Aplikanci: państwo zastawiło na nas pułapkę

autor: Małgorzata Kryszkiewicz03.12.2014, 07:30; Aktualizacja: 03.12.2014, 09:40
Aplikanci przypominają, że kandydat na ten urząd może startować jednocześnie tylko w jednym konkursie, a procedura trwa średnio 12–18 miesięcy

Aplikanci przypominają, że kandydat na ten urząd może startować jednocześnie tylko w jednym konkursie, a procedura trwa średnio 12–18 miesięcyźródło: ShutterStock

Zmiana modelu dochodzenia do zawodu sędziego, polegająca na przywróceniu asesury, pogarsza sytuację osób odbywających aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury – twierdzą sami zainteresowani. Skierowali właśnie w tej sprawie apel do parlamentarzystów, którzy pracują nad prezydenckim projektem zmian w prawie o ustroju sądów powszechnych (u.s.p.).

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (21)

  • xxx(2015-03-21 10:42) Zgłoś naruszenie 00

    Pamiętam jak państwo zastawiło pułapkę na osoby po starej apl. sądowej.
    Co wtedy pisali na forum?
    Co to dało

    Odpowiedz
  • Refe(2015-03-03 16:04) Zgłoś naruszenie 00

    Projekt jest dobry, tylko źle interpretowany. Co mają powiedzieć ludzie po dawnych aplikacjach sądowych i prokuratorskich, którzy przyjmowali te gorsze stanowiska, gorzej płatne. Nieporozumieniem jest roszczeniowa postawa aplikantów, którzy zapomnieli chyba, że przed nimi jest cała rzesza i to często lepiej wykształconych ludzi, którym tez się coś należy.

    Odpowiedz
  • ....(2015-02-25 08:01) Zgłoś naruszenie 00

    ...Na gruncie obowiązujących przepisów mieli niemal zapewnione, że po odbyciu stażu w charakterze referendarza sądowego zostaną powołani na sędziego. ...

    poważnie?? ktoś przystawiał pistolet do głowy sędziom na zgromadzeniu?

    Odpowiedz
  • aso2(2015-02-10 11:40) Zgłoś naruszenie 00

    Przepisy są jawnie niekonstytucyjne. Przyznaję to jako stara aplikantka, szczęśliwie już sędzia. I też mam żal do młodszych kolegów, że gdy przyjmowano równie jawnie niekonstytucyjne przepisy godzące w starych aplikantów, a forujące kssipowców, to mieli ustaw pełne frazesów (w szczególności o jakości kształcenia w KSSIP, w której rok nauki starczy za dwa lata w innym systemie itd) Ministerstwo kieruje się zasadą divide et impere, a Wy nie widzicie, że Was też wyrolują.

    Odpowiedz
  • qwerty(2015-01-07 12:11) Zgłoś naruszenie 00

    A czego oni się spodziewali? Naiwni jacyś.

    Odpowiedz
  • ,,,,,,,,,,,,,,,,(2014-12-31 16:21) Zgłoś naruszenie 00

    najwiekszym zagrozeniem dl wymiaru sprawiedliwosci i adwokatury jest to,ze w polsce nie wymaga sie zdania egz.sedziowskiego i dwokackiego bezposrednio po studaich.od tych zawodow wymaga sie wuekszego ilorazu inteligencji,tymczasem w polsce adwokat i sedzia spada do ilorazu 80 gdzy do egzaminu zostaje dopuszczony po przuyuczkach dla opoznionych intelektualnie,zapewne po to by slabo zarabial i byl przekupny-typowe w tym kraju.lata pracy nie zastapia zdolnosci prawniczych jak sie tu sadzi.kompletna tragedia jest zrobienie z adwokatow ludzi z iq na poziomie ponizej przecietnej,gdyz standardem jest uzyskanie tego tytulu max w wieku 25 lat lub bezposrednio po studaich,a wiek umyslowy dzielony na rok zycia daje w polsce 80-to poziom imbecyla.dlatego nigdy nie da sie zrobic z tego systemu czego normalnego i dobrze oplacanego.dopiero pozniejn jest praca,lata praktyki itd,w polsce lata pracy amaja zastapic iq,stad zapewne zarobki i proestiz zawodowy

    Odpowiedz
  • ant(2014-12-08 14:12) Zgłoś naruszenie 00

    zgadzam się z Sajgon w 100%

    Odpowiedz
  • stary prawnik(2014-12-06 21:30) Zgłoś naruszenie 00

    To bardzo smutne, że resort kiwa kolejne pokolenie prawników, którzy świadomie wybietali kierunek służby publicznej. Ustawa o kssip miała zrobić reformę raz a dobrze, ale to w naszej pięknej Ojczyźnie już standard, że reformy się cofa zanim wejdą w życie. Młodzi sędziowie mieli mieć zapewnioną jasną ścieżkę kariery, a dostaną to co wszyscy.

    Odpowiedz
  • gość(2014-12-06 00:30) Zgłoś naruszenie 00

    Na szczęście aplikanci po KSSiP będę referendarzami do czasu uzyskania asesury, zatem nie jest tak źle.

    Odpowiedz
  • stary aplikant sądowy(2014-12-05 14:55) Zgłoś naruszenie 00

    bujajcie się kssipowcy..

    Odpowiedz
  • Ciekawe czy jest sprawiedliwość,błędny przelew(2014-12-05 06:20) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawe co na takie działanie,młodego,prężnego,energicznego,świeżo przeegzaminowanego radcy powie Komisja ds.wykonywania zawodu,Krajowej jRady Radcy Prawnych.

    Odpowiedz
  • Ciekawe czy jest sprawiedliość,błędny przelew(2014-12-04 13:17) Zgłoś naruszenie 00

    A najciekawsze jest,na jakiej podstawie ta egzekucja się toczyła.Błędny przelew był na konto sp.z.o.o a na wyciągu bankowym od komornika jako dłużnik objawia się pani prezes spółki,Mogła oczywiście odpowiadać jako poręczyciel,ale i tak wtedy należało kontynuować egzekucję przeciw spółce i przynajmniej resztę tych pieniędzy zwolnić spod zajęcia.Mogła też odpowiadać jako członek zarz\ądu,ale przesłanką tej odpowiedzialności jest bezskuteczność egzekucji przeciwko spółce.Bezskuteczną egzekucję się jednak umarza,a rachunki zwalnia spod zajęcia.Mogę jeszcze dodać,że młodzi prężni windykatorzy kazali zlicyttować temu samemu dłużnikowi przedmiot zastawu skarbowego.

    Odpowiedz
  • cgh(2014-12-04 09:53) Zgłoś naruszenie 00

    Nasi milusińscy (aplikanci KSSiP) - istnieje przecież skarga konstytucyjna. Wnieście ją, poczekajcie na rozstrzygnięcie TK (tak ze 3-4 lata) na etacie asystenta, bo referendarskich starczy dla co 3 aplikanta.
    A tak na marginesie ustawodawca, w ten sposób realizuje zasadę równości wobec prawa i równego dostępu do służby publicznej.

    PS. gwiazdy KSSiP - u chyba jeszcze mają nadzieję, bo żadna z nich nie włączyła się do dyskusji.

    Odpowiedz
  • Brd(2014-12-04 07:49) Zgłoś naruszenie 00

    Co się dziwić, że Polska tak naprawde to taka Rosja w wersji katolickiej i łacińskoalfabetowej.

    Odpowiedz
  • wkurzony obywatel(2014-12-03 20:34) Zgłoś naruszenie 00

    To jeszcze się nie domyślili, że to państwo jest nieprzyjazne swoim obywatelom?

    Odpowiedz
  • T1000(2014-12-03 17:16) Zgłoś naruszenie 00

    Potem efekt jest taki, że zaufanie obywateli do państwa zerowe.

    Odpowiedz
  • natan(2014-12-03 11:27) Zgłoś naruszenie 00

    To dlaczego głosowaliście na Tuska , Kopacz z PO i PSL ???. Wasz guru wyjechał do Brukseli i ma 100 tys. miesięcznie i za nic nie płaci , a Wy co teraz się opamiętaliście tak jak reszta młodych polaków że macie ręce w nocniku !!!???. Irlandia się kłania i Anglia też , serdeczne pozdrowienia od Camerona dla wszystkich młodych polaków oczywiście za zgodą Tuska !!!.

    Odpowiedz
  • Polski model nie spełnia oczekiwań społecznych(2014-12-03 09:43) Zgłoś naruszenie 00

    Polski model sądzenia to nieporozumienie.
    Sędzią powinien być człowiek mądry - czyli taki nie tylko z wykształceniem prawniczym ale i z doświadczeniem życiowym. Trudno mówić o doświadczeniu dwudziestokilkulatka, który nigdy nic nie robił poza sądem.

    Odpowiedz
  • abc(2014-12-03 09:18) Zgłoś naruszenie 00

    A tacy byliście mądrzy, jak MS dawało wam wszystko za darmo i było po waszej stronie. Pokażcie teraz, że te pochwały z ust wiceministra były zasłużone i wywalczcie zmianę ustawy.

    PS. Witamy na pokładzie (wykiwanych przez MS).

    Odpowiedz
  • V(2014-12-03 08:48) Zgłoś naruszenie 00

    Cóż. Wielu z tych aplikantów sędziowskich zaczęło zadzierać nosa, odkąd tylko po ogólnej podostawali się na sędziowską. To teraz resort przytarł im nosa...
    I wyjdzie na to, że wszyscy będą na tym samym wózku jechać - wpierw ci po starej sądowej a teraz ci po sędziowskiej z KSSiP.

    Odpowiedz