statystyki

Samorząd nie musi płacić za dopisane dzieci. Liczy się faktyczna ich liczba

autor: Artur Radwan24.07.2019, 19:00
Skład orzekający wskazał, że dotacje przysługują na każdego ucznia w wysokości odpowiadającej ich faktycznej liczbie

Skład orzekający wskazał, że dotacje przysługują na każdego ucznia w wysokości odpowiadającej ich faktycznej liczbieźródło: ShutterStock

Gmina powinna wypłacać dotację na podstawie rzeczywistej liczby dzieci w przedszkolu. Nie może też jej pomniejszać tylko dlatego, że w poprzednim okresie była nadpłacona – orzekł WSA w Białymstoku.

Właściciel prywatnego przedszkola otrzymywał dotacje oświatowe na podopiecznych, w tym dzieci niepełnosprawne. We wniosku o udzielenie dotacji składanym do 30 września i w miesięcznej informacji o liczbie uczniów wskazał, że do placówki uczęszcza 34 dzieci. W grudniu wykazał, że liczba ta zwiększyła się do 36. W trakcie kontroli urzędników okazało się, że w grudniu uczęszczało faktycznie 34 przedszkolaków (a nie o dwoje więcej).

Właściciel przedszkola tłumaczył się tym, że we wrześniu i październiku omyłkowo wykazał mniej o jedno dziecko. Dlatego w kolejnych miesiącach wykazał ich więcej. Dodatkowo okazało się, że gmina wypłaciła za wysoką dotację za 2017 r., w tym m.in. na niepełnosprawnych podopiecznych. W protokole pokontrolnym obie strony zdecydowały więc, że ta różnica będzie potrącona przy wypłacie kolejnych transz dotacji za listopad i grudzień.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane