Do wzięcia udziału w egzaminie wstępnym na aplikację ogólną zadeklarowało się 1737 osób. Po pierwszej części egzaminu, która miała miejsce 1 października 2012 r. pozostało 398 kandydatów. Będą oni uczestniczyć w kolejnym etapie konkursu polegającym na rozwiązywaniu kazusów z zakresu prawa prywatnego, publicznego i karnego.

Uczelnie wykształciły prawników

Ze wstępnych danych statystycznych KSSiP wynika, że ponad 40 proc. kandydatów, którzy zadeklarowali swoje uczestnictwo w konkursie to osoby urodzone w 1988 r., czyli tegoroczni absolwenci. Statystyki pokazują, że pochodzą oni z 28 uczelni.

Najwięcej – ponad stu kandydatów zgłosiło się z następujących uczelni:

Uniwersytet Jagielloński – 272 osoby

Uniwersytet Śląski – 160 osób

Uniwersytet Warszawski – 148 osoby

Uniwersytet Wrocławski – 142 osób

KUL – 120 osoby

UMCS – 116 osób

Pozostali kandydaci pochodzą m. in. z Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika czy Uniwersytetu Szczecińskiego.

Dyplom z prawa karnego

Prawo karne materialne i wykonawcze były najchętniej wybieranymi dziedzinami prawa przez magistrów – 301 kandydatów obroniło z nich prace magisterskie.
W następnej kolejności tematy dotyczyły procedury karnej, kryminalistyki, prawa cywilnego, postępowania cywilnego, prawa pracy i prawa handlowego.

Liczny rocznik 1988

Ze statystyk KSSiP można się dowiedzieć, że ponad 42 procent z deklarowanej liczby uczestników, którzy wzięli udział w tegorocznym egzaminie wstępnym na aplikację ogólną urodzili się w 1988 r.

Najstarsi kandydaci uczestniczący w konkursie mieli 47 lat, zaś najmłodszy uczestnik urodził się w 1990 r.

Druga część egzaminu

Już niedługo dowiemy się, którzy z kandydatów rozpoczną od lutego przyszłego roku zajęcia na aplikacji. 24 października odbędzie się w Warszawie druga część egzaminu – pozwoli wyłonić kandydatów posiadających największe umiejętności i wiedzę w zakresie stosowania prawa.

Szczegółowe informacje dostępne na stronie kssip.gov.pl