statystyki

Czas pracy w 2013 roku: Będzie więcej wolnego

autor: Łukasz Guza17.12.2012, 07:10; Aktualizacja: 17.12.2012, 09:39
Czas pracy w 2013 roku

Czas pracy w 2013 rokuźródło: DGP

W czasie gospodarczego spowolnienia, wśród wielu niezbyt pozytywnych informacji dla zatrudnionych, jedna wyraźnie się odróżnia: 2013 r. – pod kątem czasu pracy – będzie rokiem pracownika. Osoby wykonujące swoje obowiązki w podstawowym systemie (sobota wolna) przepracują łącznie 2008 godz., czyli o osiem godzin krócej niż w 2012 r.

Reklama


Reklama


W porównaniu rok do roku ubędzie zatem jeden dzień pracy. To jednak tylko pierwsza z pozytywnych dla pracownika wiadomości.

Dobre święta

Kolejna dotyczy długich weekendów. Pod tym względem rok 2013 r. jest wyjątkowo szczęśliwy dla zatrudnionych (patrz grafika str. B2). Aż czterokrotnie będą mogli oni skorzystać z przedłużonych weekendów bez konieczności wykorzystania dodatkowo choćby jednego dnia urlopu wypoczynkowego. Okazją ku temu będzie Święto Trzeciego Maja (wypada w piątek), Wszystkich Świętych (piątek), Święto Niepodległości (poniedziałek; w tym roku wypadło w niedzielę, więc pracownicy nie zyskiwali dodatkowego wolnego) oraz – jak co roku – Wielkanoc. Jeśli pracownik będzie mógł skorzystać dodatkowo tylko z jednego dnia urlopu, przybędą dodatkowe trzy długie weekendy. Boże Ciało, Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny oraz drugi dzień Bożego Narodzenia przypadnie bowiem w czwartek. Pracownicy, którzy wybiorą w takich przypadkach urlopy w piątki, zyskają po cztery, a w przypadku Bożego Narodzenia nawet pięć dni wolnych z rzędu. Dodatkowo jeśli skorzystają z jednego dnia urlopu 2 maja, zyskają pięć, a nie trzy dni wolnego z rzędu.

W 2013 r. pracownicy będą mieli też okazję do świętowania dwóch mega długich weekendów. Jeśli wybiorą trzy dni urlopu na przełomie kwietnia i maja zyskają 9 dni wolnych z rzędu. Jeszcze korzystniejszą okazją będzie przełom 2013 i 2014 r. Trzeba będzie wówczas skorzystać z siedmiu dni urlopu, aby móc się cieszyć z 17 dni wolnych z rzędu. To efekt skumulowania świąt Bożego Narodzenia, Nowego Roku i Święta Trzech Króli.

Oddawanie wolnego

Kolejna dobra wiadomość dla pracowników wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2 października 2012 r. (sygn. akt K 27/11). TK uznał za niekonstytucyjny art. 130 par. 21 k.p., który przewidywał, że święto przypadające w dniu wolnym pracownika, wynikającym z jego rozkładu, nie obniża wymiaru czasu pracy. W razie takiej kumulacji pracodawcy nie musieli więc oddawać zatrudnionym wolnego w innym terminie. Przepis ten obowiązywał od 1 stycznia 2011 r. do 8 października 2012 r. (data publikacji wyroku TK). Począwszy od drugiej z wymienionych dat pracodawcy znów muszą zwracać pracownikom czas wolny, jeśli święto przypadnie w ich dzień wolny z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy.

Firmy muszą więc dostosować rozkłady czasu pracy do zmian wynikających z orzeczenia. Jeśli święto wypadnie w dzień wolny dla pracownika od pracy (ale nie w niedzielę), trzeba mu oddać jeden dzień wolnego w innym terminie. W przeciwnym razie pracownicy zyskają roszczenie o wynagrodzenie z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.

Warto jednak przy tym pamiętać, że obowiązek oddawania dnia wolnego to pojęcie potoczne. Zgodnie z przepisami święto wypadające w dzień wolny obniża czas pracy o 8 godzin. Jeśli więc w danym okresie rozliczeniowym wystąpi święto przypadające w inny dzień niż niedziela, zatrudniony na pełny etat ma w tym okresie rozliczeniowym do przepracowania o 8 godzin mniej. Jeżeli pracuje 8 godzin dziennie, a harmonogram jest ustalony tak, że święto przypada w dniu pracy, pracownik po prostu nie przychodzi do firmy.

Jeśli jednak według harmonogramu święto przypada na dzień wolny pracownika, to o te 8 godzin pracy należy skrócić czas pracy w innym terminie.

Najprostszym sposobem jest właśnie udzielenie pracownikowi wolnego w innym dniu, w którym normalnie pracowałby 8 godzin (w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym wypadło święto).

Jak tłumaczy Bartłomiej Raczkowski, partner w Kancelarii Raczkowski i Wspólnicy, żaden przepis nie nakazuje jednak, aby powyższe 8 godzin rekompensować jednorazowym dniem wolnym. Jego zdaniem pracodawca może również tak zaplanować harmonogram czasu pracy w okresie rozliczeniowym, w którym występuje święto w dniu innym niż niedziela, aby nie oddawać pracownikowi za święto oddzielnego dnia wolnego, a jedynie przewidzieć obniżony dobowy wymiar w niektóre dni – tak aby w skali całego okresu rozliczeniowego wymiar czasu pracy był obniżony o 8 godzin.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • bezrobotny po Politechnice(2012-12-23 06:43) Odpowiedz 00

  MATOŁ RYŻY H.. ZROBIŁ Z POLSKI KRAJ BEZROBOCIA I NĘDZY.POLAK CIĘ WSZARZU ROZLICZY.

 • W(2012-12-17 12:26) Odpowiedz 00

  Na marginesie , na skutek działań rządy Tuska , coraz więcej obywateli RP będzie miało "wolne" ,nawet jeżeli tego nie chcą.

 • jaga(2012-12-18 08:35) Odpowiedz 00

  zpj prostując moją wypowiedź ma rację. Tak się zeźliłam na wcześniejsze komentarze że w pośpiechu sama popełniłam błąd nieodpowiednio akcentując święta nazywane ruchomymi.

 • ewa21(2012-12-17 10:07) Odpowiedz 00

  Recepta na sukces - im biedniej. tym mniej pracuj, abyś mial czas zdrowaśki klepać i błagać o cud.

 • zpj(2012-12-18 06:26) Odpowiedz 00

  ad.13 wreszcie jedyna rozsądna wypowiedź. Tylko jedno sprostowanie dorzuciłbym; na roczny wymiar czasu pracy nie mają żadnego wpływu tzw święta ruchome (w praktyce dotyczy to Świąt Wielkanocnych i Bożego Ciała, a to oznacza wyłącznie Wielki Poniedziałek i Boże Ciało, które zawsze przypada w czwartek), ale w ogóle w jakich dniach tygodnia wypadają pozostałe święta.

 • Mcie rację.(2012-12-17 10:00) Odpowiedz 00

  Będzie dużo, duzo wolnego. Matoł Ryży zrobił z Polski kraj bezrobocia i nędzy.

 • jaga(2012-12-17 16:58) Odpowiedz 00

  Artykuł podaje prawidłowe informacje. Roczny wymiar czasu pracy nie zależy od tego ile luty ma dni, tylko od tego w jakich dniach tygodnia w danym roku przypadają święta ruchome.

 • wolny od pracy(2012-12-17 09:52) Odpowiedz 00

  "Lewiatan" będzie załamany ha ha ha

 • 007KAL(2012-12-17 10:49) Odpowiedz 00

  Przykre to, ale autor artykułu zadał sobie wiele trudu i stworzył GNIOT. Ja bym za takie coś nie zapłacił ! Te osiem godzin, to pewnie za sprawą 29 lutego 2012. Następny będzie za cztery lata.

 • Barbara(2012-12-17 12:26) Odpowiedz 00

  Tak, będę miała duuuuużo wolnego czasu, już krócej pracuję. Czy może to być wesołe, na pewno nie bo nawet nie odpoczywa człowiek w takiej perspektywie życia. Dzięki za informację.Pozdrawiam

 • republikanin(2012-12-26 10:24) Odpowiedz 00

  Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę okołobudżetową, przewidującą m.in. zamrożenie wynagrodzeń oraz innych świadczeń w jednostkach sektora finansów publicznych – poinformowała Kancelaria Prezydenta.

  W komunikacie wskazano, że zmiany wprowadzane ustawą okołobudżetową przewidują m.in. zamrożenie wynagrodzeń oraz innych świadczeń w jednostkach sektora finansów publicznych, świadczeń finansowanych z Funduszu Pracy oraz z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

  Ustawa wprowadza także zmiany w podatku akcyzowym (podwyżka akcyzy na wyroby tytoniowe i opodatkowanie suszu tytoniowego) i zasadach planowania wieloletniego na szczeblu państwa i jednostek samorządu terytorialnego. Zgodnie z ustawą w przyszłym roku zostaną utrzymane regulacje VAT dotyczące odliczenia podatku naliczonego w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz paliw do tych samochodów.

 • ::///(2012-12-17 11:27) Odpowiedz 00

  A co ma spowolnienie gospodarcze do tego, iż bede pracował 8 godzin krócej przecież to wynika z kalendarza a nie z tego że jest spowolnienie gospodarcze hahah

 • Wierny (dawniej) czytelnik(2012-12-17 12:15) Odpowiedz 00

  To dobra wiadomość ,tylko dla 460 tys. urzędasów.
  2,1 mln bezrobotnych to nie interesuje,Oni ( nie z własnej winy) mają cały
  rok niedzielę.Dobrze,że śmietniki są czynne , bo inaczej umarli by z głodu w III RP. (Tak samo jak w II RP ).
  Ten,autor Ł.Guza to ma chyba w mózgu (aż do bulu ,jak powiedział klasyk)Nie wie ,że istnieje rok przestępny?
  Czy jest ktoś w GP ,kto sprawdza te artykuły pod względem merytorycznym ? Kompromitujecie się z tygodnia na tydzień.
  Dawniej GP (gazetowa-przed internetem była OK!) Teraz coraz więcej wpadek.Czy nie czas zmienić Szefa GP?

 • onani(2012-12-17 08:59) Odpowiedz 00

  I znow zaczna sie masowe wyjazdy i emigracje z polski,sam jestem na wygnaniu i wiem ze nawet emeryci wyjezdzaja a to za sprawa nieudolnego i zlodziejskiego rzadu,kraj mamy piekny ale co z tego.

 • 3 miejsce od końca w UE(2012-12-17 08:59) Odpowiedz 00

  pod względem siły nabywczej płac Obywateli Polski.

  Więc i tak pracuje sie tu za długo.

 • drwal(2012-12-17 08:36) Odpowiedz 00

  W ogóle więcej ludzi będzie miało wolne !

 • liczman(2012-12-17 08:03) Odpowiedz 00

  jakie krócej ? 2012 to rok przestępny więc dłuższy o 1 dzień ha ha ha ha

 • alinka(2012-12-26 17:45) Odpowiedz 00

  Bardzo to piękne że możemy skorzystac z mega-dluuugich weekendów, tylko cóż nam po nich, skoro i tak nigdzie nie wyjedziemy. Pewnie nawet do kina sie nie wyvierzyemy. Za 1200zł wyłaty mało co mozna wymysleć...

 • Do ewa21(2013-02-05 18:21) Odpowiedz 00

  lepiej zdrowaśki niż masońśkei fartuszki JKM i innych demonów lewiatanów, którzy sieją propagandę, że polski robotnik pracuje za mało. Bzdura! Prywaciarze to wyzyskiwacze, którzy nakazują pod groźbą zwolnienia pracować w soboty, wigilię, a nawet święta i nikt nie robi z nimi porządku, za to debile z telewizji mówią, że w Polsce pracuje sie za mało dni!
  Precz z kapitalizmem!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama