Jak tłumaczy Informacyjnej Agencji Radiowej prezes Strefy Iwona Krawczyk, już na tym etapie młodzi ludzie powinni poznawać, jak wygląda praca w konkretnym zawodzie. Zwraca uwagę, że uczniowie szkół ponadgimnazjalnych już dokonali wyboru. Tymczasem, aby te wybory uwzględniały potrzeby rynku, a jednocześnie były przypasowane konkretnym osobowościom, musimy oddziaływać na ludzi, którzy będą podejmować decyzję o kierunku kształcenia. Iwona Krawczyk podkreśliła, że już gimnazjaliści muszą być bombardowani wiedzą o kształceniu zawodowym.
Strefa zamierza organizować wyjazdy studyjne dla gimnazjalistów, podczas których będą mogli naocznie przekonać się, na czym polega praca w danym zawodzie i stwierdzić czy są zainteresowani kształceniem i przyszłą pracą w tym obszarze. "Dzięki temu łatwiej jest dokonywać trafnych wyborów a jednocześnie przedstawiać gimnazjalistom kierunki kształcenia w taki sposób, aby odpowiadały ich umiejętnościom i ambicjom" - powiedziała prezes Iwona Krawczyk.
Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości jest jedną z najmniejszych w kraju. Mimo to wydała już 114 zezwoleń na prowadzenie działalności. Firmy, które je otrzymały zadeklarowały nakłady przekraczające 2 miliardy złotych i stworzyły ponad 6 tysięcy miejsc pracy.