Warszawskie kuratorium zrezygnowało z organizacji konkursu z wiedzy o społeczeństwie. Nauczyciele i uczniowie protestują i tłumaczą, że uderza to w tych, którzy już zaczęli do niego przygotowania.

O tym, że konkursu nie będzie, uczniowie dowiedzieli się dopiero z opublikowanej w trakcie wakacji listy konkursów organizowanych na Mazowszu. WOS się na niej nie znalazł. – Informacja ta nie była publikowana w żadnym innym miejscu wcześniej, a wiedza o tak istotnej zmianie powinna być podana z wyprzedzeniem, by uczeń mógł zaplanować swoją naukę – mówi Adrian Szmajdziński, nauczyciel WOS.
Zdaniem nauczycieli podanie tak późno informacji o zmianie krzywdzi uczniów, którzy już rozpoczęli przygotowania do konkursu. Wielu z nich zaczęło je na początku poprzedniego roku szkolnego. Uczyli się, inwestowali w podręczniki, uczestniczyli w dodatkowych zajęciach. Nic dziwnego, bo dobry wynik w konkursie to dodatkowe punkty, które mogą decydować o dostaniu się do wymarzonej szkoły średniej.
– Nasza córka idzie do ósmej klasy po wakacjach, ale zaczęła się przygotowywać do konkursu z WOS już w zeszłym roku. Zorganizowaliśmy jej korepetycje, dużo pracuje z tatą po lekcjach. Postawiliśmy na konkurs, bo widzimy, jakie są problemy z dostaniem się do liceum i chcieliśmy z wyprzedzeniem przygotować ją, żeby zaoszczędzić nerwów. Ta informacja nas kompletnie zaskoczyła, nie wiemy, co teraz zrobić – mówi jeden z rozżalonych rodziców.
Nauczyciele wskazują, że dotychczas kuratorium nie dokonywało aż tak daleko idących zmian w konkursach tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego. Adrian Szmajdziński podkreśla, że konkurs przedmiotowy z wiedzy o społeczeństwie organizowany jest przez warszawskie kuratorium od wielu lat. Przytacza dane, które pokazują, że jest to jeden z popularniejszych konkursów przedmiotowych: w ostatnim wzięło udział ok. 3 tys. uczniów ze wszystkich szkół podstawowych na Mazowszu, a na etapie wojewódzkim 97, co stanowiło większą liczbę uczestników niż w przypadku np. konkursu z historii, chemii, geografii, fizyki czy biologii.
Nauczyciele wysłali do kuratorium petycję o jego przywrócenie. W odpowiedzi kuratorium tłumaczy DGP, że nie będzie organizować konkursu wiedzy o społeczeństwie, bo obejmował on najmniejszy zakres podstawy programowej (jeden rok w szkole podstawowej w ósmej klasie w wymiarze dwóch godzin tygodniowo). Ponadto WOS nie jest przedmiotem egzaminacyjnym. Nauczyciele podkreślają jednak, że WOS również w poprzednich latach nie był przedmiotem egzaminacyjnym, a pomimo to konkurs się odbywał. – Argumentacja jest nieco chybiona, ponieważ odstąpiono również od egzaminu dla ósmoklasistów z przedmiotu dodatkowego, który miał być do wyboru: historia, chemia, biologia, geografia, fizyka. Idąc tokiem argumentacji kuratorium, wyżej wymienione przedmioty również nie są egzaminacyjne i w konsekwencji nie powinny być przedmiotem konkursu kuratoryjnego – wylicza Szmajdziński.
Kornelia Szczepaniak, starszy specjalista Kuratorium Oświaty w Warszawie, tłumaczy, że z organizacji konkursu przedmiotowego z wiedzy o społeczeństwie zrezygnowała większość kuratoriów. I dodaje, że WOS nie będzie obecnie kontynuowany w szkole ponadpodstawowej ze względu na zmiany podstawy programowej.
Z tym także nie zgadzają się nauczyciele, wskazując, że WOS zostaje w części klas. – Nadal, bez zmian, w szkole średniej jest przedmiot rozszerzony z wiedzy o społeczeństwie, nadal jest możliwość zdawania matury rozszerzonej z wiedzy o społeczeństwie. A uczniowie, którzy przystępowali do konkursu kuratoryjnego z WOS na poziomie szkoły podstawowej, najczęściej kontynuowali naukę w szkole średniej na profilu rozszerzonym z WOS – mówi Szmajdziński.
Rzeczniczka resortu edukacji Adrianna Całus informuje, że MEiN nie przekazywał i nie planuje przekazania kuratorom oświaty rekomendacji o nieorganizowaniu w roku szkolnym 2022/2023 konkursu przedmiotowego z wiedzy o społeczeństwie. – Warto podkreślić, że przedmiot historia i teraźniejszość zastąpi przedmiot wiedza o społeczeństwie w liceum ogólnokształcącym i technikum oraz w branżowej szkole I stopnia. Tymczasem konkursy przedmiotowe są organizowane przez kuratorów oświaty dla uczniów klas IV–VIII szkół podstawowych. Wiedza o społeczeństwie, zgodnie z ramowym planem nauczania dla szkoły podstawowej, jest realizowana w klasie VIII szkoły podstawowej w wymiarze dwóch godzin tygodniowo – mówi Całus.
Nauczyciele i uczniowie liczą, że w tym roku konkurs zostanie jeszcze zorganizowany. Choćby po to, by praca tych uczniów, którzy już wcześniej rozpoczęli do niego przygotowania, nie poszła na marne. ©℗
MEiN nie rekomendował rezygnacji z konkursu