W Narodowym Programie Szczepień pierwszeństwo mieli pracownicy ochrony zdrowia. Po nich zaszczepieni zostaną:

Etap I – osoby starsze, nauczyciele, służby mundurowe
Etap II – osoby poniżej 60 r.ż. z chorobami przewlekłymi
Etap III – powszechne szczepienia pozostałej populacji dorosłej

Na szczepienia można zgłaszać się od 15 stycznia.

Można to zrobić za pośrednictwem formularza, w którym należy podać imię i nazwisko, numer PESEL, adres mailowy, kod pocztowy i opcjonalnie numer telefonu. Następnie na adres mailowy podany w formularzu, otrzymuje się wiadomość z prośbą o potwierdzenie zgłoszenia. Po kliknięciu w link formularz zostaje zatwierdzony i zapisany w systemie.

Kiedy ruszy rejestracja na szczepienia dla odpowiedniej grupy, zapisane osoby otrzymają wiadomość mailową z informacją, że mają już wystawione e-skierowanie.

Jak wyjaśniał na konferencji prasowej minister Dworczyk:

"Taka osoba będzie mogła w pierwszej kolejności zarejestrować się na konkretny termin szczepienia. To będzie taki czas dedykowany wyłącznie osobom, które zgłosiły wcześniej chęć zaszczepienia się i wtedy tylko one będą miały dostęp do rejestracji, a potem wszystkie pozostałe osoby z danej grupy czy wiekowej, czy zawodowej.

Osoby z grupy pierwszej mogą się już na szczepienia się rejestrować – różnica polega na tym, że one otrzymają już konkretny termin szczepienia. Co zatem mają zrobić nauczyciele i pracownicy służb mundurowych, skoro w formularzu nie ma informacji o miejscu pracy?

Jak informuje nas Ministerstwo Zdrowia – te osoby zostaną zgłoszone do programu szczepień przez zakład pracy i na tej podstawie otrzymają e-skierowania.