statystyki

Niekiedy pracodawca może zwolnić członka związku bez zgody zakładowej organizacji

autor: Łukasz Prasołek21.01.2016, 09:50; Aktualizacja: 21.01.2016, 10:11

TEZA: Pracodawca może rozwiązać stosunek pracy bez uzyskania zgody, o której mowa w art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy o związkach zawodowych, jeżeli organizacja związkowa uchybiła obowiązkowi z art. 251 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych. Rozwiązanie stosunku pracy bez zgody, o której mowa w art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy o związkach zawodowych, może naruszać art. 8 k.p., jeżeli mimo niedopełnienia przez organizację związkową obowiązku z art. 251 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych pracodawca wystąpił do tej organizacji z wnioskiem o wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy z imiennie wskazanym pracownikiem.

Sygn. akt II PK 214/14

WYROK SĄDU NAJWYŻSZEGO

z 25 sierpnia 2015 r.

STAN FAKTYCZNY

Pracownica zespołu szkół była członkiem organizacji związkowej objętym szczególną ochroną na okres kadencji. Organizacja ta nie dopełniła obowiązku z art. 251 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych za dwa kolejne kwartały, przekazując informację o liczbie członków do starostwa powiatowego, czyli organu założycielskiego zespołu szkół, a nie bezpośrednio do pracodawcy. Pracodawca wypowiedział pracownicy umowę z uwagi na likwidację stanowiska mimo sprzeciwu związku. Podwładna wystąpiła do sądu o przywrócenie do pracy.

Sąd rejonowy uznał, że przyczyna wypowiedzenia była konkretna i prawdziwa, a pomimo objęcia pracownicy szczególną ochroną pracodawca, rozwiązując umowę, nie naruszył art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy o związkach zawodowych. Wobec nieprzedstawienia przez związek informacji z art. 251 ust. 2 ustawy, czynności podjęte przez niego bez wymaganego współdziałania z tym związkiem nie są wadliwe do dnia jej przedstawienia. Uznał on wypowiedzenie za zgodne z prawem i uzasadnione, oddalając roszczenie. Sąd okręgowy rozpoznający sprawę z apelacji pracownicy stwierdził, że samo wystąpienie przez pracodawcę o zgodę na rozwiązanie umowy z działaczem nie prowadzi do objęcia go ochroną. Jest ona skuteczna pod warunkiem przekazania pracodawcy kwartalnej informacji o liczbie członków związku. Niedopełnienie tego obowiązku powoduje, że wniosek pracodawcy jest zbędny, gdyż sam w sobie nie kreuje ochrony. Działania pracodawcy były zatem prawnie obojętne, co uzasadniało oddalenie apelacji.

UZASADNIENIE


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane