statystyki

Kędzierski: Już nigdy nie będzie takich uniwersytetów

autor: Marcin Kędzierski27.12.2017, 07:41; Aktualizacja: 27.12.2017, 09:59
Po pierwsze, nauka się globalizuje. Dowodem są międzynarodowe rankingi uczelni, w  których Polska wypada blado. Ubiegłoroczny awans Uniwersytetu Warszawskiego do trzeciej setki listy szanghajskiej nie zmienia negatywnego obrazu sytuacji.

Po pierwsze, nauka się globalizuje. Dowodem są międzynarodowe rankingi uczelni, w których Polska wypada blado. Ubiegłoroczny awans Uniwersytetu Warszawskiego do trzeciej setki listy szanghajskiej nie zmienia negatywnego obrazu sytuacji.źródło: ShutterStock

Ze zdumieniem przeczytałem artykuł Piotra Zaremby o debacie wokół projektu Konstytucji dla Nauki (KdN). W tekście, który ukazał się w DGP 4 listopada, już na wstępie czytamy, że „za wymianą ciosów wokół reformy Gowina kryje się spór o wartości podstawowe, a także pytanie o to, w jakim stopniu szkoła wyższa powinna być korporacją”.

To prawda – w tle ustawy wyraźnie widać spór, i to niejeden. Problem w tym, że osie tych sporów leżą w innym miejscu, niż chciałby to widzieć Zaremba.

Z tego powodu nieadekwatna jest rola, jaką przypisuje on Komitetowi Kryzysowemu Humanistyki Polskiej (KKHP), a dokładniej jego emanacji w postaci Aleksandra Temkina. Osoba, która nie śledzi dyskusji wokół KdN, może odnieść wrażenie, jakby w debacie publicznej starły się dwie równorzędne wizje reformy. Taka teza nie znajduje potwierdzenia w rzeczywistości, choć warto zauważyć, że wbrew temu, co twierdzi Zaremba, część postulatów KKHP znalazła miejsce w treści ustawy.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane