statystyki

Kuratorzy powstrzymali falę zamykanych szkół

autor: Artur Radwan21.02.2019, 08:56; Aktualizacja: 21.02.2019, 08:59
Resort przekonywał też posłów, że uzależnienie likwidacji placówki od otrzymania pozytywnej opinii kuratora nie ingeruje w samodzielność jednostek samorządu i nie znosi ich odpowiedzialności za wykonywanie zadań publicznych.

Resort przekonywał też posłów, że uzależnienie likwidacji placówki od otrzymania pozytywnej opinii kuratora nie ingeruje w samodzielność jednostek samorządu i nie znosi ich odpowiedzialności za wykonywanie zadań publicznych.źródło: ShutterStock

Tylko 19 zażaleń na opinie kuratorów, którzy negatywnie zaopiniowali likwidację szkół, wpłynęło do resortu edukacji w zeszłym roku. Dotychczas jedynie cztery gminy zdecydowały się na złożenie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Rok wcześniej samorządy odwoływały się 35 razy. Tak wynika ze statystyk przedstawionych posłom przez MEN.

Wczoraj połączone sejmowe komisje edukacji nauki i młodzieży oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej rozpatrzyły informacje ministra edukacji narodowej o wzmocnieniu roli kuratora oświaty. Resort podkreślał, że przywrócił kuratorom uprawnienia, które zostały im odebrane w 2009 r., dotyczące m.in. opiniowania arkuszy organizacyjnych na nowy rok szkolny, a także wiążącej opinii w przypadku likwidacji szkoły. Posłowie opozycji przekonywali, że zmiany doprowadziły tylko do ograniczenia autonomii samorządów, dyrektorów i nauczycieli.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • prywatyzacja oswiaty?(2019-02-22 03:54) Zgłoś naruszenie 30

  szkoly wyremontowane z podatkow sa zamykane by mogly je przejac Dziunie ktore zarabiaja po 70tys miesiecznie w panstwowych firmach i maja poparcie partyjne np na szkoly prywatne

  Odpowiedz
 • Jol(2019-02-22 08:30) Zgłoś naruszenie 11

  Szkoda,że nie powstrzymali fali zwolnień w likwidowanych/ wygaszanych gimnazjach. Na prowincji wielu nauczycieli trafi na bruk.

  Odpowiedz
 • RIP(2019-02-22 16:58) Zgłoś naruszenie 10

  Kto płaci na szkoły? Samorządy czy kuratorzy? Niech władza centralna przejmie szkolnictwo (już narzuca ramy programów szkolnych, niech jeszcze dorzuci "kasę") i będzie decydować! "Reforma Kuleszy" pozostanie małą, pogniecioną karteczką w księdze polskiej historii.

  Odpowiedz
 • Haha(2019-02-21 20:00) Zgłoś naruszenie 10

  Spoko... fale zamykania gimnazjów też powstrzymali

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane