statystyki

Ekwiwalent za urlop dla nauczyciela nalicza się proporcjonalnie

autor: Artur Radwan22.05.2018, 07:15; Aktualizacja: 22.05.2018, 07:30
Pełnomocnik nauczycielki wniósł skargę kasacyjną do SN.

Pełnomocnik nauczycielki wniósł skargę kasacyjną do SN.źródło: ShutterStock

Dyrektor szkoły, który rozwiąże umowę o pracę z nauczycielem zatrudnionym na czas określony (do końca czerwca), nie może wypłacać mu ekwiwalentu urlopowego za cały rok szkolny. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Nauczycielka pracowała w zespole szkół do 31 sierpnia 2012 r. Wykorzystała w całości przysługujący jej u tego pracodawcy urlop wypoczynkowy. Kolejny stosunek pracy nawiązała ze szkołą podstawową, na czas określony – od września 2012 r. do 30 czerwca 2013 r. W 2012 r. w okresie ferii świątecznych wykorzystała 4 dni urlopu. Po ustaniu zatrudnienia pracodawca wypłacił jej ekwiwalent za 24 dni niewykorzystanego urlopu, tj. kwotę 1365,68 zł netto. Przyjął, że wymiar należnego urlopu wypoczynkowego jest proporcjonalny do okresu jej zatrudnienia w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy. Skoro nauczycielka przepracowała w tym roku sześć miesięcy, to zdaniem pracodawcy wymiar jej urlopu wynosił połowę urlopu należnego za 2013 r., czyli 28 dni.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane