statystyki

Lepiej teraz przyznać nagrody najlepszym nauczycielom, niż wypłacać te same pieniądze później, w postaci czternastki [WYWIAD]

autor: Artur Radwan21.10.2020, 07:53; Aktualizacja: 21.10.2020, 07:53
Największe wyzwanie to ustanowienie jasnych oraz zgodnych z realizowanymi zadaniami zasad ustalania łącznej kwoty subwencji oświatowej.

Największe wyzwanie to ustanowienie jasnych oraz zgodnych z realizowanymi zadaniami zasad ustalania łącznej kwoty subwencji oświatowej.źródło: ShutterStock

Przede wszystkim należało już kilka miesięcy temu zrobić symulację osiągania średnich w tym roku. To szczególnie ważne ze względu na epidemię i ograniczenie w funkcjonowaniu szkół - mówi Grzegorz Pochopień z Centrum Doradztwa i Szkoleń OMNIA, były dyrektor departamentu współpracy samorządowej MEN.

Z sondy przeprowadzonej przez ZNP w samorządach wynika, że 2 proc. organów prowadzących szkoły i przedszkola nie wypłaciło jeszcze wrześniowych podwyżek. Czy to rodzi dla nich jakieś konsekwencje?

Trudna sytuacja finansowa, która jest faktem, nie stanowi w takiej sytuacji wystarczającego usprawiedliwienia. Nie można łamać zapisów rozporządzeń. Niezależnie od sankcji, mających charakter ogólny, każdy pracownik będzie mógł dochodzić swoich praw przed sądem. Zakładam jednak, że to przejściowa sytuacja i te 2 proc. samorządów wypłaci pensje z wyrównaniem w odpowiedniej wysokości.

Związek ustalił też, że tylko 40 proc. samorządów wraz z wrześniowymi podwyżkami automatycznie zwiększyło inne dodatki. Zarzuca jednocześnie pozostałym 60 proc., że nie wywiązały się z obowiązku zapewnienia średnich płac. Czy zgadza się pan z takim uproszczeniem tego sytemu płac u nauczycieli?

Część dodatków musiała być zwiększona automatycznie we wszystkich samorządach. Dotyczy to dodatków takich jak wysługa lat czy dodatek wiejski. Są one z mocy prawa uzależnione procentowo od wynagrodzenia zasadniczego. Część dodatków jest pod kontrolą samorządów – funkcyjny, za warunki pracy czy motywacyjny. W takim przypadku regulamin wynagradzania tworzony przez samorząd nie musi przewidywać procentowego odniesienia do płacy zasadniczej, mogą być one np. ustalane kwotowo. Nawet jeśli w tych samorządach nie wystąpił automatyczny wzrost niektórych dodatków, wcale nie musi to jeszcze oznaczać, że wynagrodzenia średnie nie zostały tam osiągnięte. Wiele samorządów, szczególnie na szczeblu powiatowym, przekracza wartości określone w Karcie nauczyciela. W takim przypadku efekt będzie polegał na mniejszej nadwyżce wynagrodzenia rzeczywiście wypłacanego ponad średnią. Swoją drogą po raz kolejny pokazuje to iluzoryczną ochronę nauczycieli w postaci tych średnich.

Mamy jeszcze ponad dwa miesiące do zakończenia roku kalendarzowego. Co mogą zrobić samorządowcy, aby wywiązać się na bieżąco z zapewnienia średnich plac?

Przede wszystkim należało już kilka miesięcy temu zrobić symulację osiągania średnich w tym roku. To szczególnie ważne ze względu na epidemię i ograniczenie w funkcjonowaniu szkół. Nadal jednak nie jest za późno. Jeśli symulacja pokazała (lub pokaże), że średnie nie będą osiągnięte, to zdecydowanie lepiej jest już teraz reagować niż po Nowym Roku wypłacać jednorazowy dodatek uzupełniający.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (20)

 • gąbka (2020-10-21 11:04) Zgłoś naruszenie 261

  a co to znaczy - najlepszy n-l ? kto i jakie określił kryteria? Dziś w dobie komputerów nie ma lepszych i najlepszych - no chyba,że członkowie rodzin tych co rządzą - n-le przestancie już skłócac się między sobą . Podwyżki dla każdego albo wcale ,jestem - za WCALE bo i za co?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • D. T(2020-10-21 09:48) Zgłoś naruszenie 116

  To jednak są nagrody i czternastki a podobno żaden nauczyciel ich nie widział

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • grubcia(2020-10-21 11:46) Zgłoś naruszenie 101

  Najlepszy nauczycirl to ten ktory ma znajomosci, kontakty, i donosi do dyrektora na innych. Zaslużony dla oświaty.

  Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
 • nn(2020-10-21 09:34) Zgłoś naruszenie 81

  Może i lepiej ale niektórzy wolą nie wypłacać nic a potem w lutym przybiec do gazety, że muszą należne pieniądze nauczycielom oddać. A pan Radwan przedstawi to tak jakby wszyscy nauczyciele dostali niewidomo jakie czternastki. Ja dostałem raz - 17 zł to było.

  Odpowiedz
 • azdgfv(2020-10-21 10:11) Zgłoś naruszenie 74

  A kto ma decydować kto jest najlepszy? Jakie kryteria? Rodzice? Phi. W pewnym dzielnicach najlepszy nauczyciel to taki, który nic nie robi, nic nie wymaga, nogi na stół, komórki w łapę. Serio. W innych najlepszym będzie psychopata, wymagającym pracy aż do 3 nad ranem, bo mamuśce z tatuśkiem ubzdurało się mieć olimpijczyka z 10 przedmiotów, czego efektem będzie choroba psychiczna lub samobójstwo. Społeczeństwo? I, co, ten, który jest w dobrej dzielnicy i ma uczniów na 6, bo same dobre rodziny, a ten który na uszach staje, aby dzieciak kryminalisty i Karyny chociaż zeszyt przyniósł to już ten zły? Tak z ciekawości pytam.

  Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
 • Nauczyciel(2020-10-22 17:42) Zgłoś naruszenie 20

  Co to oznacza najlepszy...u mnie w szkole dodatki maja ci nauczyciele którzy robia papiery za dyrekcje....

  Odpowiedz
 • kasikas(2020-10-25 18:38) Zgłoś naruszenie 01

  nauczyciele i nauczyciele,,,,a jak co do czego to uczyć nie potrafią,,,nie wszyscy powinni być nagradzani,,,,my rodzice musimy nasze dzieci na douczanie dawać i za to płacić,,,bo matematyki na przykład rzadko który nauczyciel potrafi nauczyć i tak jest z innymi przedmiotami też

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane