statystyki

Zapobieganie molestowaniu na uczelniach kuleje

autor: Paulina Szewioła02.07.2019, 08:13; Aktualizacja: 02.07.2019, 08:15
studia

Zdaniem autorów raportu niezbędne są zmiany w spojrzeniu na ten problem.źródło: ShutterStock

Publiczne szkoły wyższe w Polsce nie wykazują aktywności w przeciwdziałaniu molestowaniu – taki wniosek płynie z opublikowanego wczoraj raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Powszechne są natomiast procedury antymobbingowe i antydyskryminacyjne, ale ich adresatami są wyłącznie pracownicy, a nie studenci.

Badanie miało na celu pokazanie skali zjawiska dyskryminacji, molestowania i molestowania seksualnego na uczelniach publicznych, a także procedur zapobiegania i reagowania na nie. Prowadzono je w latach 2018 i 2019, a wyniki uzyskano z 94 uczelni w Polsce. Dane zbierane były za lata 2010-2018.

Wynika z nich, że w tym okresie wpłynęło co najmniej 50 studenckich skarg na zachowania, które zostały zakwalifikowane jako potencjalnie dyskryminujące bądź przybierające formę molestowania.

Co na to uczelnie? Raport pokazuje, że większość z nich nie prowadzi działań o charakterze prewencyjnym, a procedury reagowania nie są skuteczne. Niemal żadna publiczna uczelnia wyższa w Polsce nie wdrożyła odrębnej ścieżki poświęconej przypadkom molestowania, wykraczającej poza model odpowiedzialności dyscyplinarnej. W przeważającej części jednostek do obowiązujących regulacji wewnętrznych zaimplementowano ogólne zasady zaczerpnięte z kodeksu pracy oraz ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, w zakresie dotyczącym mobbingu i dyskryminacji, a także procedury dyscyplinarnej. Nie było natomiast szczególnych rozwiązań, które miałyby zapewnić bezpieczeństwo i poczucie komfortu potencjalnym ofiarom oraz sprawiedliwy proces ewentualnym sprawcom.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane