statystyki

Bezrobocie najwyższe od pięciu lat i jeszcze urośnie

autor: Janusz K. Kowalski24.02.2012, 09:24; Aktualizacja: 24.02.2012, 09:24

Bezrobocie rośnie i to pomimo tego, że każdy, kto przepracował zaledwie godzinę w tygodniu, nawet bez wynagrodzenia, nie jest zaliczany do osób bez pracy.

reklama


reklama


W IV kwartale 2011 r. stopa bezrobocia liczona na podstawie badań aktywności ekonomicznej ludności (BAEL) wzrosła do 9,7 proc. z 9,3 proc. w tym samym okresie roku poprzedniego – podał wczoraj GUS. Była więc najwyższa od pięciu lat. Co ważne, w tym badaniu, wykorzystywanym do porównań międzynarodowych, które obejmuje również szarą strefę gospodarki, nie zalicza się do bezrobotnych osób, które w ciągu tygodnia choćby tylko przez sześćdziesiąt minut pomagały bez wynagrodzenia w prowadzeniu rodzinnego gospodarstwa lub innej rodzinnej firmy.

O pogarszaniu się sytuacji na rynku pracy mówią też dane o rejestrowanym bezrobociu. Według nich liczba bezrobotnych zwiększyła się w styczniu, w porównaniu z grudniem ubiegłego roku, o blisko 139 tys. i wyniosła ponad 2,1 mln. Tak duży wzrost jest typowy dla miesięcy zimowych i wynika z braku prac sezonowych. Kolejne wytłumaczenie to nieodnawianie umów na czas określony, które wygasają zwykle w końcu roku. W rezultacie stopa bezrobocia rejestrowanego wzrosła w styczniu do 13,2 proc. i też była najwyższa od pięciu lat. Eksperci są zgodni, że w lutym może ona wzrosnąć do ok. 13,5 proc. W kolejnych miesiącach będzie powoli spadać, i tak do jesieni, ponieważ pojawiać się będzie coraz więcej prac sezonowych w rolnictwie, budownictwie i turystyce. Pod koniec roku bezrobocie znów wzrośnie. Ekonomiści nie są zgodni, do ilu procent. Optymiści prognozują 12,7 proc., a pesymiści 13,6 proc.

13,2 proc. wyniosła stopa rejestrowanego bezrobocia w styczniu. Była o 0,7 pkt proc. wyższa niż w grudniu

2,1 mln było w styczniu osób bezrobotnych, o 138,8 tys. więcej niż w grudniu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • hihihi(2012-02-27 14:07) Odpowiedz 00

    brawo, rodacy w kraju, brawo naiwni, ktorzy poszli glosowac :)

  • Zielona Wyspa i glodujace naiwne barany(2012-02-24 10:12) Odpowiedz 00

    POdziekujcie swojemu oszustowi Tuskowi,jeg holocie z PO,SLD(PZPR),PSL(dziwcePRL).RuchaczomPalikota i po.krenym bandytom,na ktorych tak duzo glosowalo,oni obiecanek o zielonej wyspie dotrzymali,a ze na tej zielonej Wyspie tyle glodujacych i zdychajacych naiwnych baranow to juz nie ich sprawa,bo juz PO glosowaiu

  • Wczasie dwucyfrowego BEZROBOCIA(2012-02-24 10:36) Odpowiedz 00

    1.Każdy powinien mieć tylko jedno żródło dochodu.
    2.Kominy płacowe nie powinny przekraczać 10-krotnej średniej krajowej.
    3.Minimalne wynagrodzenie 50% średniej krajowej.
    4.Każdy bezrobotny ma podejmować pracę taką jaka jest - inaczej traci zasiłek.
    5.Zlikwidować przywileje i ukryte dofinansowanie /premie zwyczajowe - przykład stadion Narodowy/.
    6.Od każdego dochodu płacić ZUS.

  • Sprawiedliwy.(2012-02-24 09:51) Odpowiedz 00

    Politycy!!! Wreszcie pomyślcie,co zrobić! Nie patrzcie tylko jak zarobić! Jesteście wybrani przez Naród-jutro możecie wyjechać na taczkach!Wasz egoizm ,chęć władzy i zysków kiedyś Wam odbije się czkawką!!Wasza pazerność i głupota zaowocuje w przyszłości klęską Narodu Polskiego!Jesteście bez ambicjii.Gdzie Wasz honor?I na Was przyjdzie kolej-odejdziecie w niesławie!Platforma Obywatelska,to najgorsza władza od wielu,wielu,wielu lat!Jej lider,to marny przywódca..lichy premier i obłudnik.

  • ZIOMAN(2012-02-24 12:01) Odpowiedz 00

    DO RZĄDU WEŻCIE SIĘ WREŚCIE DO KONKRETNEJ ROBOTY . CIĘCIA RÓBCIE U SIEBIE. PŁACA POWINNA BYĆ ZA EKWENTNĄ PRACE WYKONANIA. KTO TAKI KOMIN PŁACOWY ZROBIŁ !!! DOBRZE OBDZIELACIE SIĘ W RZĄDZIE ZA NASZE SPOŁECZNE PIENIĄŻKI.PROBLEM Z LUDZMI U DOŁU ??? CZEMU NIE WIDZICIE Z GÓRY CO JEST

  • Bezrobocie?(2012-02-24 12:26) Odpowiedz 00

    A SS-mańskie tyłki i mopy w Niemczech? a burdele? Roboty pełno, a wy tu takie bzdety piszecie. Jak 5 lat temu rządził PiS, to blekaliście o wyjeździe młodych do Irladii. Teraz wasz ulubieniec Matoł załatwił przy pomocy bolszewickiej propagandy, niewolników do Niemiec, a w kraju zostaną staruchy.

  • @ 3(2012-02-24 13:06) Odpowiedz 00

    Ad 2 - miało być 5 średnich krajowych /z dodatkami, premiami/.

  • Ale Kazdy 1,5 Miliarda Chińczyków ma pracę(2012-02-24 15:00) Odpowiedz 00

    Europa ma to co chciała...

    Oddaliście Chinom miejsca pracy...To patrzcie jak Oni przez 30 lat odnotowuja rok w rok 10% wzrost PKB.

    Na szczęscie już płace w Chinach przekroczyły Polska pensję mininmalną - Hurra...

    Niedługo Chińczycy otworzą w Polandii fabryki dla białej biedoty.

  • Jan(2012-02-24 17:54) Odpowiedz 00

    To bezrobocie to rzeczywiście duże osiągnięcie rządzących.A jeszcze ma tendencje rosnące.

  • Wracający(2012-02-25 13:51) Odpowiedz 00

    Do Polski wróciłem w sierpniu 2011 roku po trwającym niemal cztery lata wyjeździe emigracyjnym. Wracałem z nadzieją, że zastane lepsza Polske od tej, która została w pamięci przed wyjazdem.

    I tutaj kończą się miłe ładne słowa. Od sierpnia nie mogę znaleść pracy. Mojej partnerce udało się znaleść pracę na "pół-etatu" po 6-ciu miesiącach poszukiwań.

    Polska jest nadal zaściankem Europy. Z moich osobistych obserwacji mogę powiedzieć, że zarówno kultura osobista Polaków, jak i sama ich kultura pracy jest daleko poza krajami Uni. Polscy pracodawcy dalej preferują "grupy inwalidzkie" albo soboy młode (do 26 roku zycia), tak aby jaknajłatwiej ominąc prawo.

    Nie ma przyszłosci dla ludzi młodych. Żałuje, ż wróciłem i pragę jaknajszybcięj stąd wyjechać i już nigdy tu nie wracać! Oto moja Polska.

  • ZONA OFICERA(2012-02-25 19:37) Odpowiedz 00

    mLODZI WYJADA ZA CHLEBEM A KTO ZOSTANIE , STARUCHY BEZ OPIEKI LEKARSKIEJ NA WYKONCZENIU,NASTEPNIDO 67 LAT TYRAJACY I ZARAZ UMIERAJACY .A KTO SIE OSIEDLI W NASZEJ OJCZYZNIE DLA KOGO SIE SZYKUJE MIEJSCE? kOSCIOL SIE DYSKRYMINUJE TO JEDYNA DESKA RATUNKU BYLA I JEST OAZA POLSKOSCI PRZEZ WIEKI NIEWOLI, DZIEKI KOSCIOLOWI DO DZIS MOWIMY PO POLSKU ...

  • janpadjasek(2012-02-25 20:45) Odpowiedz 00

    A więc możemy ocenić wypowiedz J.Bieleckiego 25.02 w TVN 24 fakty po faktach o systematycznym rozwoju kraju,czy ten człowiek ma pojęcie co to słowo oznacza,chyba nie.Przy systematycznym ciągłym rozwoju kraju społeczeństwo nie ubożeje jak to ma miejsce obecnie a jego stopa wraz z rozwojem gospodarczym wzrasta,jednym słowem lepiej nam się żyje,czy tak jest?Dziwnym wydaje mi się, że tego rodzaju demagodzy zapraszani są do studia celem wygłaszania pokrętnych i niewiarygodnych informacji?Myślę że działanie takie jest celowe bo niszczy się społeczeństwo i cały kraj dla nie znanych mi celów.

  • VON(2012-02-29 07:39) Odpowiedz 00

    NIECH ZYJE DONALD TUSK I OTUMANIONY ELEKTORAT

  • tak i siak(2012-03-01 06:56) Odpowiedz 00

    Telewizja też chce "żyć" z ta różnicą, że nie na takim poziomie, jak 2/3 społeczeństwa.