statystyki

W 2014 roku będą niższe dopłaty do pensji

autor: Michalina Topolewska20.09.2013, 07:20; Aktualizacja: 20.09.2013, 08:33
 • Wyślij
 • Drukuj
Zmiany we wspieraniu zatrudnienia niepełnosprawnych

Zmiany we wspieraniu zatrudnienia niepełnosprawnychźródło: DGP

Wysokość dofinansowań będzie jednolita i niezależna od najniższej płacy. Na zmianach najbardziej stracą firmy ze statusem zakładu pracy chronionej.

reklama


Od przyszłego roku wszyscy pracodawcy otrzymają takie same dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. Nie oznacza to jednak, że pomoc kierowana do firm z otwartego rynku pracy będzie zrównana do poziomu kwot przysługujących obecnie zakładom pracy chronionej (ZPChr), które otrzymują więcej środków. Jak już informował DGP, wyrównanie będzie polegać na tym, że dopłaty dla tej pierwszej grupy pracodawców wzrosną, ale jednocześnie zostaną znacznie obniżone te przysługujące obecnie firmom ze statusem ZPChr.

Stała pomoc

Zmiany związane z subsydiowaniem przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) wynagrodzeń pracowników z dysfunkcjami przewiduje projekt ustawy okołobudżetowej. Zniesione ma być powiązanie między wysokością dofinansowań do pensji a kwotą minimalnego wynagrodzenia za pracę. Obecnie podstawę naliczania dopłat stanowi wysokość najniższej płacy z roku poprzedniego, przy czym w zależności od stopnia niepełnosprawności zatrudnionego pracodawcy przysługuje określony jej procent.

Od przyszłego roku będą natomiast wprowadzone stałe kwoty dofinansowań, choć ich wysokość została jeszcze ustalona w oparciu o minimalne wynagrodzenie z 2013 r., czyli 1600 zł. Co więcej, będą one takie same dla firm działających zarówno na chronionym, jak i otwartym rynku pracy. Rząd zdecydował się nie odkładać już dłużej terminu zrównania dofinansowań do pensji. Ze względu na możliwości finansowe PFRON zniesienie różnic ma polegać głównie na obniżeniu kwot kierowanych do firm ze statusem ZPChr.

Obniżka dopłat dotknie głównie pracowników ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Na takie osoby firmie z chronionego rynku pracy przysługuje teraz odpowiednio 2700 zł oraz 1500 zł (z zastrzeżeniem, że nie może to być więcej niż 75 proc. kosztów płacy). Od stycznia trafi do nich odpowiednio o 780 raz 540 zł mniej.

– Obawiam się, że tak drastyczna obniżka może spowodować zwolnienie części pracowników, zwłaszcza tych z umiarkowaną niepełnosprawnością – uważa Edyta Sieradzka, wiceprezes Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (OBPON).

Dodaje, że w takiej sytuacji należy rozważyć zmniejszenie obowiązków nałożonych na ZPChr, bo inaczej większość firm mających ten status będzie z niego rezygnować.

Z kolei pracodawca niebędący ZPChr zamiast dotychczasowych 1890 zł na osobę ze znacznym uszczerbkiem na zdrowiu (jest to 70 proc. kwoty, do której jest uprawniony zakład pracy chronionej), otrzyma 30 zł więcej.

Utrata statusu

W 2014 r. tak jak dotychczas utrzymana będzie zasada podwyższania dopłaty, gdy pracownik ma orzeczenie zaliczające go do jednego ze schorzeń specjalnych, np. epilepsji. Zmieni się natomiast sposób zwiększania pomocy, bo w tym przypadku kwota podwyżki też będzie taka sama dla firm z otwartego rynku pracy i tych mających status ZPChr. Wyniesie ona 640 zł niezależnie od stopnia niepełnosprawności zatrudnionego. Ta modyfikacja oznacza niższe wsparcie nie tylko dla pracodawców z chronionego rynku, ale też tych niemających specjalnego statusu. Taki pracodawca np. na osobę z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i schorzeniem specjalnym otrzymuje obecnie 1890 zł, a za niespełna trzy miesiące – 1600 zł.

– Zaproponowane zmiany wskazują, że rząd, szukając oszczędności, nie omija też niepełnosprawnych pracowników. Po ich wprowadzeniu trudno będzie utrzymać wzrost zatrudnienia takich osób – podkreśla Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON). Dodaje, że nawet podwyżka dopłat dla otwartego rynku pracy, ze względu na to, że jest nieduża, nie będzie zachętą do przyjmowania tych pracowników.

Etap legislacyjny

Projekt ustawy przekazany do konsultacji

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 79

 • 1: 50latek z IP: 37.190.163.* (2014-06-25 17:12)

  mnie pracodawca poinformował,że musi mnie zwolnić bo jak dodał - stałem się dla nich nie rentowny - mam 50 lat,nie mam praktycznie 1 ręki i mam 550 zł renty inwalidzkiej.Chce się ktoś zamienić?

 • 2: ewa miki z IP: 31.179.255.* (2014-05-31 15:50)

  ja też choruje mam epilepsje i inne schorzenia zabrali mi rente pracuje w zakładzie p ch mam stopień niepełnosprawności umiarkowany pracuje za najniższą płaca piątek swiątek czasami po 24 godz nikomu nie życze tego miodu pozdrawiam

 • 3: pracownik z 3 omgrupa z IP: 83.27.51.* (2014-05-05 12:41)

  nie moze byc lepiej traktowany pracownik z 2gr niepelnosprawnosci niz z3gr .na ogol z2ka sa mniej wydajni i my 3ki robimy za nich !

 • 4: Ala z IP: 77.254.179.* (2014-04-29 18:45)

  tak mówicie, że to dofinansowanie nie należy sie nam? bez tego nie pracowałabym teraz jako osoba wykluczona przez epilepsje. jesli ktos jest zdolny aby odebrać mi dofinansowanie dzieki ktoremu jestem w stanie sie utrzymać to niech zabierze moją epilepsje. chętnie się jej pozbędę a dofinansowanie również nie będzie mi potrzebne, bo nikt nie bedzie się obawiał, że jestem epileptyczką. Zabierzcie dofinansowanie, zabierzcie chorobę, a w zamian dajcie godziwą pracę, normalne wynagrodzenie, życie w zdrowiu. Nawet kiedy dofinansowanie jest w miare nikt nie chce zatrudnić padaczki. średniowiecze w tym kraju.

 • 5: Grzegorz z IP: 62.141.226.* (2014-04-27 23:08)

  System jest dobry i nie zmieniać.Wszyscy pracodawcy winni dostawać taki sam dodatek do niepełnosprawnego.
  Małe dopłaty dla niepełnosprawnych to brak pracy dla nich.
  Czas skończyć z mieszaniem w dopłatach.
  System jest dobry i daje prace niepełnosprawnym, rozszerzyć tylko kompetencje że każdy pracodawca co zatrudni niepełnosprawnego dostanie taka sama dotacje jaka obowiązuje w zakładach pracy chronionej, tylko to powinna być praca dla niepełnosprawnego a nie zdrowego człowieka.Powinny określać przepisy PFRON,

 • 6: polak z IP: 83.23.53.* (2014-04-21 13:41)

  Mam przeszło 40 lat. Założyłem rodzine. Mamy jedno dziecko. Ja choruję od pierwszych miejscu życia na EPILEPSJE. Przepracowałem około 10 lat w ZPCH . Niestety pracodawcy dyskryminują takich ludzi , dzielą na kategorie. Przy maszynie pod prądem na wózkach widłowych czy na drabinie , nie mogę pracować. W obsłudze np. sklepu tak samo. ZUS daje mi lekki stopień na rok dwa lub trzy .Trzy razy się odwoływałem i oddali mi grupę. TO JEST POLSKA??? TO JEST RZĄD??? KTO TO JEST TEN TUSK I TA CAŁA BANDA PRACODAWCÓW??? Jestem niekiedy u progu samobójstwa. Człowiek chce jakoś funkcjonować. No nie dadzą, do ziemi i tyle.

 • 7: maria z IP: 83.24.151.* (2014-04-13 19:03)

  w moim zakladzie jest duzo grupowych kaze im sie pracowac po 10 godz plus w soboty po 8 godz tez wymaga sie od nich 100 procent planu zdrowi pracownicy sa przemeczeni a ci ludzie na lekach wygladaja jak cienie rzad sam sie przyczynia do tego stanu rzeczy bo chorym nalezy sie renta mlodzi niech pracuja moze zostana w ojczyznie

 • 8: Eliza z IP: 83.6.125.* (2014-04-11 21:22)

  MNinister zdrowia ostatnio wypowiedzial sie w telewizji ze najleosza forma leczenia to forma leczenie poprzez prace mam probiem z ukladem krazenia krwi zwyrodnienia kregoslupa Jestem na lekach mam 35 lat pracy Jestem za ludzmi mlodymi to oni maja miec prace Pracuje w duzym zakladzie odziezowym w Mragowie nikt nie chce do nas przyjsc do pracy wiec Ci co sa zbulwersowani niech sie przyjma do nas praca czeka i po tylu latach pracy co ja zobacza czy beda pelni wigoru Moze nasz szef poscilby wiele pracownic w koncu na emerytury No mlodzi silni czekamy Szef sie ucieszy bo z nas staruchow moze nie jest w pelni zadowolony U nas naprawde sie pracuje

 • 9: Jadzia z IP: 5.172.252.* (2014-04-05 03:16)

  Ja lepiej pracjue otwarty rynek niż ZPCHr. bo pracodawca mozliwy daj mi wolny pracy a ZPCHr. inacczej robi trumna dla siebie a matrec dla kilentów.

 • 10: bid z IP: 78.131.216.* (2014-03-04 13:51)

  zruwnacie dotacje1oki a zaklady pracy chronionej zaczna znikac ,lubnaprzyjmuja tych zliterka P.i powierza im stanowiska dotychczas pracujacych osub zdruga gr ?a co zrobic ?wtedy to bedzie kryzys tyle ludzi bedzie biedowac? czy rzad otym pomyslal???

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama