statystyki

1680 zł. W 2014 roku nowa stawka minimalnego wynagrodzenia

autor: Tomasz Zalewski26.12.2013, 07:00; Aktualizacja: 02.01.2014, 09:21

Tradycyjnie od 1 stycznia zmienia się stawka minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2014 roku jej wysokość osiągnie poziom 1680 zł

reklama


reklama


Wzrost najniższej pensji ma istotny wpływ na warunki zatrudnienia. Część pracowników zarabia bowiem właśnie minimum płacowe. Tym osobom kwota wynagrodzenia zmienia się automatycznie wraz z ustawową podwyżką. Nie ma potrzeby by pracodawca wręczał im aneksy czy wypowiedzenia dostosowujące poziom płac do nowej stawki minimalnej pensji. Zgodnie z art. 18 k.p. postanowienia umów o pracę nie mogą być bowiem mniej korzystne dla pracowników niż przepisy. Kodeks pracy przewiduje więc mechanizm, zgodnie z którym postanowienia umów o pracę mniej korzystne niż rozwiązania prawa pracy są nieważne, a w ich miejsce stosuje się odpowiednie przepisy.

Wzrost płacy minimalnej oznacza, że zmianie ulegną też inne świadczenia pracownicze. Jednym z nich jest wysokość odprawy dla osób zwalnianych z przyczyn leżących po stronie firmy. Górna kwota, którą otrzymają na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych (Dz.U. z 2003 r. nr 90, poz. 844 z późn. zm.) jest wielokrotnością minimalnego wynagrodzenia. Wysokość odprawy zależy od zakładowego stażu pracy zwalnianego, ale nie może przekroczyć 15-krotności minimalnej płacy. W 2014 roku będzie to zatem wartość 25 200 zł.

W nowym roku wraz ze zmianą płacy minimalnej wrosną też stawki odszkodowań dla ofiar mobbingu i dyskryminacji w miejscu pracy. Ich minimalną wysokość ustawodawca ustalił na poziomie najniższego wynagrodzenia za pracę.

Od 1 stycznia wzrośnie też dodatek za pracę w nocy. Pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę i wykonującemu ją w nocy przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą taką godzinę. Wynosi on 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnej płacy. Oznacza to, że w zależności od miesiąca dodatek ten będzie się wahał od 1,83 zł w lipcu do 2,33 zł w listopadzie.

Nie zmienią się natomiast zasady wliczania do minimalnego wynagrodzenia poszczególnych składników pensji. Nadal osoby pracujące w nocy za najniższą pensję będą czuły się poszkodowane. Wspomniany dodatek będzie bowiem wliczany do pensji, co oznacza że jeśli dzięki jego wypłacie pensja przekroczy poziom płacy minimalnej, nie należy mu się wyrównanie. Zatem w praktyce nocni pracownicy nie odczują w kieszeni rekompensat za pracę, w czasie, gdy inni śpią (dodatek zastąpi wyrównanie, a nie zrekompensuje uciążliwych godzin pracy). W mijającym roku w Senacie podejmowano inicjatywę zmierzającą do wykreślenia dodatku za pracę w nocy jako wliczanego do minimalnego wynagrodzenia, ale nie zyskała ona poparcia.

Przypominamy, że składnikiem płacy minimalnej nie są natomiast m.in. wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, nagroda jubileuszowa, czy odprawa pieniężna przysługująca pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Dodatek za pracę w nocy

● Styczeń – 2 zł

● Luty – 2,10 zł

● Marzec – 2 zł

● Kwiecień – 2 zł

● Maj – 2,10 zł

● Czerwiec – 2,10 zł

● Lipiec – 1,83 zł

● Sierpień – 2,10 zł

● Wrzesień – 1,91 zł

● Październik – 1,83 zł

● Listopad – 2,33 zł

● Grudzień – 2 zł

minimum netto
potrącenia
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • MATKA(2013-12-26 21:13) Odpowiedz 00

    Z czego się cieszyć jak pensja brutto wlicza się premie i wysługe. Ja mam 30lat pracy i obecnie 1705brutto więc nic mi się nie zmieni.Proponuję Rządowi przeżyć za tę kwotę bo z tej pensji trzeba opłacic czynsz i wszystkie media ( prąd wodę internet kablówkę)wyżywić się.Rząd zrobił wielkie halo bo podniósł brutto i kto się ma cieszyć.

  • mala(2014-01-07 20:17) Odpowiedz 00

    No niestety tak to juz w tym naszym kraju jest . Chwala sie ze podniesli place minimalna o 80 zl a tego ze koszty zycia np zywnosc. , gaz itp tez wzrosly i to o wiecej niz 80zl to juz nie powiedza.

  • matpl(2014-04-28 14:41) Odpowiedz 00

    pokończyli studia ,pracowali na to całe młodzieńcze lata razem ze swoją rodziną,a teraz marne grosze za które w dużym mieście nie można przeżyć.wynajmują pokoje u takich co to w każdej dzielnicy mają coś do wynajęcia i liczą grube pieniądze .Ukończyli 2 kierunki,są bardzo dobrzy i wynagradzani stanowiskiem , lecz pieniądze za tym nie idą-wyzysk-

  • do zdziwiony...(2014-02-13 16:13) Odpowiedz 00

    a dlaczego masz nie mieć kablówki i internetu? Po to ciężko człowiek pracuje żeby coś mieć w życiu. Jak tusk jeździ furami, mieszka w pięknym domu, i ma w du*** nas wszystkich oznacza że zwykły człowiek ma siedzieć w okopach przy świecy z woskowiny z własnego ucha za przeproszeniem bo nie ma się gdzie umyć??

  • darek(2014-02-13 16:08) Odpowiedz 00

    Śmiech na sali... a przykładowo tego, że nawet ochroniarz czy stróż musi mieć stopień niepełnosprawności bo inaczej nie można nim być jako zdrowy człowiek to się w głowie nie mieści. Staż tu się ma podobnie bo zamiast tworzyć rzeczywiste miejsca pracy za godziwe pieniadze to wykorzystuje się ludzi i karmi groszami. Te pieniądze to tusk złodziej może sobie wsadzić. Niech obniżą podatki to i pracy będzie więcej, a nie połowe co człowiek zarobi ciężką pracą to rozkradną na pensje darmozjadów z sejmu i innych urzędasów. Już wolałbym robić na czarno za dobre pieniądze i nie być okradanym niż dymać cały dzień, dojeżdżać i żeby mnie z ostatniego grosza łupali, a do lekarza jak pójdziesz to i tak musisz dać mu w łapę żeby jakoś się tobą zajął. Już nie mogę słuchać i patrzeć na te krzywe mordy w sejmie jak widzę ich zadowolenie i banan od ucha do ucha. "Zielona wyspa" a tak naprawdę to brud, smród i ubóstwo. Może zbierzmy się jak na ukrainie i usuńmy to ścierwo przebrzydłe. To się musi skończyć !!!

  • scarlett3131(2014-02-12 18:02) Odpowiedz 00

    Witam ja wynagrodzenie minimalne na 2014 rok dostałam w kwocie 1199,58 co to za kwota? Skoro w 2013 dostawałam 1181,32 to czy teraz nie powinna to być kwota 1237,20

  • zdziwiony(2014-02-08 13:45) Odpowiedz 00

    Do Matka : internet i kablówka nie jest potrzebna do życia.

  • Ktoś tam(2014-02-07 09:38) Odpowiedz 00

    to wynagrodzenie netto z pierwszej tabelki jest źle wyliczone

  • silver(2014-01-21 13:52) Odpowiedz 00

    O ile się nie mylę to Kodeks Pracy mówi, że za taką samą pracę powinniśmy dostawać taką samą płacę. Jak to się ma do tego, że pracownik po roku pracy dostaje 1680 zł i pracownik po trzydziestu latach pracy dostaje tyle samo " dzięki" doliczeniu mu wysługi lat ? Albo znieśmy wszelkie tzw. przywileje albo działajmy zgodnie ze społecznym poczuciem sprawiedliwości.Nie rozumiem czemu nikt z osób decyzyjnych nie podejmuje żadnych prac z usunięciem takich idiotyzmów?

  • MEN(2014-01-19 17:27) Odpowiedz 00

    do HL
    Widać, że jesteś pseudo biznesmenen, wykorzystującym ludzi

  • xyz(2014-01-16 18:41) Odpowiedz 00

    Podano błędną kwotę netto: powinno być 1237,20 zł

  • nienawidze go(2014-01-12 20:55) Odpowiedz 00

    35 lat pracy i 2100 brutto tj. z premią (5 %) i wysługą (30 %), zasadnicze 1520 zł, po tylu latach żeby nie mieć tych 160 zasadniczej zgroza, młodzi co przychodzą do pracy to mają zasadniczą płacę większą jak ja po tych 35 latach.Oby szlag trafił ten nasz ********** kraj

  • janosik(2014-01-12 09:11) Odpowiedz 00

    You ube. WEZWANIE DO PRZEBUDZENIA

  • figa(2014-01-09 13:33) Odpowiedz 00

    aleee dużooooo podnieśliiiiiii a z nowym rokiem ceny też i gdzie ta różnica...jak się z podatników kasy żyje to widaććććććććć wielki mi rząd

  • HL(2013-12-28 08:39) Odpowiedz 00

    @Andrzej

    Jak Ci się nie podoba praca dla - jak to określiłeś - "wyzyskiwaczy", to możesz się zwolnić.

  • nnnnn(2014-01-03 17:47) Odpowiedz 00

    kazdy by chcial wiecej,ale ludziom nie ktorym sie nie chce pracowac,panstwo daje szkole darmo do lat 20 nawet a studia to kazdego sprawa osobista.Samij ludzie zaciagaja pozyczki i potem nie maja z czego zyc,bo cala pensja idzie splate kredytow,nie lubie takich co narzekaja...

  • aaaa(2014-01-03 16:42) Odpowiedz 00

    coś za duże wyszło to wynagrodzenie netto nie powinno być 1237,20zł ???

  • m(2014-01-06 10:28) Odpowiedz 00

    Nadmieniam że widnieje błąd w wynagrodzeniu netto w pierwszej tabelce :)

  • JA...(2014-01-03 13:08) Odpowiedz 00

    I TO MA BYC PODWYZKA ? MŁODZI PO SZKOŁACH MAJA SIE CIESZYC Z TAKICH WYNAGRODZEN ZA LATA NAUKI I PIENIEDZY WYDANYCH NA KSZTAŁCENIE KTORE PODOBNO TEZ JEST BEZPŁATNE ?

    1100ZL...CIEKAWE ILE PAN TUSK BY WYZYŁ ZA TAKA WYPŁATE..JAK TYLE PEWNIE DZIENNIE CÓRCIA WYDAJE NA BUTY...

  • marko(2013-12-31 12:25) Odpowiedz 00

    Proszę mi wytłumaczyć jak wprowadzono płacę minimalną to u żony wprowadzili pracę na akord ,a normy tak podnieśli do góry że nikt akordu nie wyrabia. Pracodawca płaci im tyle ile sobie wyrobią ,a to jest znacznie poniżej płacy minimalnej .Więc po co ta płaca minimalna jest ustalana