Pochodzą z całego świata, ich dzieła docierają do setek milionów ludzi, chociaż za ich powstaniem nie stały ogromne budżety. Oto siła jednostki, której wykazać się pozwoliły platformy mobilne.
Kliknij na zdjęcie, aby przejść do galerii.
1
Markus Persson - Minecraft
Kultowa już gra zaczynała karierę na komputerach osobistych, ale przeniesiona na platformy mobilne nie straciła na popularności. Na Androidze aplikację zainstalowało już ponad milion osób. Firma Markusa Perssona zaczynała jako skromne studio założone z przyjaciółmi. Tylko w 2012 roku dochód studia Mojang przekroczył 230 milionów dolarów.
Wikimedia Commons
2
Temple Run - Imangi Studios
"Temple Run" to hołd dla klasyki kina przygodowego i efekt kreatywnej pasji małżeństwa Natalii Luckyanovej i Keitha Shepherda. Po premierze na Androidzie, grę ściągnięto milion razy w ciągu trzech pierwszych dni. Domowy budżet małżeństwa zasiliło także studio Warner Bros., które kupiło prawa do ekranizacji.
Media
3
Cut The Rope- ZeptoLab
Rosyjskie studio założyli dwaj bracia oraz programiści-samouki - Efim i Semyon Voinov. Sławę przyniosła im gra "Cut The Rope", która przyciągnęła 100 milionów graczy. Do tej pory firma samodzielnie finansuje swoje projekty, bez udziału zewnętrznych inwestorów. Na zdjęciu obecny CEO Misha Lyalin.
Bloomberg / Scott Eells
4
Rovio Entertainment - Angry Birds
Rovio zaczynało jako niewielkie przedsiębiorstwo założone przez kolegów ze studiów. Prawdziwy sukces odniosło dopiero po wypuszczeniu swojej 52-giej gry, czyli "Angry Birds". Niespodziewanie prosta aplikacja stała się najczęściej ściąganym programem na AppStore, a wkrótce podobny sukces powtórzyła na platformie Google. Dzisiaj nie ma miejsca na świecie, w którym wygląd tytułowych, drobiowych bohaterów byłby nieznany, a obok gier dochód firmy generują liczne gadżety i licencje.
Na zdjęciu: Peter Vesterbacka, jeden z szefów firmy.
Bloomberg / David Paul Morris
5 Fruit Ninja - Halfbrick Shainiel Deo, Phil Larsen, Luke Muscat, Ben Vale, Mik Dobele. Te pięć nazwisk tworzy firmę, której zawdzięczamy "Fruit Ninja" - aplikację, która do stycznia 2013 roku dotarła do 300 milionów ludzi.
Media
6
Nguyễn Hà Đông - Flappy Bird
Na koniec dowód na to, że sukces nie zawsze idzie w parze z satysfakcją. Chociaż platformówka "Flappy Bird" napisana samodzielnie przez wietnamskiego programistę cieszyła się ogromną popularnością, a do tej pory niezbyt zamożny Nguyễn Hà Đông zaczął zarabiać 50 tys. dolarów dziennie, to nie wytrzymał presji (oraz licznych gróźb od graczy sfrustrowanych poziomem trudności) i w końcu usuną aplikację z Google Play.
Wikimedia Commons
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję