statystyki

Odszkodowanie to nie kara

autor: Sławomir Wikariak30.11.2017, 07:23; Aktualizacja: 30.11.2017, 08:46
Sąd uznał, że nie ma znaczenia, że były to materiały prasowe dostarczone przez stowarzyszenie i że właściciel portalu nie zdawał sobie sprawy z naruszania cudzych praw autorskich.

Sąd uznał, że nie ma znaczenia, że były to materiały prasowe dostarczone przez stowarzyszenie i że właściciel portalu nie zdawał sobie sprawy z naruszania cudzych praw autorskich.źródło: ShutterStock

Publikujesz w internecie materiały promocyjne? Lepiej sprawdź, czy ten, kto je przekazał, ma do nich prawa autorskie.

Do sądów trafia coraz więcej spraw dotyczących wykorzystania zdjęć wziętych z internetu. Jednocześnie sądy coraz bardziej skrupulatnie badają, jakie wynagrodzenie przysługuje właścicielom autorskich praw majątkowych. Te bowiem są często zawyżane w pozwach.

Tak też było w przypadku przewodnika, który prowadzi portal turystyczny w internecie. Otrzymał on materiały prasowe od stowarzyszenia organizującego imprezę turystyczną w Puszczy Białowieskiej. Wśród nich znajdowało się zdjęcie jelenia na rykowisku.

Okazało się, że zdjęcie to zrobiła kobieta od lat zajmująca się fotografowaniem przyrody i sprzedająca efekty swej pracy m.in. do gazet. Zażądała ona od właściciela portalu 2 tys. zł za wykorzystanie jej zdjęcia. Ten natychmiast usunął materiał z inkryminowaną fotografią i zaproponował zapłacenie za jego wykorzystanie, ale dużo niższej kwoty. Autorka nie zgodziła się i wniosła pozew do sądu, domagając się zapłaty 2,5 tys. zł. Jak tłumaczyła, zazwyczaj sprzedaje zdjęcia za ok. 300 zł, ale „złodziej powinien zapłacić 10 razy więcej”.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane