statystyki

Roczne zwolnienie ze składek dla pracodawcy, który zatrudni młodego pracownika

autor: Karolina Topolska21.02.2014, 07:20; Aktualizacja: 21.02.2014, 08:15

Posłowie zadecydowali, że pracodawcy, którzy zatrudnią młodego bezrobotnego w wieku do 30. roku życia, będą mogli liczyć na zwolnienie z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) przez okres 12 miesięcy. Tym samym przywrócili korzystne dla przedsiębiorców rozwiązanie, które rząd usunął z projektu nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy po sprzeciwie ze strony ministra finansów.

Reklama


Reklama


Taką decyzję podjęła obradująca w czwartek sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny. Nie przekonała jej argumentacja przedstawiciela resortu finansów, który wskazywał, że zmiana spowoduje zmniejszenie wpływów do tych funduszy. Podkreślano, że takie uszczuplenie jest nieznaczne wobec zamrożenia przez ministra finansów 10 mld zł w Funduszu Pracy i FGŚP.

Co ważne, komisja zgodziła się na przyjęcie wszystkich – ponad 70 – poprawek zaproponowanych przez sejmową podkomisję ds. rynku pracy, która wcześniej pracowała nad projektem ustawy. Posłowie zastrzegli jednak, że propozycje zmian będą jeszcze zgłaszane w czasie drugiego czytania ustawy na posiedzeniu Sejmu.

W trakcie obrad przyjęto m.in. korzystne zmiany dotyczące zwiększenia dofinansowania dla pracodawców, którzy zatrudnią osobę bezrobotną po 50. roku życia. Do jej wynagrodzenia firma otrzyma dotację w wysokości połowy płacy minimalnej, a nie tak jak przewidziano poprzednio – 30 proc. takiego wynagrodzenia. Komisja rozszerzyła także zakres stosowania bonu zatrudnieniowego. Oprócz absolwentów uczelni wyższych będą je mogli otrzymać także inni młodzi bezrobotni, jeżeli do chwili pozyskania wsparcia nie ukończą 30. roku życia.

Posłowie byli też przeciwni ograniczeniu środków z Funduszu Pracy na nagrody. W takim przypadku otrzymaliby je tylko doradcy klienta i kadra kierownicza, a nie pozostali pracownicy pośredniaków. Przyjęty projekt, wbrew pierwotnym założeniom ministra pracy, przewiduje, że premie będą dotyczyć wszystkich osób tam zatrudnionych.

Komisja zaakceptowała także zmiany dotyczące m.in. wprowadzenia do ustawy rodzajów profili i stosowanych wobec bezrobotnych form pomocy, a także zasad powoływania rad rynku pracy, będących nowymi organami doradczymi dla starostów, marszałków województw i ministra. Posłowie przyjęli także propozycję podkomisji, zgodnie z którą związki zawodowe i organizacje pracodawców samodzielnie będą dokonywać wyboru delegata do rady.

Etap legislacyjny

Projekt ustawy przyjęty przez sejmową komisję polityki społecznej i rodziny

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • abc(2014-02-21 17:17) Odpowiedz 00

  A po 30 roku życia to co? Trwałe bezrobocie?

 • TR(2014-02-21 08:49) Odpowiedz 00

  Przy tak znacznym odciążeniu na pewno wielu pracodawców z tego skorzysta. W końcu przy zarobkach w wysokości najniższej krajowej (1680 brutto) jest to aż 42,84pln w kieszeni.
  MASAKRA

 • tak i siak(2014-02-22 08:00) Odpowiedz 00

  Iwona. Jedź do Unii i nie narzekaj :P

 • Filip(2014-02-21 12:06) Odpowiedz 00

  Dobre:D Już zatrudniam 42 złote do przodu:D Zwolnili by z ZUSu na pół roku i to już byłby argument do zatrudniania.

 • a(2014-02-21 12:26) Odpowiedz 00

  @Filip to w przypadku starszych osób- a 840 zł co miesiąc to sporo kasy- kwestia na jak długo -, żeby się nie okazało, że co niektórzy ,,sprytni" będą zatrudniać osoby starsze tylko po to by mieć pracownika za półdarmo(bo państwo płaci) i np. po roku jak to się skończy to zwolnią i myk biorą nowego bezrobotnego. Jakby było, że w pierwszym roku np. dostają połowę zwrotu, w drugim 40%, w trzecim 30% itd. to aż tak bardzo nie chciałoby im się zwalniać doświadczonej osoby a jednocześnie nie traktowano by jak dojnej krowy. I powtórz kolejny raz-skrócie ten kuriozalny okres ochronny w wieku przedemerytalnym z 4 do 2 lat bo zamiast pomagać starszym pracownikom to szkodzi- bo nikt nie chce zatrudanić takiego pracownika,którego nie może zwolnić przez 4 lata. To nic nie kosztuje a pomoże zatrudniać ludzu po 50.

 • Andi(2014-02-21 13:00) Odpowiedz 00

  Biorąc pod uwagę najniższą krajową 1680 zł to podatek fgśp to około 40zł Przedsiębiorczy pracodawca zwolni 20 ludzi po 50siątce a zatrudni młodych bezrobotnych na okres jednego roku. Później ich zwolni i zatrudni kolejnych pod warunkiem że nie potrzebuje jakkolwiek wykwalifikowanych pracowników
  Czyli jeden wielki bezsens

 • dgf(2014-02-22 13:11) Odpowiedz 00

  to jest już dyskryminacja ze względu na wiek

 • Iwona(2014-02-21 14:00) Odpowiedz 00

  Jeżeli pracodawcy nie stać by zatrudniać kogoś na 7,5 zł netto/h to niech sam pracuje. A często jest mniej jak pracuje zamiast 160 h/mies. np. 200, co się często zdarza. Czyli godzinkę ekstra dziennie oczywiście niepłatną. Jest to 1,7 euro/h. Za tyle za zach. granicą Polski nikomu nie chciałoby się wstać z łóżka a co dopiero dojechać do pracy, pracować i wrócić. W polskim mieście trzeba pracować 2 dni, żeby zarobić na bilet miesięczny na kom. miejską.

 • wynalazca(2014-02-23 16:39) Odpowiedz 00

  Hehehehe,następny bzdet,stuknięci pracodawcy,stuknięci rządzący,czyli choroba się pogłębia,jedyną alternatywą dla młodych jest opuszczenie tej zarazy,wyjeżdżajcie póki jesteście młodzi macie więcej szans i perspektyw na przyszłość,naprawdę,nie słuchajcie tych idiotów i wyjeżdżajcie,to wy wykuwacie swoją przyszłość nie te cymbały

 • aqq(2014-02-23 19:00) Odpowiedz 00

  a nie jest to czasem sprzeczne z konstytucją zasada równości

 • taki_jeden(2014-02-26 07:57) Odpowiedz 00

  ta skłonność socjalistów do grzebania przy gospodarce jest maniakalna.I nigdy niczego dobrego z tego nie ma.

 • Tuskhimself(2014-02-23 19:12) Odpowiedz 00

  Dla budżetu do dobry deal bo taka młoda osoba za którą nie opłaca się składki na FP po rozwiązaniu umowy o pracę nie będzie miała prawa do zasiłku dla bezrobotnych :)

  A tak poważnie to zorientuję się pewnie w 2 lata po wprowadzeniu tego super innowacyjnego pomysłu (który drastycznie zwiększy zatrudnienie w tej grupie wiekowej podobnie jak zwolnienie ze składki na FP pracowników w wieku 55/60) i wyślą do Urzędów Pracy "drogą elektroniczną" stosowną instrukcję, żeby jednak wypłacać. Bo ustawowo to jest problem nie do rozwiązania.

 • Marika(2014-02-21 19:35) Odpowiedz 00

  Lepiej zatrudniać na 1/2 etatu , część wypłaty pod stołem i połowa ZUSu

  Tak robi coraz więcej osób

 • ratunku pracy!!!!!!(2014-02-25 17:55) Odpowiedz 00

  i co- rok porobi i następny ,p,,,y osły bez rozumy już nie mają czego wymyśleć,bezmózgowce do kitu taka decyzja

 • szara gęś(2014-02-25 19:09) Odpowiedz 00

  Proszę o skierowanie 10 osób, płci obojga w wieku do 30 roku życia.Mile widziane przyszłe matki, najchętniej, rodzące w pierwszym roku zatrudnienia.Mężczyżni proszeni są o wzięcie urlopów ojcowskich i wychowawczych w ramach współudziału w wychowywaniu potomstwa.Kasa zgarnięta na propozycji Rządu pozwoli zapewnić firmie i szanownym zatrudnionym spokojny byt.Ja, pracodawca,proszę o przydział dużej działki w Urugwaju i zasadzę trochę ziela,, tak, na wszelki wypadek.Wszak dobrze być ubezpieczonym na wypadek katastrofy.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama