statystyki

ZNP: Oddelegowanie nauczycieli bezprawne. Związkowcy będą blokować plany resortu edukacji

autor: Artur Radwan18.03.2019, 08:20; Aktualizacja: 18.03.2019, 08:25
ZNP zwrócił się więc do głównego inspektora pracy o zobowiązanie inspektorów, by ci interweniowali w sprawie bezprawnego według związku delegowania nauczycieli do pracy w szkołach niebędących ich pracodawcami

ZNP zwrócił się więc do głównego inspektora pracy o zobowiązanie inspektorów, by ci interweniowali w sprawie bezprawnego według związku delegowania nauczycieli do pracy w szkołach niebędących ich pracodawcamiźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: fot. Jakub Wlodek Agencja Gazeta

Związek Nauczycielstwa Polskiego przy pomocy inspekcji pracy chce zablokować plany resortu edukacji narodowej. MEN proponuje, by w kryzysowych sytuacjach do egzaminów zewnętrznych, w tym gimnazjalnych i ósmoklasistów, byli powołani wyłącznie nauczyciele z innych placówek.

Takie rozwiązanie znalazło się w konsultowanych obecnie projektach rozporządzeń w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, gimnazjalnego i egzaminu maturalnego. Obecnie w skład powoływanych zespołów nadzorujących musi wchodzić co najmniej jeden nauczyciel zatrudniony w macierzystej szkole i jeden spoza niej. MEN chce sprawić, by w sytuacji, kiedy wszyscy lub większość nauczycieli z danej szkoły będzie strajkować, egzamin i tak się odbywał przy wsparciu nauczycieli z innej placówki, bądź emerytowanych nauczycieli.

ZNP zwrócił się więc do głównego inspektora pracy o zobowiązanie inspektorów, by ci interweniowali w sprawie bezprawnego według związku delegowania nauczycieli do pracy w szkołach niebędących ich pracodawcami. Związkowcy domagają się też, aby szef Inspektoratu Pracy zainicjował zmiany w prawie, które na przyszłość wyeliminowałaby całkowicie oddelegowywanie nauczycieli do pracy przy egzaminach w innej szkole. Główny zarzut bierze się stąd, że nauczyciele za taką pracę nie otrzymują wynagrodzenia i formalnie nie są zatrudnieni w placówkach, w których pracują w czasie egzaminów.


Pozostało jeszcze 25% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (47)

  • Z.O.(2019-03-18 09:21) Zgłoś naruszenie 5421

    Jeśli Zalewska myśli, emeryci zsiądą w zespołach egzaminacyjnych, to jest w błędzie. Mnie nie przekupi. A zresztą takie "pospolite ruszenie" nie byłoby zgodne z prawem.

    Odpowiedz
  • mama(2019-03-18 12:00) Zgłoś naruszenie 4815

    jak pielegniarki odchodzily od lozek czy policjanci mieli gdzies nasze bezpieczenstwo w lisopadzie to mieliscie t gdzies ale naiczyciele maja jesc sichy chleb i pic wode bo to skandal, bo wasze dzieci nie beda mialy egzaminow. I dobrze bo kto z was mysli o dzieciach nauczycieli, ich samotnosci bez matki ktora jest nauczycielem i braku pieniedzy na wakacje za granica bo moga tylko jechać w szczycie sezonu za dwu, czasem 3 krotnie wyzsza stawke- szczyt sezonu. Walcie sie cwaniaczki Nauczyciele trzymajcie si.JESTESMY Z WAMI

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • kolobolo(2019-03-18 10:39) Zgłoś naruszenie 4815

    Udział w komisji egzaminacyjnej jest tak skomplikowany, że żadni emeryci bez szczegółowego przeszkolenia nie poradzą sobie. Nie poradzą sobie też nie przeszkoleni nauczyciele. To nie jest odsiedzenie 3 godz. na sali i spoglądanie, by nikt nie ściągał.

    Odpowiedz
  • ukl(2019-03-18 16:28) Zgłoś naruszenie 397

    Nie ma problemu przyjdą panie z biedronki i przeprowadzą egzaminy.Rodzice tak często ich pracę porównują z pracą nauczycieli.

    Odpowiedz
  • jul(2019-03-18 12:47) Zgłoś naruszenie 3314

    Jeżeli tyle szczekacie na nauczycieli to po kiego nie wysyłacie swoich dzieci do prywatnych szkół dostaliście 500+ to proszę bardzo - prywatny żlobek, prywatne przedszkole, prywatna szkoła + studia - szczekacie tylko, że ja nie zamieniałabym się zawodem - często gęsto przez mynystrów ale i rodziców

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • czytelnik(2019-03-18 09:12) Zgłoś naruszenie 2746

    też tak uważam Pani Ewo, ZNP z tym niby nauczycielem Broniarzem nie wiedzą co jeszcze mają zrobić aby zaszkodzić dzieciom, jak im tak odpowiada polityka to niech zmienią zawód na polityka, Broniarz to już zrobił i ma 10000 zł miesięcznie

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • obserwator(2019-03-18 09:17) Zgłoś naruszenie 2451

    jest takie przysłowie "jak się sam nie uszanujesz to cię nikt nie uszanuje" na pewno nauczyciel nie zapracuje na szacunek poprzez strajk

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • nn(2019-03-18 10:37) Zgłoś naruszenie 2340

    Panie Broniarz, widzisz już pan, że nie wygrasz? Ale wielu nauczycieli przez pana straci.

    Odpowiedz
  • Kuba(2019-03-18 09:47) Zgłoś naruszenie 2320

    A co związek zawodowy Broniarza zrobił dla pozostałych pracowników oświaty? NIC! Wynagrodzenie=minimalnemu, a obowiązków z każdym rokiem coraz więcej. Pan Broniarz na emeryturę!

    Odpowiedz
  • n(2019-03-18 10:40) Zgłoś naruszenie 215

    W szkole prywatnej kasę bierze właściciel. To jemu ciągle mało.

    Odpowiedz
  • ewa(2019-03-18 08:36) Zgłoś naruszenie 2034

    Sami najpierw zadbajcie by was szanowano!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Lola(2019-03-18 12:46) Zgłoś naruszenie 1830

    Czego płaczecie, ja mam 2 etaty, wakacje, dorabiam korepetycjami, zarabiam 4.5 mies. Nie chcecie pracować w szkole to idźcie gdzie indziej. Mnie ze szkoły nie wyrwą traktorami, lepszej fuchy niema

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • zdołowany(2019-03-18 10:38) Zgłoś naruszenie 1834

    Postępowanie s. broniarza kojarzy mi się z napadem na bank. Oczywiści w roli napastnika występuje s broniarz. W prawej ręce trzyma broń (broniarz) przyłożoną do głowy dziecka i żąda wydania większej sumy pieniędzy niż proponuje kasjerka. Jeśli nie spełni jego żądań to on dla "dobra tego dziecka" zastrzeli je. W tej mojej wizji s broniarz występuje w roli bandyty, szantażysty, terrorysty - oczywiście "poświęcają cdziecko dla dobra jego i innych dzieci. Co się unas w Polsce dzieje?, jak do tego doszło, że jacyś szantażyści mogą bezkarnie paraliżować życie prawie całej społeczności???. Szantażyści, zdrajcy, fałszywi Polacy von z Polski.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Jestem Rodzicem - Szanuj moją Godność(2019-03-18 09:15) Zgłoś naruszenie 1836

    Nauczycielom ciągle mało. Dzieciaki w Szkole Prywatnej i co kwartał Zarząd podnosi czesne. Ciągle mało i jednym i drugim.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • yryr(2019-03-18 13:20) Zgłoś naruszenie 1617

    Panie Broniarz, co ma pan wspólnego z tęczową koalicją europejską ?

    Odpowiedz
  • Grono rodzicow(2019-03-18 12:27) Zgłoś naruszenie 1627

    Na szacunek trzeba sobie zasluzyc!!! Tego w pakiecie nie dają!!! Są nauczyciele ktorzy cieszą się szacunkiem u uczniow i rodzicow, ale jest ich w calej masie tak malo!!! Takim z checią podwoilabym pobory. Najwiecej krzyczą i domagają sie nieudacznicy!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Rodzice(2019-03-18 12:06) Zgłoś naruszenie 1433

    Skoszarowac nauczycieli, podciagnac pod sluzbe, wydac rozkaz!!! Broniarza tez!!! Ma uposazenie lepsze od premiera. Wyzsze pensje nauczycieli, wyzsze jego uposazenie!!! A dzieci, w glowach pustka, chyba ze rodzice zadbali o korepetycje!!! To za co nauczyciele biorą kasę??? Wyzsze pensje nauczycieli to drozsze korepetycje, i znowu rodzice zaplacą!!! Nasze 500+ i jeszcze wiecej oddajemy na "korki" - niestety!!! To czesto drozej niz w prywatnych szkolach!!! SKANDAL!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • nauczyciel z 35 letnin stażem w tylko oświacie(2019-03-18 14:05) Zgłoś naruszenie 1022

    Co Pan Broniarz zrobił przez 8 lat ? Były zamrożone płace w budżetówce, tak tłumaczył. Dlaczego wybrał termin egzaminów, na czas strajk?

    Odpowiedz
  • dyrektorzy szkół zagrożeni wypowiedzeniem?(2019-03-18 13:17) Zgłoś naruszenie 923

    jeżeli dyrektorzy szkół nie podejmą działań i dojdzie do patologii szkolnictwa,to już nie będzie PObłażania tylko karanie winnych i to z całą surowością i wymianą ludzi niegodnych zaufania uczniów i społeczeństwa,gdyż wywrotowiec-pedagog nie mieści się w tym zgiełku i skowycie o swoje jutro,olewając innych.Nowi,młodzi czekają w kolejce aby otrzymać pracę.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • anna(2019-03-18 17:11) Zgłoś naruszenie 611

    Nie zatrudniać pedagogów i nauczycieli wspomagających. To tylko niepotrzebny wydatek. Lepiej te miliony przeznaczyć dla dobrych nauczycieli. Namnożyło się ich, jak grzybów po deszczu.To się słyszy od rodziców.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz