statystyki

Zajęcia w czasie koronawirusa. Oto dlaczego zaczniemy tęsknić za tradycyjnym, nie wirtualnym wykładem

autor: Prof. Dr Hab. Andrzej Kidyba18.04.2020, 07:00
Wykład, którego może nam zabraknąć, zabija epidemia. Jak już wrócimy do auli wykładowych czy innych miejsc, słuchając wykładu, pamiętajmy o tym, że być może coś na naszych oczach umierało. Byłoby to pogrzebem uniwersytetu, który karmił się przez tysiąclecia swoistym sacrum.

Wykład, którego może nam zabraknąć, zabija epidemia. Jak już wrócimy do auli wykładowych czy innych miejsc, słuchając wykładu, pamiętajmy o tym, że być może coś na naszych oczach umierało. Byłoby to pogrzebem uniwersytetu, który karmił się przez tysiąclecia swoistym sacrum.źródło: ShutterStock

Epidemia pokazała nam poziom nieprzygotowania do nadzwyczajnych sytuacji, również od strony technicznej. Nie wystarczy krzyknąć „uczmy się zdalnie”.

C zasy nastały nieprawdopodobne. Tak ciężkie, że kilkadziesiąt dni temu trudno było sobie je wyobrazić. Tak jak trudno sobie wyobrazić, co będzie po. Niewątpliwie nic już nie będzie takie samo, może poza faktem, że o czasach zarazy młodzież, dzieci, które ją obserwują, a właściwie w niej uczestniczą, będą opowiadać swoim dzieciom, a te będą się uczyć o tym na lekcjach historii. Nie jestem w stanie opisać tego wszystkiego, co się dzieje, co stać się może, jakie konsekwencje społeczne, polityczne, a przede wszystkim gospodarcze przyniesie.

Chciałbym skoncentrować się na jednym tylko elemencie, ważnej „cząstce” każdego z pracowników naukowych, a może szerzej, ważnej dla tych wszystkich, którzy stoją po drugiej stronie katedry, a którą być może bezpowrotnie tracą.


Pozostało 93% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane