statystyki

Czy można zakazać studentom strajkowania? Stec: Ważne jest postawienie granicy

autor: Paulina Szewioła05.11.2020, 07:50; Aktualizacja: 05.11.2020, 09:07
Strajk Kobiet

Strajk Kobietźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Dawid Zuchowicz Agencja Gazeta

- Od strony formalnej sprawy konfliktów między studentami a profesorami również rozwiązuje się regulaminowo. Każdy ma prawo zawiadomić rzecznika dyscyplinarnego o czymś, co w jego ocenie jest deliktem dyscyplinarnym - mówi w wywiadzie dla DGP prof. Piotr Stec z Uniwersytetu Opolskiego.

Czy nauczyciel akademicki może zabronić studentom manifestowania poglądów na prowadzonych przez siebie zajęciach?

Mamy tu konflikt kilku wartości. Studenci na pewno mają swobodę wyrażania swoich przekonań, podobnie jak profesorowie. Gdy dochodzi do ich manifestowania na uczelni, za decydujące uznałbym regulacje wewnętrzne obowiązujące na uczelni, np. regulamin studiów. Jeżeli one tych kwestii nie regulują, to w graniach powszechnie obowiązującego prawa (czyli nie zniesławiając nikogo) dopuszczałbym każdą manifestację poglądów. Jednak choć na naszym uniwersytecie takich kwestii nie regulujemy, to mogę sobie wyobrazić, że uczelnia, która ma wyraźny profil światopoglądowy, może zakazać eksponowania symboli, które są z nim sprzeczne. Przykładowo niektóre amerykańskie uczelnie wyznaniowe wymagają od pracowników i studentów podpisania deklaracji wiary. Jest to o tyle uczciwe, że od początku wiadomo, na co człowiek się pisze. Uczelnie niewyznaniowe powinny natomiast gwarantować pluralizm poglądów i poszanowanie różnych opinii. Działa to w dwie strony. Jeżeli pozwalamy studentom na awatary Antify, powinnyśmy też dopuszczać ustawianie awatarów ONR. Dobrą tradycją uniwersytetu jest to, że pomimo różnych poglądów i tego, że czasem się ze sobą nie zgadzamy, to staramy się je manifestować tak, aby nie urazić drugiej strony.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane