statystyki

Nietolerancja w szkole, antysemityzm, uprzedzenia rasowe. Pełnomocnik rządu ds. równości za edukacją antydyskryminacyjną

autor: Emilia Świętochowska30.01.2019, 07:52; Aktualizacja: 30.01.2019, 08:43
Nietolerancja wobec osób homoseksualnych, uprzedzenia rasowe, propagowanie ustroju totalitarnego i antysemityzm. To tylko niektóre problemy, które w ubiegłym roku zaprzątały Adama Lipińskiego, pełnomocnika rządu do spraw równego traktowania.

Nietolerancja wobec osób homoseksualnych, uprzedzenia rasowe, propagowanie ustroju totalitarnego i antysemityzm. To tylko niektóre problemy, które w ubiegłym roku zaprzątały Adama Lipińskiego, pełnomocnika rządu do spraw równego traktowania.źródło: ShutterStock

Nietolerancja wobec osób homoseksualnych, uprzedzenia rasowe, propagowanie ustroju totalitarnego i antysemityzm. To tylko niektóre problemy, które w ubiegłym roku zaprzątały Adama Lipińskiego, pełnomocnika rządu do spraw równego traktowania. Tak wynika z odpowiedzi udzielonej przez niego na prośbę rzecznika praw obywatelskich.

W sferze szczególnego zainteresowania pełnomocnika znalazły się m.in. przypadki homofobii w szkołach, a także brak odpowiedniej reakcji ze strony nauczycieli i kierownictwa placówek. Lipiński wystąpił nawet do minister edukacji narodowej o informacje o tym, w jaki sposób podstawa programowa i programy nauczania uwzględniają problematykę nierównego traktowania osób homoseksualnych oraz jakie kompetencje mają w tej dziedzinie nauczyciele. „Niezwykle ważne jest wdrażanie w placówkach oświatowych, od najmłodszych już lat, edukacji antydyskryminacyjnej polegającej m.in. na budowaniu szacunku, tolerancji, otwartości, uświadamianiu różnorodności oraz realizacja programów nauczania zmierzających do przeciwdziałania wszelkim przejawom dyskryminacji” – przekonuje pełnomocnik rządu w wystąpieniu do MEN.

Lipiński interweniował też w sprawach, których tłem była dyskryminacja ze względu na narodowość i wyznanie. W jednej z nich strażnicy w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Otwocku nie chcieli wpuścić na zwiedzanie 13-latki ze względu na jej „niepolskobrzmiące n azwisko” (dziewczynka to córka polskich obywateli narodowości ukraińskiej). Przekonało ich dopiero zdjęcie paszportu, które dostarczyła matka nastolatki.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

 • Anna(2019-01-30 14:14) Zgłoś naruszenie 174

  Fundacja Batorego i wszystko jasne!? Dlaczego ten antypolski twór jeszcze nie został zlikwidowany? Od kiedy to jakieś wrogie państwu fundacyjki mają prawo do głosu i nauczania dzieci i młodzieży? Czyżby zastąpili MEN? Od kiedy? Dlaczego dopuszcza się do następnego oszustwa typu „lekcje tolerancji”, czy „tolerancja” to jakiś nowy przedmiot? Co to jest „mowa nienawiści”? Bo jak do tej pory to widzę z wielu stron nienawiść do każdego normalnego, hetero człowieka i ataki na niego jak i jego potomstwo? Czy nie powinien w końcu ktoś zająć się likwidacją tych homo terrorystów? Dlaczego większość normalnych Polaków pozwala się terroryzować jak i swoje dzieci?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • dziękujemy ci cenzuro nawet jeśli to nielegalne(2019-01-30 16:18) Zgłoś naruszenie 73

  Chciałbym podziękować cenzurze, która puszcza tylko takie posty, na jakie pozwala fundacja batorego.

  Odpowiedz
 • citizen(2019-01-30 23:36) Zgłoś naruszenie 62

  Ja tu widzę dyskryminację większości przez mniejszość. Jest wolność poglądów i nikt nie zmusi mnie do akceptacji homoseksualizmu. Tolerancja tak, akceptacja nie.

  Odpowiedz
 • xyz(2019-01-30 16:47) Zgłoś naruszenie 63

  Homoseksualizm to sakrament szatana - przeciwieństwo małżeństwa mężczyzny i kobiety.

  Odpowiedz
 • Valdemort(2019-01-30 10:42) Zgłoś naruszenie 518

  może by tak zacząć od uczciwego startu - edukacji kleru katolickiego. To stąd antysemityzm, anty LGBT, kult mamony, propagowanie rasizmu i ksenofobia oraz wmawianie ciemnocie, że bez KK pójdą do piekła maluczcy.

  Odpowiedz
 • vidoq(2019-01-30 16:51) Zgłoś naruszenie 40

  Przecież jest nauka religii w szkołach.

  Odpowiedz
 • Brawo(2019-01-30 13:05) Zgłoś naruszenie 412

  Ludzie Agencji Rzymskiej już wychowali sobie katoprawaków, otumanionych agresywnych i głupich, płci obojga.Ci inteligentni są obłudni i nie honorowi, tacy jak Pinokio. W Warszawie już stoją dwa biurowce Romy - trzeci niedługo też powstanie. Chcecie skończyć w nędzy jak Niemcy w 1945 czy Irlandczycy - popierajcie PiS i czarną komunę.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • wiebro7 (2019-01-30 09:41) Zgłoś naruszenie 39

  *********** pieniądze nikt o otwartym umyśle w szkole pracować nie będzie. Jestem pewien, że nauczyciele to ta grupa zawodowa, która czyta najmniej książek, a z racji wykonywanego zawodu powinna przeczytać ich najwięcej. Ciekawe byłyby badania na ten temat.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane