statystyki

Środowisko akademickie przeciwko wizycie służb na Uniwersytecie Szczecińskim

autor: Paulina Szewioła17.05.2018, 07:08; Aktualizacja: 17.05.2018, 08:57
KRASP zwraca uwagę, że w najnowszej historii naszego kraju zdarzenie, na szczecińskiej uczelni jest bezprecedensowe.

KRASP zwraca uwagę, że w najnowszej historii naszego kraju zdarzenie, na szczecińskiej uczelni jest bezprecedensowe.źródło: ShutterStock

Nie ma zgody na działania naruszające autonomię i swobodę działalności badawczej – grzmi Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Powodem oburzenia naukowców jest niedawna interwencja policji na Uniwersytecie Szczecińskim. Bez zgody rektora funkcjonariusze wkroczyli na teren uczelni w trakcie konferencji naukowej „Karol Marks 1818–2018”.

Prokuratura Okręgowa w Szczecinie tłumaczyła w specjalnie wydanym oświadczeniu, iż powodem wizyty funkcjonariuszy było zawiadomienie przesłane Prokuraturze Rejonowej Szczecin-Zachód, iż istnieje podejrzenie, że podczas konferencji może dojść do publicznego propagowania treści totalitarnych. Śledczy zlecili więc policji weryfikację tych doniesień. – Każde zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa podlega sprawdzeniu i procesowej ocenie – czytamy w stanowisku prokuratury. Podkreślono w nim także, że czynności podjęte przez funkcjonariuszy nie zakłóciły przebiegu wydarzenia i sprowadzały się do rozpytania kierownika ośrodka, w którym odbywała się konferencja, oraz jednego z jej uczestników.

W ocenie Jerzego Kochana, profesora Uniwersytetu Szczecińskiego, gospodarza spotkania, wizyta funkcjonariuszy na konferencji oraz oświadczenie, że mają za zadanie stwierdzić, czy obrady nie są sprzeczne z polskim prawem same w sobie stanowią jego naruszenie. – Uniwersytetom i nauce na pewno nie sprzyja asysta policji, z kolei swoboda prowadzenia badań i sporów naukowych to jeden z cywilizacyjnych fundamentów demokratycznej Polski, Europy oraz świata – uważa profesor.


Pozostało jeszcze 52% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane