statystyki

Kędzierski: Już nigdy nie będzie takich uniwersytetów

autor: Marcin Kędzierski27.12.2017, 07:41; Aktualizacja: 27.12.2017, 09:59
Po pierwsze, nauka się globalizuje. Dowodem są międzynarodowe rankingi uczelni, w  których Polska wypada blado. Ubiegłoroczny awans Uniwersytetu Warszawskiego do trzeciej setki listy szanghajskiej nie zmienia negatywnego obrazu sytuacji.

Po pierwsze, nauka się globalizuje. Dowodem są międzynarodowe rankingi uczelni, w których Polska wypada blado. Ubiegłoroczny awans Uniwersytetu Warszawskiego do trzeciej setki listy szanghajskiej nie zmienia negatywnego obrazu sytuacji.źródło: ShutterStock

Ze zdumieniem przeczytałem artykuł Piotra Zaremby o debacie wokół projektu Konstytucji dla Nauki (KdN). W tekście, który ukazał się w DGP 4 listopada, już na wstępie czytamy, że „za wymianą ciosów wokół reformy Gowina kryje się spór o wartości podstawowe, a także pytanie o to, w jakim stopniu szkoła wyższa powinna być korporacją”.

To prawda – w tle ustawy wyraźnie widać spór, i to niejeden. Problem w tym, że osie tych sporów leżą w innym miejscu, niż chciałby to widzieć Zaremba.

Z tego powodu nieadekwatna jest rola, jaką przypisuje on Komitetowi Kryzysowemu Humanistyki Polskiej (KKHP), a dokładniej jego emanacji w postaci Aleksandra Temkina. Osoba, która nie śledzi dyskusji wokół KdN, może odnieść wrażenie, jakby w debacie publicznej starły się dwie równorzędne wizje reformy. Taka teza nie znajduje potwierdzenia w rzeczywistości, choć warto zauważyć, że wbrew temu, co twierdzi Zaremba, część postulatów KKHP znalazła miejsce w treści ustawy.


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane