Również w tym przypadku niepewne i zmienne czasy wymagają stabilnego i pewnego przywództwa. - Silne przywództwo w biznesie ma coraz większe znaczenie zwłaszcza w czasach, w których jednocześnie lub w krótkim czasie musimy mierzyć się z wieloma zmianami i stawiać czoła nowym, coraz trudniejszym i bardziej złożonym wyzwaniom – zauważa dr inż. Paweł Urbański, dyrektor Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej.

Pandemiczny test

Jednym z najpoważniejszych testów ostatnich lat dla całego świata była epidemia COVID-19. Nie wiedzieliśmy, jak długo potrwa, jakie przyniesie skutki i jak możemy jej przeciwdziałać. Nawet dziś, po dwóch latach, kiedy sytuacja wydaje się opanowana, trudno jednym tchem wymienić wszystkie krótko- i długofalowe następstwa pandemii. Długotrwała izolacja wymusiła na przedsiębiorstwach reorganizację i przejście na tryb pracy zdalnej oraz przeniesienie części swoich aktywów do cyfrowego środowiska. Przedsiębiorstwa produkcyjne wreszcie pochyliły się nad reorganizacją łańcuchów dostaw, a menedżerowie i liderzy zwrócili baczniejszą uwagę na troskę o zdrowie i dobrostan psychiczny swoich pracowników. Wielu z przywódców nie zdało egzaminu z empatii, uważności i inteligencji emocjonalnej, bo zamiast „zostać” z pracownikami, walczyć o ich morale i przyjmować ich obawy oraz niepewność, odwróciło się od nich i stało się źródłem dodatkowego stresu, a nie wsparcia. Pandemia obnażyła więc rolę kompetencji miękkich i umiejętności budowania relacji międzyludzkich u menedżerów.

Reklama
foto: materiały prasowe

Reklama

Wojenne reperkusje

Wojna to jeden z najświeższych i niestety jeden z najbardziej tragicznych przykładów tego, w jak niepewnych i dynamicznych realiach przyszło nam żyć. Już teraz odczuwamy szereg politycznych, społecznych i ekonomicznych skutków rosyjskiej agresji na Ukrainę, ale z całą pewnością można przyjąć, że będą one długotrwałe i najpewniej jeszcze bardziej dotkliwe.

Agresja Rosji na Ukrainę jest tożsama z dramatycznym efektem domino na światowych rynkach – spowolnieniem wzrostu gospodarczego, coraz mocniej przyspieszającą inflacją i poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa energetycznego dla całego świata. Dziś państwa europejskie przyspieszają transformację energetyczną i muszą w ekspresowym tempie szukać alternatywy dla rosyjskiego gazu oraz kierować swoją uwagę w stronę alternatywnych źródeł energii. Nie można też zapomnieć o załamaniu się produkcji przemysłowej czy przerwaniu łańcuchów dostaw. Wojna zmusiła tysiące organizacji do błyskawicznego reagowania, przewartościowania priorytetów i redefiniowania dotychczasowych planów biznesowych.

Cyfryzacja, nowe technologie, blockchain

Rozwój nowych technologii to z jednej strony szansa, ale z drugiej – poważne wyzwanie. Niektóre z rozwiązań powstają szybciej niż same pomysły na ich efektywne wykorzystanie. Sztuczna Inteligencja, uczenie maszynowe czy blockchain dojrzewają i zyskują coraz szersze zastosowanie, ale nie okiełznaliśmy jeszcze w pełni ich potencjału. Zrozumienie nowych technologii i umiejętność budowania konstruktywnych uzasadnień biznesowych dla ich wdrożenia w biznesie stają się coraz bardziej pożądanymi kompetencjami – podobnie zresztą jak rola cyberbezpieczeństwa w biznesie. Kto dziś nie dotrzymuje tempa nowym technologiom, pozostaje w tyle – mowa tu zarówno o organizacjach, które przez brak otwarcia na innowacje tracą konkurencyjność rynkową, jak i kadrze menedżerskiej, w przypadku której cyfrowe kompetencje stają się coraz bardziej pożądane przez rekruterów.

foto: materiały prasowe

Zrozumieć złożoność

Skoro wiemy, że świat, w którym żyjemy, jest zmienny, a tempo tych zmian ulega ciągłemu przyspieszeniu i nie sposób im się przeciwstawić, jedynym i nieuniknionym jest dostosowanie się do nich.

Nie mamy pewności, co przyniesie przyszłość, nie wiadomo również, czy i kiedy świat nawiedzi kolejny „czarny łabędź”, ale musimy być przygotowani zarówno na jego nadejście, jak i jego potencjalne konsekwencje. – Dobry menedżer powinien wiedzieć, że świat biznesu funkcjonuje jak organizm, na który składają się setki, jeśli nie tysiące złożonych procesów, zachodzących pomiędzy poszczególnymi elementami i mechanizmami społecznymi, makro- i mikroekonomicznymi czy geopolitycznymi. Każdy z nich ma wpływ na to, jak wygląda otaczająca nas biznesowa rzeczywistość. W Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej przywiązujemy ogromną wagę właśnie do tego, by liderzy biznesu byli doskonale przygotowani na dynamicznie zmieniające się realia i na to, ile rozmaitych czynników determinuje te zmiany. To zabezpieczenie przed nagłymi zmianami i ich konsekwencjami, niezależnie od ich skali – podsumowuje dr inż. Paweł Urbański.