statystyki

Ekstradochody nie kasują prawa do nauczycielskiego urlopu zdrowotnego

autor: Michał Culepa12.11.2019, 20:00
Uzyskiwanie dodatkowych dochodów przez nauczyciela nie wyklucza jego prawa do urlopu dla poratowania zdrowia – orzekł Sąd Najwyższy.

Uzyskiwanie dodatkowych dochodów przez nauczyciela nie wyklucza jego prawa do urlopu dla poratowania zdrowia – orzekł Sąd Najwyższy.źródło: ShutterStock

Uzyskiwanie dodatkowych dochodów przez nauczyciela nie wyklucza jego prawa do urlopu dla poratowania zdrowia – orzekł Sąd Najwyższy.

Ilona L., anglistka zatrudniona w jednym z liceów w mieście S, starała się o urlop dla poratowania zdrowia, który zresztą został jej udzielony. Jednak po zaledwie 2 miesiącach została z niego odwołana. Pani L. prowadziła bowiem już wcześniej działalność gospodarczą jako szkoła języka angielskiego. W ramach tej pozaetatowej pracy dawała korepetycje, udzielała prywatnych le kcji angielskiego. Gdy uzyskała urlop zdrowotny, nie zawiesiła ani nie zamknęła jednak swojej działalności gospodarczej, tylko zatrudniła – jako szkoła językowa – lektora języka angielskiego, który prowadził wszystkie zajęcia. Anglistka ograniczyła się wyłącznie do prowadzenia spraw związanych ściśle z działalnością gospodarczą i przestała uczyć. Dzięki kontynuowaniu działalności szkoły uzyskiwała nadal pewne dochody z tego tytułu.

Dyrektor liceum, odwołując nauczycielkę z urlopu, powołał się na art. 73 ust. 7 Karty Nauczyciela. Zgodnie z tym przepisem, w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej. Jeśli tak się stanie, dyrektor odwołuje nauczyciela z urlopu, określając termin, w którym obowiązany jest on do powrotu do pracy. Nauczycielka od tej decyzji odwołała się do sądu, wskazując, że działalności tej nie prowadziła osobiście, poza tym była ona kontynuowana – działalność gospodarczą jako szkoła językowa nauczycielka zarejestrowała znacznie wcześniej.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane