Polska jest 6. co do wielkości producentem wołowiny w Unii Europejskiej - wskazał w piątek wiceminister rolnictwa Lech Antoni Kołakowski podczas Forum Sektora Wołowiny. Ocenił, że kierunkiem przyszłościowym dla polskiej hodowli jest Azja.

Wiceminister rolnictwa Lech Antoni Kołakowski wziął udział w odbywającym się w Warszawie IX Forum Sektora Wołowiny zorganizowanym przez Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego. Jego zdaniem szansą polskiego rolnictwa jest chów bydła, w szczególności mięsnego.

Kołakowski zaznaczył, że polskie mięso wołowe ma "bardzo wysokie walory smakowe", jest poszukiwane na rynkach Bliskiego Wschodu, Zatoki Perskiej, Azji w szczególności, Azji Południowo-Wschodniej.

Przypomniał, że w I półroczu ub.r. produkcja żywca wołowego wynosiła 516 tys. ton i była o 12,5 proc. mniejsza niż rok wcześniej. "Instytut Ekonomiki Rolnictwa szacuje, że produkcja żywca wołowego w tym czasie w roku 2023 wyniesie prawdopodobnie 973 tys. ton i będzie o 1 proc. większe niż w 2022 r." - wskazał.

Dodał, że KE w krótkoterminowej prognozie zakłada, że w 2022 r. produkcja wołowiny w 27 państwach UE wyniesie 6 mln 842 tys. ton i będzie o 40 tys. (o 0,6 proc.) mniejsza niż w 2021 r. "W tym samym czasie o 6 tys. ton, tj. o 1 proc., zmniejszy się eksport" - mówił.

Kołakowski przywołał szacunki Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy, z których wynika, że Polska z produkcją wynoszącą 501 tys. ton wagi poubojowej "jest 6. co do wielkości producentem wołowiny w UE".

Patrząc na eksport polskiej wołowiny szczególne znaczenie mają Włochy, Niemcy, Francja, Holandia, Izrael, Wielka Brytania - powiedział wiceminister. "To bardzo pożądany kierunek, kierunek opłacalny dla polskiego rolnictwa" - stwierdził. Jak dodał, "mówiąc o produkcji wołowiny musimy mówić o rynku chińskim, wietnamskim, filipińskim".

"Kierunek Azji, to kierunek przyszłościowy dla polskiej hodowli" - ocenił.

Przypomniał, że w ramach planu strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027 planuje się kontynuowanie wsparcia dla dobrostanu zwierząt, zapoczątkowanego w 2020 r. w ramach PROW 214-2020. "Wsparcie to będzie realizowane w ramach ekoschematu dobrostan zwierząt I filar WPR". (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ amac/