Poznanie historii prac poszukiwawczych w kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie umożliwia wirtualna aplikacja "Mapa Miejsc Pamięci Narodowej”, którą w poniedziałek zaprezentował IPN. Aplikacja jest już dostępna na stronie Instytutu.

Jak mówił podczas prezentacji w warszawskim Centrum Edukacyjnym IPN zastępca prezesa Instytutu Krzysztof Szwagrzyk, aplikacji powstała dlatego, że "trzeba zrobić coś znacznie więcej w kierunku (...) aby ta nasza wiedza wynikająca z prac na +Łączce+ stała się wiedzą powszechną". "Uznaliśmy, że w świecie, w którym żyjemy, tą najwłaściwszą formą będzie opracowanie wirtualne +Łączki+" - podkreślił.

Aplikacja umożliwia zobaczenie wirtualnego obrazu tej części cmentarza z lat stalinowskich oraz przebiegu kolejnych etapów prac archeologicznych i ekshumacyjnych prowadzonych przez zespół prof. Szwagrzyka w czasach współczesnych.

Aplikacja multimedialna jest efektem prac zespołu historyków, archeologów, grafików i programistów. Umożliwia ona poznanie całego planu kwatery "Ł" z dalekiej oraz bliskiej perspektywy. Aplikacja prezentuje też wszystkie zmiany, jakie zachodziły na tej części cmentarza.

Jak wskazuje IPN, użytkownik aplikacji może podążyć śladem specjalistów Instytutu Pamięci Narodowej pracujących na „Łączce” w latach 2012–2017 "w poszukiwaniu grobów bohaterów i zobaczyć miejsca, w których ich odnaleziono". "Niewątpliwą atrakcją aplikacji jest możliwość odbycia wirtualnego spaceru po „Łączce” na przestrzeni poszczególnych lat" - podkreśla IPN.

Według prof. Szwagrzyka podstawowym celem aplikacji jest udostępnienie i popularyzacja wiedzy o pracach na kwaterze "Ł" wśród wszystkich osób posiadających komputer czy telefon komórkowy.

Projekt w kolejnych etapach będzie rozbudowywany o inne miejsca – symbole komunistycznego terroru na mapie Warszawy: były Areszt Śledczy przy ul. Rakowieckiej, Areszt NKWD i WUBP przy ul. Strzeleckiej czy miejsca więziennych pochówków na Cmentarzu Bródzieńskim i na Służewie przy ul. Wałbrzyskiej.

Podczas konferencji zaprezentowano wersję demo byłego więzienia na warszawskim Mokotowie, gdzie obecnie mieści się Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Podczas prezentacji ukazano m.in. pawilon X i piwnice więzienia na Rakowieckiej, gdzie w okresie stalinowskim PRL byli więzieni i mordowani żołnierze podziemia niepodległościowego.

Odnośnik do aplikacji "Mapy Miejsc Pamięci Narodowej" jest dostępny na głównej stronie Instytutu Pamięci Narodowej oraz pod adresem: https://laczka.ipn.gov.pl

Kwatera ŁI i ŁII, czyli tzw. Łączka, to miejsce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, gdzie w latach 1948-1956 komunistyczna bezpieka ukryła ciała kilkuset ofiar - często byli to żołnierze przeciwstawiający się sowietyzacji Polski. Wśród odnalezionych w poprzednich latach i już zidentyfikowanych osób znaleźli się żołnierze polskiego podziemia, m.in. mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", mjr Hieronim Dekutowski "Zapora", a także ostatni dowódca Narodowych Sił Zbrojnych ppłk Stanisław Kasznica.

Ostatnie prace poszukiwawcze na "Łączce" specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, którym kieruje prof. Szwagrzyk, prowadzili w czerwcu 2017 roku.

Jak informował wówczas prof. Szwagrzyk, podczas dziesięciu tygodni prac poszukiwawczych odnaleziono cztery pełne szkielety ludzkie oraz przemieszane szczątki kilkudziesięciu osób. Specjaliści IPN wspólnie z wolontariuszami odnaleźli również okulary, medaliki, szczątki ubrań, guziki resztki butów.