Chcemy kontynuować obrady okrągłego stołu edukacyjnego. Chcemy, by przed wakacjami odbyło się jeszcze jedno posiedzenie – poinformował minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Zaprosił związkowców do udziału w okrągłym stole organizowanym przez stronę rządową.

Jednocześnie zaznaczył, że chce się spotkać z każdym ze związków zawodowych i poprosi związkowców o spotkanie nawet wtedy, gdy nie przyjdą na obrady okrągłego stołu.

Minister edukacji pytany był we wtorek na konferencji prasowej, czy 18 czerwca weźmie udział w posiedzeniu Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego, na które zapraszają go związkowcy. Pytania dotyczyły też tego, czy weźmie udział w zapowiedzianym na koniec sierpnia okrągłym stole organizowanym przez ZNP oraz tego, czy będą kolejne posiedzenia okrągłego stołu edukacyjnego organizowanego przez stronę rządową.

"Chcemy kontynuować obrady okrągłego stołu. Tam pojawia się dużo ciekawych informacji i propozycji. Chcemy, by jeszcze przed wakacjami odbyło się jeszcze jedno posiedzenie okrągłego stołu, abyśmy mogli przedyskutować część propozycji, które się tam już wcześniej pojawiały" – odpowiedział Piontkowski.

"Ja chcę rozmawiać ze wszystkimi związkami zawodowymi, a nie tylko z jednym. Będę proponował każdemu ze związków zawodowych spotkanie. Nadal aktualna jest oferta, zaproszenie do udziału w obradach okrągłego stołu organizowanego przez rząd. Wkrótce podamy termin następnego posiedzenia. Zapraszamy także ten związek zawodowy" – powiedział.

"Z każdym ze związków zawodowych będę chciał się spotykać, nawet jeśli nie przyjdą na obrady okrągłego stołu, zaproszę każdy ze związków na rozmowę, aby móc porozmawiać o najważniejszych problemach polskiej edukacji" – zadeklarował szef MEN.

Wcześniej minister edukacji zapowiedział, że w ciągu kilkudziesięciu godzin podpisze nowelizację rozporządzenia o organizacji roku szkolnego, zgodnie z którą rok szkolny 2018/2020 zakończy się 19 czerwca.

Z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego odbyły się trzy tury rozmów przy edukacyjnym okrągłym stole: 26 i 30 kwietnia oraz 10 maja. Udział w nich wzięli: nauczyciele, uczniowie, rodzice, samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, środowiska akademickiego i instytucji związanych z oświatą, parlamentarzyści, a także eksperci z Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Rozmowy toczyły się w pięciu podstolikach tematycznych: "nauczyciel w systemie edukacji", "jakość edukacji", "nowoczesna szkoła", "uczeń w systemie edukacji" i "rodzic w systemie edukacji".

W obradach rządowego okrągłego stołu nie wzięli udziału przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego i należącego do FZZ Wolnego Związku Zawodowego "Solidarność – Oświata". Z kolei oświatowa Solidarność w swoim stanowisku podnosiła, że zaproponowana przez premiera formuła okrągłego stołu edukacyjnego i "przypadkowo dobrane gremium" nie gwarantują wypracowania rozwiązań rzeczywistych problemów polskiej oświaty.

W piątek na Twitterze Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego pojawił się wpis brzmiący: "Zapraszamy nowego ministra edukacji na posiedzenie Zarządu Głównego 18 czerwca (mimo jego dzisiejszych wypowiedzi)".