statystyki

W 2014 roku będą niższe dopłaty do pensji

autor: Michalina Topolewska20.09.2013, 07:20; Aktualizacja: 20.09.2013, 08:33
Zmiany we wspieraniu zatrudnienia niepełnosprawnych

Zmiany we wspieraniu zatrudnienia niepełnosprawnychźródło: DGP

Wysokość dofinansowań będzie jednolita i niezależna od najniższej płacy. Na zmianach najbardziej stracą firmy ze statusem zakładu pracy chronionej.

reklama


reklama


Od przyszłego roku wszyscy pracodawcy otrzymają takie same dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. Nie oznacza to jednak, że pomoc kierowana do firm z otwartego rynku pracy będzie zrównana do poziomu kwot przysługujących obecnie zakładom pracy chronionej (ZPChr), które otrzymują więcej środków. Jak już informował DGP, wyrównanie będzie polegać na tym, że dopłaty dla tej pierwszej grupy pracodawców wzrosną, ale jednocześnie zostaną znacznie obniżone te przysługujące obecnie firmom ze statusem ZPChr.

Stała pomoc

Zmiany związane z subsydiowaniem przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) wynagrodzeń pracowników z dysfunkcjami przewiduje projekt ustawy okołobudżetowej. Zniesione ma być powiązanie między wysokością dofinansowań do pensji a kwotą minimalnego wynagrodzenia za pracę. Obecnie podstawę naliczania dopłat stanowi wysokość najniższej płacy z roku poprzedniego, przy czym w zależności od stopnia niepełnosprawności zatrudnionego pracodawcy przysługuje określony jej procent.

Od przyszłego roku będą natomiast wprowadzone stałe kwoty dofinansowań, choć ich wysokość została jeszcze ustalona w oparciu o minimalne wynagrodzenie z 2013 r., czyli 1600 zł. Co więcej, będą one takie same dla firm działających zarówno na chronionym, jak i otwartym rynku pracy. Rząd zdecydował się nie odkładać już dłużej terminu zrównania dofinansowań do pensji. Ze względu na możliwości finansowe PFRON zniesienie różnic ma polegać głównie na obniżeniu kwot kierowanych do firm ze statusem ZPChr.

Obniżka dopłat dotknie głównie pracowników ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Na takie osoby firmie z chronionego rynku pracy przysługuje teraz odpowiednio 2700 zł oraz 1500 zł (z zastrzeżeniem, że nie może to być więcej niż 75 proc. kosztów płacy). Od stycznia trafi do nich odpowiednio o 780 raz 540 zł mniej.

– Obawiam się, że tak drastyczna obniżka może spowodować zwolnienie części pracowników, zwłaszcza tych z umiarkowaną niepełnosprawnością – uważa Edyta Sieradzka, wiceprezes Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (OBPON).

Dodaje, że w takiej sytuacji należy rozważyć zmniejszenie obowiązków nałożonych na ZPChr, bo inaczej większość firm mających ten status będzie z niego rezygnować.

Z kolei pracodawca niebędący ZPChr zamiast dotychczasowych 1890 zł na osobę ze znacznym uszczerbkiem na zdrowiu (jest to 70 proc. kwoty, do której jest uprawniony zakład pracy chronionej), otrzyma 30 zł więcej.

Utrata statusu

W 2014 r. tak jak dotychczas utrzymana będzie zasada podwyższania dopłaty, gdy pracownik ma orzeczenie zaliczające go do jednego ze schorzeń specjalnych, np. epilepsji. Zmieni się natomiast sposób zwiększania pomocy, bo w tym przypadku kwota podwyżki też będzie taka sama dla firm z otwartego rynku pracy i tych mających status ZPChr. Wyniesie ona 640 zł niezależnie od stopnia niepełnosprawności zatrudnionego. Ta modyfikacja oznacza niższe wsparcie nie tylko dla pracodawców z chronionego rynku, ale też tych niemających specjalnego statusu. Taki pracodawca np. na osobę z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i schorzeniem specjalnym otrzymuje obecnie 1890 zł, a za niespełna trzy miesiące – 1600 zł.

– Zaproponowane zmiany wskazują, że rząd, szukając oszczędności, nie omija też niepełnosprawnych pracowników. Po ich wprowadzeniu trudno będzie utrzymać wzrost zatrudnienia takich osób – podkreśla Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON). Dodaje, że nawet podwyżka dopłat dla otwartego rynku pracy, ze względu na to, że jest nieduża, nie będzie zachętą do przyjmowania tych pracowników.

Etap legislacyjny

Projekt ustawy przekazany do konsultacji

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • niepelnosprawny(2013-12-22 13:44) Odpowiedz 00

    Jako osoba niepelnosprawna z padaczka zycze niektórym krzykacza aby zachorowaly i trafily do pracy do ZPCH i wtedy zobaczą jak pracujemy

  • jury(2013-12-20 19:14) Odpowiedz 00

    takie zakłady to dojenie tych z grupami a nabijanie kasy itak już upasionym właścicielom tych firm

  • INWALIDA(2013-12-14 17:26) Odpowiedz 00

    TRZEBA PODZIEKOWAC PANU Z PSL ZELICHOWSKIEMU ZE PONIRZYL I ZDEPTAL ROLNIKOW

  • polak(2013-12-28 21:34) Odpowiedz 00

    nie zazdroszczę niepełnosprawnym, którzy naprawdę cierpią ale w Polsce jest nadmiar ludzi z wysoką grupa a na dodatek z dodatkowym schorzeniem / pytanie jak? wiadomo / a bawią się lepiej niż zdrowi

  • Katarzyna(2014-01-01 19:30) Odpowiedz 00

    Szukam już od 6 miesięcy pracy fizycznej i cały czas się pojawiają oferty dla niepełnosprawnych.Nie mam nic do ludzi chorych,ale rząd i pracodawcy po prostu przesadzają.Jak można do tak ciężkich prac przyjmować ludzi chorych.My zdrowi natomiast nie mamy szansy na pracę na normalna umowę.Tylko umowa zlecenie lub jeszcze gorzej o dzieło.Masakra i jak tu żyć.Teraz się to zmieni,ale znowu będą poszkodowane osoby niepełnosprawne.

  • pracownik zpchr.(2014-01-04 12:56) Odpowiedz 00

    zakłady pracy chronionej to są obozy pracy,tam nie chroni sie chorego pracownika tylko kieszeni pracodawców którzy na nas chorych dobrze się bogacą.posiadam orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawnosci juz 10 lat i kazdy zpchr.bazuje na jednym-wyzysku chorego pracownika.jestem za zatrudnianiem osób niepełnosprawnych ale tez za większymi kontrolami pracodawców zatrudniajacych takie osoby.Nasze państwo w tej kwestii nie robi nic bo zpchr.to dawni ubecy.komuchy i reka ręke myje,swój swojego broni

  • maja(2014-01-02 13:03) Odpowiedz 00

    Hańba!!!
    Rząd znowu szuka pieniędzy tam gdzie nie trzeba!
    Najlepiej zarobić na biednych i kalekich !!!
    To chory kraj!!!

  • Zainteresowany(2014-01-02 12:59) Odpowiedz 00

    Witam

    Jestem kierownikiem oddziału jednej z firm zatrudniających osoby nie pełnosprawne, przez powyższe zmiany nowy rak zaczynam od zwolnienia wszystkich osób z lekkim stopniem niepełnosprawności, bo zatrudnienie tych osób jest w tej chwili porostu nie opłacalne. Dodatkowo na pewno tak drastyczne obniżki dotacji wpłyną na dodatki do pensji nie ma mowy już o jakiej kol wiek premii czy bonach. Każda firma będzie musiała sobie odbić utracone pieniądze. I niby komu miały pomóc te obniżki bo na pewno nie osobą niepełnosprawnym !!!

  • real(2013-12-17 09:16) Odpowiedz 00

    Szacunek dla niepełnosprawnych,ale pijawy-pracodawcy od dawna zatrudniały osoby niepełnosprawne i zgarniały gopłaty i ani niepełnosprawny lzejszej pracy nie miał,ani zdrowi nie mieli mozliwosci zatrudnienia.Szczytem chciwości są ogłoszenia agencji ochrony-z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności Chory kraj.

  • a(2013-11-29 13:32) Odpowiedz 00

    Pracowałam w zakładzie pracy chronionej. To istny obóz pracy. Nikt nie liczy się z ograniczeniami wynikającymi z niepełnosprawności. Totalny wyzysk.

  • waldi13(2013-11-18 12:40) Odpowiedz 00

    a ile dostają niepełnosprawni z tego dofinansowania a ile wspaniałomyślni właściciele ZPChr. to jest super przekręt.

  • Michał(2013-12-13 08:29) Odpowiedz 00

    W tym złodziejskim kraju zyją dobrze złodzieje z rządu TUSKA

  • GOŚC tez tam pracowałam(2013-11-04 19:19) Odpowiedz 00

    A właśnie że dobrze, nie stracą inwalidzi, ale ich szefowie, Po prostu kolejny rok zamkną mniejszym wynikiem i może skromniejszą wycieczką i samochodem

  • gregor(2013-11-23 17:15) Odpowiedz 00

    Bardzo dobrze bo większość niepełnosprawnych to symulanci !!!

  • niepełnosprawna(2013-11-21 21:25) Odpowiedz 00

    Niepełnosprawni są lepiej traktowani ? Sama jestem osobą niepełnosprawną ze znacznym stopniem, mam w rodzinie dwie inne osoby niepełnosprawne, tylko jedna z nas pracuje...zero jakiejkolwiek pomocy od kogokolwiek , a pracodawcy niechętnie z wielu powodów zatrudniają niepełnosprawnych.

  • krzysztof(2013-11-30 11:05) Odpowiedz 00

    poruwnanie traktowanja rencisty zgrupa um; a pracownikiem bez renty z grupa um; ktury musi pracowac zeby przezyc jest traktowany jak smiec

  • nuna(2013-12-01 09:49) Odpowiedz 00

    Za każdą pracę niepełnosprawnego Zakład Pracy Chronionej otrzymywał podwójne wynagrodzenie : z PEFRONU i od zakładu z którym podpisał umowe na wykonywanie usług np wszystkie firmy ochroniarskie, wszystkie firmy sprzątające itd. Pracownik niepelnosprawny to tylko klucz do bogactwa.

  • grzes(2013-12-13 14:09) Odpowiedz 00

    wysokie były dofinansowania a szczególnie dla osób ze znacznym stopniem a pracownik i tak otrzymywał marne pieniądze . Zawsze było mówione firma nie ma pieniędzy , albo jak ci się nie podoba to się zwolnij takie właśnie są zakłady pracy chronionej jedna wielka banda . Warunki pracy o wiele gorsze niż w zwykłym zakładzie ,a o przystosowaniu stanowiska pracy to szkoda mówić kasę wezmą a człowiek nieraz stróżuje w miejscu gdzie nie ma wody prądu a nawet toalety to gdzie te pieniądze trafiają