statystyki

Ekstradochody nie kasują prawa do nauczycielskiego urlopu zdrowotnego

autor: Michał Culepa12.11.2019, 20:00
Uzyskiwanie dodatkowych dochodów przez nauczyciela nie wyklucza jego prawa do urlopu dla poratowania zdrowia – orzekł Sąd Najwyższy.

Uzyskiwanie dodatkowych dochodów przez nauczyciela nie wyklucza jego prawa do urlopu dla poratowania zdrowia – orzekł Sąd Najwyższy.źródło: ShutterStock

Uzyskiwanie dodatkowych dochodów przez nauczyciela nie wyklucza jego prawa do urlopu dla poratowania zdrowia – orzekł Sąd Najwyższy.

Ilona L., anglistka zatrudniona w jednym z liceów w mieście S, starała się o urlop dla poratowania zdrowia, który zresztą został jej udzielony. Jednak po zaledwie 2 miesiącach została z niego odwołana. Pani L. prowadziła bowiem już wcześniej działalność gospodarczą jako szkoła języka angielskiego. W ramach tej pozaetatowej pracy dawała korepetycje, udzielała prywatnych le kcji angielskiego. Gdy uzyskała urlop zdrowotny, nie zawiesiła ani nie zamknęła jednak swojej działalności gospodarczej, tylko zatrudniła – jako szkoła językowa – lektora języka angielskiego, który prowadził wszystkie zajęcia. Anglistka ograniczyła się wyłącznie do prowadzenia spraw związanych ściśle z działalnością gospodarczą i przestała uczyć. Dzięki kontynuowaniu działalności szkoły uzyskiwała nadal pewne dochody z tego tytułu.

Dyrektor liceum, odwołując nauczycielkę z urlopu, powołał się na art. 73 ust. 7 Karty Nauczyciela. Zgodnie z tym przepisem, w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej. Jeśli tak się stanie, dyrektor odwołuje nauczyciela z urlopu, określając termin, w którym obowiązany jest on do powrotu do pracy. Nauczycielka od tej decyzji odwołała się do sądu, wskazując, że działalności tej nie prowadziła osobiście, poza tym była ona kontynuowana – działalność gospodarczą jako szkoła językowa nauczycielka zarejestrowała znacznie wcześniej.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane