statystyki

Dyrektorzy szkół muszą być skuteczni w walce z używkami

autor: Artur Radwan18.10.2017, 07:45; Aktualizacja: 18.10.2017, 09:14
Zgodnie z projektem rozporządzenia szkoły mają skupić się także na kształtowaniu u uczniów i wychowanków postaw prospołecznych.

Zgodnie z projektem rozporządzenia szkoły mają skupić się także na kształtowaniu u uczniów i wychowanków postaw prospołecznych.źródło: ShutterStock

Placówki oświatowe będą musiały w ciągu 30 dni od wejścia w życie nowych przepisów dotyczących przeciwdziałaniu narkomanii przeprowadzić skuteczną diagnozę ewentualnego stosowania przez uczniów dopalaczy.

Resort edukacji narodowej chce, aby szkoły nie ograniczały się tylko do zwykłych działań uprzedzających uczniów i ich rodziców o skutkach stosowania dopalaczy, narkotyków czy innych środków odurzających. MEN uważa, że działania profilaktyczne powinny być prowadzone z potwierdzoną skutecznością. Takie m.in. dookreślenie pojawiło się w projekcie nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 18 sierpnia 2015 r. w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii (Dz.U. poz. 1249). Dokument trafił właśnie do konsultacji społecznych.

– Od lat współpracujemy z Monarem, który organizuje spotkania z uczniami i nauczycielami. Ale trudno będzie ocenić skuteczność naszych działań profilaktycznych – mówi Jacek Rudnik, zastępca dyrektora szkoły podstawowej nr 11 w Puławach.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Elf(2017-10-18 10:38) Zgłoś naruszenie 60

    Brawo ,brawo ,ponownie dyrektor odpowiedzialny ! A jakie oni mają narzędzia do bycia skutecznymi w tej profilaktyce i odpowiadać za nakarmienie dziatwy szkolnej ich uzębienie i wiele ,wiele innych....Prawdziwe wielbłądy ! Jak za wszystko mają odpowiadać i na wszystkim się znać -to nić nie będzie na maksa ! Jest to fizyczną niemożliwością !Kolejna fikcja i fatamorgana!

    Odpowiedz
  • asdf(2017-10-18 13:14) Zgłoś naruszenie 40

    Kolejna spychologia i przesunięcie odpowiedzialności na szkołę! to znaczy jak mają wyglądać działania szkoły, oprócz tego, co już funkcjonuje? bo programy profilaktyczne realizowane są od lat, ale dyrektor i nauczyciele też muszą działać w granicach prawa, więc ani przeglądanie rzeczy uczniów, co mają w torbie, ani ich rewizja nie są dopuszczalne, a tylko w ten sposób można stwierdzić, czy ewentualnie uczeń jest w posiadaniu niedozwolonego środka, zanim będzie za późno i zanim go zastosuje. No cóż, niech pani minister zafunduje każdej szkole bramki albo skanery na wejściu do szkoły, takie , jak na lotnisku, wtedy można będzie mówić o skuteczności profilaktyki!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane