statystyki

Zaremba: Autonomia środowiska akademickiego jest wartością

autor: Piotr Zaremba04.01.2018, 07:37; Aktualizacja: 04.01.2018, 09:19
Piotr Zaremba, publicysta

Piotr Zaremba, publicystaźródło: Dziennik Gazeta Prawna/Inne
autor zdjęcia: Darek Golik

 Marcin Kędzierski, dyrektor Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, wyraził zdumienie z powodu mojego artykułu pt. „Czy szkoła wyższa powinna być korporacją? Reforma Gowina przywróciła spór o podstawowe wartości” (DGP 4 listopada 201 7 r .), poświęconego sporowi o model wyższych uczelni. Przeczytałem w ostatnią środę przed Nowym Rokiem („Kędzierski: Już nigdy nie będzie takich uniwersytetów”), że niepotrzebnie wspieram Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej (KKHP). Zwłaszcza że wiele razy „obrażał on rozmówcę”, podczas gdy wiceminister nauki Piotr Dardziński na spotkaniu w Teologii Politycznej udzielał „rzeczowych odpowiedzi”.

Zamiast wyrazów zdumienia i etykietek oczekiwałbym w dość długim tekście rzeczowej polemiki. Przy czym pan dyrektor mógłby choć rozróżnić moje poglądy od opinii rzeczonego komitetu. Nie robi tego, zresztą niczyich opinii nie przytacza. Wyraża zaufanie dla resortu ministra Jarosława Gowina i niechęć do mnie i do Aleksandra Temkina z KKHP. Zaufanie i niechęć, jeśli pozbawione uzasadnień, muszą pozostać sferą wiary.

Podtrzymuję przekonanie, że resort mógł traktować komitet jako poważnego partnera, a nie grupę ludzi, której się konsekwentnie unika. Uwaga pana dyrektora, że przecież przyjęto niektóre postulaty KKHP, o tyle jest zabawna, że kilka najbardziej spornych owszem, przyjęto, ale już po napisaniu mojego tekstu. Zresztą mnie najbardziej chodziło o styl, pełen wyższości i arogancji. Odpowiedzią stał się na koniec, to też przyznaję, populistyczny radykalizm pana Temkina.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane