statystyki

Aplikant nie skorzysta ze zwolnienia ze składek

autor: Paulina Szewioła24.01.2019, 09:12; Aktualizacja: 24.01.2019, 09:19
Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który na podstawie umowy-zlecenia zatrudniał aplikantów adwokackich

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który na podstawie umowy-zlecenia zatrudniał aplikantów adwokackichźródło: ShutterStock

Ekwiwalent wypłacany za korzystanie z prawniczego oprogramowania powinien być uwzględniany przy podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który na podstawie umowy-zlecenia zatrudniał aplikantów adwokackich. Korzystali oni z własnych licencji na program informacji prawnej. Przedsiębiorca chciał, by był on wykorzystywany w jego bieżącej działalności, więc zamierzał w umowach z aplikantami zawrzeć zapis, zgodnie z którym będzie wypłacał im ekwiwalent pieniężny za używanie tego oprogramowania przy realizacji zleconych zadań.

Miał jednak wątpliwości, czy ten element wynagrodzenia powinien być uwzględniany przy podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. W jego ocenie – nie. Zgodnie z par. 2 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1949) podstawy takiej nie stanowią ekwiwalenty pieniężne za użyte przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, będące własnością pracownika. Regulacje te stosuje się także do zleceniobiorców.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane