statystyki

Opłaty za aplikacje prawnicze bez zmian

autor: Szymon Cydzik26.09.2019, 07:28; Aktualizacja: 26.09.2019, 11:43
Minister sprawiedliwości zapowiedział nowelizację rozporządzeń w sprawie opłat za aplikacje prawnicze tak, by podwyżka płacy minimalnej nie spowodowała wzrostu kosztów szkolenia.

Minister sprawiedliwości zapowiedział nowelizację rozporządzeń w sprawie opłat za aplikacje prawnicze tak, by podwyżka płacy minimalnej nie spowodowała wzrostu kosztów szkolenia.źródło: ShutterStock

Minister sprawiedliwości zapowiedział nowelizację rozporządzeń w sprawie opłat za aplikacje prawnicze tak, by podwyżka płacy minimalnej nie spowodowała wzrostu kosztów szkolenia.

Według obecnych regulacji kandydaci na radców i adwokatów muszą zapłacić za rok nauki sumę odpowiadającą 2,6-krotności płacy minimalnej. Oznacza to, że podniesienie płacy minimalnej o 350 zł od przyszłego roku spowodowałoby automatyczny wzrost opłat za aplikację adwokacką i radcowską o ponad 900 zł. A jeśli wierzyć przedwyborczym zapewnieniom partii rządzącej, po wygranych przez nią wyborach najniższe wynagrodzenie rosłoby dalej – a wraz z nim opłata dla aplikantów. W roku 2021 wzrosła by już o prawie 2 tys. zł względem dzisiejszego poziomu, a do 2024 r. – o ponad 4,5 tys. zł. Dla młodych prawników, którzy zwykle nie zarabiają dużo, byłby to potężny cios.

Ministerstwo postanowiło jednak wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom i zmienić rozporządzenia ws. opłat na aplikacje tak, aby sumy pozostały na tym samym poziomie. W przypadku adwokatów i radców jest to 5850 zł rocznie. W praktyce oznacza to zmniejszenie mnożnika, na podstawie którego określa się wysokość opłaty – do 2,25. Przyszli notariusze mogą nawet liczyć na niewielką obniżkę. W ich przypadku mnożnik spadnie do 2,15, co oznacza obniżenie opłaty względem obecnego poziomu.


Pozostało 33% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • Mecenas(2019-09-26 10:19) Zgłoś naruszenie 76

  Całe te aplikacje to jedynie po to by zapłacić haracz około 20 000,00 zł by zostać dopuszczonym do egzaminu adwokackiego. Dla mnie aplikacja to była degradacja. NA III roku studiów prawniczych - po otrzymaniu dotacji z UE - otworzyłem Biuro Doradztwa Prawnego. Na V roku zatrudniałem 5 osób, w tym dwóch radców prawnych na pół etatu. A po skończeniu studiów prawniczych, żeby uzyskać "papiery adwokata" musiałem zmarnować 3 lata, płacić 5000 rocznie, chodzić na beznadziejne wykładu i pozornie mieć "patrona-adwokata", z którym od lat znałem się bo moi klienci toczyli z jego klientami spory sądowe. Raz na miesiąc u patrona, jakieś podpisy, rutynowe koniaczki dla niego z okazji, urodzin, imienin, świąt.... I tak przeszyły mi 3 lata, kompletnie niepotrzebnej aplikacji adwokackiej. Egzamin adwokacki zdany na "luzach".

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • AA(2019-09-26 13:42) Zgłoś naruszenie 45

  Puk, puk czy spamer od "kształcenia przez konkurenta" śpi, ze nie wkleja tego samego postu co zawsze? Kolega od "specjalizacji" już się zameldował, czekamy....

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • trzeba zmian(2019-09-26 13:05) Zgłoś naruszenie 34

  Specjalizacje byłyby bardziej sensowne niż aplikacje. Od ogólnego zorientowania w prawie są studia. A po studiach prawnik powinien się specjalizować, bo inaczej nie będzie przydatny klientowi. Prawo rozrasta i zmienia się tak szybko, ze teraz nawet szerokie specjalizacje powoli stają się zbyt ogólne. Nie wiem ile jeszcze ścieków z rurociągu czajka musi upłynąć zanim ktoś zorientuje się że wszystkie dziedziny poszły w specjalizacje i zostało tylko prawo. I nie jest to pozytywny konserwatyzm, tylko raczej żywy skansen średniowiecznych koncepcji nauczania.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane