- Od poniedziałku 18 maja wprowadzamy możliwość prowadzenia zajęć praktycznych w szkołach policealnych - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Zmiany będą dotyczyły także obiektów sportowych.

- Staramy się stopniowo umożliwiać przejście do zajęć praktycznych, dlatego od 18 maja umożliwimy, za zgodą słuchaczy, odbycie zajęć praktycznych w szkołach policealnych, tam, gdzie nauka trwa zaledwie często rok, czy półtora i nie wszyscy uczniowie byli w stanie odbyć odpowiednią praktykę, a niedługo będą mieli egzaminy zawodowe - mówił szef MEN.

Piontkowski mówił także, że skoro w poprzednim etapie zostały uruchomione hotele, to również schroniska młodzieżowe "od 18 maja spokojnie mogą rozpocząć swoją działalność, oczywiście z zachowaniem tego reżimu sanitarnego, który obowiązuje w innych miejscach noclegowych".

Minister edukacji poinformował, że od 18 maja "w niewielkich grupach" uczniowie będą mogli wrócić do realizacji zajęć pozaszkolnych, np. w domach kultury.

Reklama

A także - podkreślił - "dzieci, które mają specjalne potrzeby od 18 maja będą miały możliwość, za zgodą rodziców, odbywania indywidualnych zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz specjalistycznych".

Reklama

Od 25 maja w klasach 1-3 zostaną uruchomione zajęcia opiekuńcze. Od tego dnia ruszą także w szkołach konsultacje dla maturzystów i uczniów klas ósmych, którzy przygotowują się do egzaminów.

Od 1 czerwca, taka opcja będzie dostępna dla wszystkich uczniów. - Będzie to okazja do poprawienia ocen - powiedział premier.

Mateusz Morawiecki podkreślał, że to do rodziców będzie należała decyzja o posłaniu dziecka na zajęcia opiekuńcze.

- Nie wszystkiego da się nauczyć w formie zdalnej. Dlatego wprowadzamy możliwość, za zgodą uczniów, prowadzenia zajęć praktycznych - powiedział Dariusz Piontkowski.

Dokładny harmonogram wygląda następująco:

Od 18 maja będzie można prowadzić zajęcia:

- praktyczne w szkołach policealnych,
- rewalidacyjno-wychowawcze oraz wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację.

W poniedziałek 18 maja otwarte zostaną także placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną. Są to np. schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe.

Od 25 maja będzie możliwe prowadzenie:

- zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej,
- konsultacji z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach. Konsultacje będą mogły odbywać się indywidualnie lub w małych grupach.

Zostanie przedłużona wypłata zasiłku opiekuńczego dla rodziców dzieci do lat 8

Od 1 czerwca – konsultacje w szkołach z nauczycielami dla pozostałych uczniów ze wszystkich przedmiotów.

Od 17 maja dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna!