statystyki

Zapobieganie molestowaniu na uczelniach kuleje

autor: Paulina Szewioła02.07.2019, 08:13; Aktualizacja: 02.07.2019, 08:15
studia

Zdaniem autorów raportu niezbędne są zmiany w spojrzeniu na ten problem.źródło: ShutterStock

Publiczne szkoły wyższe w Polsce nie wykazują aktywności w przeciwdziałaniu molestowaniu – taki wniosek płynie z opublikowanego wczoraj raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Powszechne są natomiast procedury antymobbingowe i antydyskryminacyjne, ale ich adresatami są wyłącznie pracownicy, a nie studenci.

Badanie miało na celu pokazanie skali zjawiska dyskryminacji, molestowania i molestowania seksualnego na uczelniach publicznych, a także procedur zapobiegania i reagowania na nie. Prowadzono je w latach 2018 i 2019, a wyniki uzyskano z 94 uczelni w Polsce. Dane zbierane były za lata 2010-2018.

Wynika z nich, że w tym okresie wpłynęło co najmniej 50 studenckich skarg na zachowania, które zostały zakwalifikowane jako potencjalnie dyskryminujące bądź przybierające formę molestowania.

Co na to uczelnie? Raport pokazuje, że większość z nich nie prowadzi działań o charakterze prewencyjnym, a procedury reagowania nie są skuteczne. Niemal żadna publiczna uczelnia wyższa w Polsce nie wdrożyła odrębnej ścieżki poświęconej przypadkom molestowania, wykraczającej poza model odpowiedzialności dyscyplinarnej. W przeważającej części jednostek do obowiązujących regulacji wewnętrznych zaimplementowano ogólne zasady zaczerpnięte z kodeksu pracy oraz ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, w zakresie dotyczącym mobbingu i dyskryminacji, a także procedury dyscyplinarnej. Nie było natomiast szczególnych rozwiązań, które miałyby zapewnić bezpieczeństwo i poczucie komfortu potencjalnym ofiarom oraz sprawiedliwy proces ewentualnym sprawcom.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane