statystyki

Chuda teczka pracownika: Dokumenty znikną z archiwum już po kilku latach od zakończenia zatrudnienia

autor: Tomasz Zalewski03.04.2014, 07:10; Aktualizacja: 03.04.2014, 08:31
Dokumentacja pracownicza w archiwach

Dokumentacja pracownicza w archiwachźródło: DGP

Tylko niektóre dokumenty z akt osobowych pracownika – w tym umowa o pracę – będą przechowywane przez pół wieku. Pozostałe znikną po kilku latach od zakończenia zatrudnienia.

reklama


reklama


Resort pracy wspólnie z Ministerstwem Gospodarki przygotowują zmiany w zasadach przechowywania dokumentacji pracowniczej. Na zmiany z niepokojem patrzą reprezentanci pracowników, a pracodawcy – z nadzieją na zmniejszenie kosztów przechowywania kilometrów teczek.

– Szacujemy, że łączne roczne koszty administracyjne dla przedsiębiorców z tytułu przechowywania dokumentacji wynoszą 117 mln zł. Dlatego pracujemy nad skróceniem tego czasu w odniesieniu do większości rodzajów dokumentów, w przypadkach, w których nie ucierpi na tym interes pracownika – mówi Mariusz Haładyj, wiceminister gospodarki.

To nie pierwsza próba zmian. – Dlatego powinniśmy skupić się teraz na regulacjach, które obejmą pracowników obecnie zatrudnionych i nowo zatrudnianych, a także na rozstrzygnięciu, które z dokumentów mogą być przechowywane w wersji elektronicznej. Pierwszy krok to istotne ograniczenie obowiązkowego czasu przechowywania dokumentów – wyjaśnia Radosław Mleczko, wiceminister pracy i polityki społecznej.

– Zmiany będa korzystne np. w agencjach pracy tymczasowej, przez które przewijają się tysiące pracowników i każdemu trzeba przechowywać teczkę z dokumentami– uważa dr Grażyna Spytek-Bandurska, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Związkowcy są jednak nieufni.

– Jesteśmy gotowi do rozmów na temat złagodzenia biurokratycznych obciążeń pracodawców, także w zakresie dotyczącym przechowywania dokumentacji pracowniczej z akt osobowych – mówi Paweł Śmigielski, ekspert OPZZ.

Zastrzega jednocześnie, że nie może to mieć negatywnych skutków dla pracowników.

Obawy związkowców podzielają eksperci.

– Światowa tendencja jest taka, że okres przechowywania dokumentacji pracowniczej jest raczej wydłużany niż skracany – mówi Jolanta Louchin, zastępca dyrektora ds. dokumentacji osobowej i płacowej w Archiwum Państwowym w Warszawie. – Trzeba rozważnie tworzyć katalog dokumentów, które powinny być archiwizowane. Nasz system ubezpieczeń społecznych wciąż się zmienia i nie wiadomo, jakie dokumenty za kilka lat mogą się okazać przydatne do uzyskania prawa do jakiegoś świadczenia – dodaje.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • Pracownicy stracą na tych zmianach(2014-04-03 08:20) Odpowiedz 00

    Dla pracodawców to zysk(lobby przedsiębiorców działa). Dla pracowników to strata. Jak przyjdzie np. do jakiejś sprwy sądowej, wyjaśnianie czegoś do emerytury to będzie płacz.

  • xxxx(2014-04-03 13:59) Odpowiedz 00

    Ludzie w aktach osobowych trzyma sie tylko potwierdzone kopie dokumentów które dostarczył pracownik lub otrzymał od pracodawcy. Wszystkie oryginały dokumentów otrzymuje pracownik. W aktach nie ma niczego oprócz kwestionariusza czego by nie dostał pracownik. Więc dlaczego zakład pracy ma trzymać dokumenty dla pracownika?. Swiadectwo pracy czy umowę o prace też dostaje pracownik. Dokumenty w aktach osobowych są tylko dla pracodawcy i powinien z nimi robić co uważa.

  • kkkkkkkkkkk(2014-04-03 21:49) Odpowiedz 00

    Państwo polskie jest wrogiem swoich obywateli. Nic dziwnego, że większość młodych chce stąd uciekać.

  • pokrzywdzona(2014-04-04 09:05) Odpowiedz 00

    Już raz takie zmiany były, skrócono okres przechowywania dokumentacji płacowej.

    DO DZISIAJ CIERPIĄ LUDZIE MAJĄC ZANIŻONE EMERYTURY I NIE MA WINNEGO!!!

  • as(2014-04-04 03:43) Odpowiedz 00

    juz raz za buzka zniszczyli dokumenty do 80 roku chyba sie nie myle i dzis ludziom do 1979 roku ZUS liczy kapitał z z gwiazd nie mówiac o warunkach szkodliwych brawo ciekaw kiedy naród sie obudzi i pogoni tych wybranych przez boga do piekła

  • fifi(2014-04-03 20:08) Odpowiedz 00

    Dlaczego mają być przechowywane tylko 50 lat, skoro ja osiągając wiek emerytalny 67 lat będę miał 52 lata pracy...?

  • obser(2014-04-03 19:42) Odpowiedz 00

    do 6: Michał: w kraju rządnym przez idiotów niema takiej możliwości, to są humaniści miernie wykształceni tz platfusi techniczni.

  • Zbigniew(2014-04-03 15:55) Odpowiedz 00

    XXXX masz rację.Ja już jestem na emeryturze i tak jak mówisz w moich aktach osobowych były tylko uwierzytelnione ,,za zgodność z oryginałem" kopie dokumentów.Resztę w specjalnej teczce trzymałem w domu.Potem przechodząc na emeryturę też dostarczyłem oryginały do wglądu.

  • ada(2014-04-03 13:04) Odpowiedz 00

    Nonsens. Oddać pracownikowi kompletną teczkę akt osobowych , w zakładzie pracy pozostawić tylko świadectwo pracy. Po ustaniu zatrudnienia pracownik już niczego nie szuka w zakładzie pracy, jeżeli już to w sądzie lub ZUS-ie w takich przypadkach jako emeryt powinien być zobowiązany do okazania kompletnej teczki akt osobowych do odpowiedniej instytucji.

  • karlo(2014-04-03 08:50) Odpowiedz 00

    A nie może być tak, żeby komplet dokumentów pracownika przedsiębiorca musiał przesłać do odpowiedniego oddziału archiwum państwowego uiszczając jakąś opłatę jednorazową np. 100zł na poczet archiwizacji. Wtedy każdy pracownik mógłby się zwracać do odpowiedniego oddziału i wszystkiego by się dowiedział w jednym miejscu. Poza tym te dane można by digitalizować by było dostępne online, ew. na zamówienie w ciągu 7dni roboczych te dane byłyby zdigitalizowane.

  • leo(2014-04-03 12:15) Odpowiedz 00

    W Cywilizowanym Kraju , takim jak Wielka Brytania to PRACOWNIK przechowuje swoje archiwalne umowy o potwierdzenia zarobków!!!

    U nas pracodawca musi robić wszystko + płacić za chorobowe pracownika ponad miesiąc, a jak nie daj boże pracownik zachoruje w grudniu , to pracodawca płaci aż do 2 lutego następnego roku!!! Mimo że ZUS kasuje za to co miesiąc!!

    To samo gdy pracownik już od momentu poczęcia jest na zwolnieniu później rok na macierzyńskim, to trzeba mu jeszcze wypłacić 2 miesiące urlopu!!! To jest Chory KRAJ!!!

    Dlatego firmy zatrudniają na umowy zlecenia - a nie przez składki ZUS!!!

  • Cyt.(2014-04-03 11:55) Odpowiedz 00

    Ja przepracowałem ponad 40 lat . Otrzymałem legitymację ubezpieczeniową i mam w niej wszystkie wpisy - zarobki w latach, zwolnienia lekarskie i tp. Z tym dokumentem nie miałem żadnych problemów w wyliczeniu kapitału początkowego , ustaleniem lat zatrudnienia itp.
    Należy samemu dbać o dokumenty a nie liczyć, że ktoś za nas będzie je przetrzymywał.

  • Michał(2014-04-03 09:24) Odpowiedz 00

    Nie rozumiem czemu nie skanuje się tych dokumentów i nie przechowuje wszystkich w postaci elektronicznej a papierową wersje odsyła pracownikowi. Przecież byłoby to najprostsze, najtrwalsze i najtańsze rozwiązanie.

  • julek(2014-04-03 09:19) Odpowiedz 00

    A dlaczego nie oddać tych dokumentów pracownikowi???
    Na przykład w formie opieczętowanego pakietu, wtedy sam pracownik przechowywałby swoje dokumenty. Jeżeli nie można przekazać oryginałów,to poświadczone za zgodność z oryginałem kopie w opieczętowanej paczce.Jak pracodawca "zagubi"zawsze można sięgnąć po papierową kopie.

  • Ola(2014-04-03 09:13) Odpowiedz 00

    A PO co mają być ? Przezcież Tuska wieku emerytalnego i tak niewielu dozyje!

  • IM(2014-04-03 08:51) Odpowiedz 00

    Pomysł zupełnie bez sensu, czyli należałoby rozdzielać teczkę osobową pracownika na pół i archiwizować 2 teczki, w tym jedną czasowo na 3-5 lat? Pomysł "urodzony" przez ludzi, którzy nie maja za bardzo pojęcia o pracy kadr i zasadach archiwizacji. A za kilka lat okaże się, że jednak te zniszczone dokumenty są potrzebne pracownikowi.

  • praktyk(2014-04-08 00:06) Odpowiedz 00

    Dokumenty kadrowe powinny być przechowywane 50 lat ,zostają w kadrach w szafach archiwalnych i nie zajmują dużo miejsca . Nikt w zakładzie pracy nie zatrudnia archiwistów ,wszelkie zaświadczenia wystawiają osoby prowadzące kadry w ramach swoich obowiązków.W poprzednich latach dozwolono zlikwidowanie list płac , byli nadgorliwi którzy zlikwidowali i praktycy zdroworozsądkowi , którzy je zachowali .Skutek braku danych wyszedł szybko bo był potrzebny do wypełnienia druku RP 7 niezbędnego do obliczenia kapitału początkowego oraz świadczenia emerytalnego czy rentowego. Pracownik powinien być zatrudniany bezpośrednio przez pracodawcę a nie agencję pracy tymczasowej . Utworzył się rynek reglamentacji zatrudnienia .