268 tys. nauczycieli, a więc 65 proc. uprawnionych, zapisało się na szczepienia przeciw Covid-19.

– To naprawdę dobry wynik – powiedziała wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek.

Szczepienia nauczycieli rozpoczną się w piątek. – Trzeba założyć, że będą pewne zgrzyty, jakieś nieporozumienia. Ale będziemy je na bieżąco wyjaśniać – deklaruje szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

- W poniedziałek rejestrujmy pozostałych nauczycieli, których nie było w tej pierwszej grupie. Także nauczycieli akademickich – dodał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Dworczyk uściślił, że chodzi o wszystkich nauczycieli szkolnych, przedszkolnych i akademickich do 60. roku życia, będą to bowiem szczepienia szczepionkami firmy AstraZeneca, która nie jest zalecana seniorom.

- Tutaj mogą być ewentualnie wprowadzone pewne zmiany, ale na razie trzymamy się aktualnych wytycznych - powiedział Dworczyk.- WHO wydało rekomendacje o tym, żeby szczepić również osoby powyżej 65. roku życia. Pojawiają się kolejne wyniki badań nad tą szczepionką prowadzonych m.in. w Stanach Zjednoczonych. Te wszystkie procesy uważnie monitorujemy i Rada Medyczna przy premierze Mateuszu Morawieckim - wiem od profesora (Andrzeja) Horbana, który jej przewodniczy - będzie zajmowała się tą sprawą w najbliższych dniach.

- Rejestrację rozpoczniemy o godz. 8. W ten sposób w przyszłym tygodniu będziemy mieli zarejestrowanych wszystkich (nauczycieli - przyp. red.), którzy szczepieniom chcą się poddać – mówił Czarnek.

Czarnek dodał, że nadal będą mogli rejestrować się ci nauczyciele, którzy byli do tego uprawnieni w pierwszej grupie.