Sytuacja na rynku pracy jest wyjątkowa, ale okres spektakularnego spadku bezrobocia powoli się kończy - oceniła w komentarzu przekazanym PAP minister finansów Teresa Czerwińska.

"Sytuacja na rynku pracy jest obecnie wyjątkowa. Istotne jest jednak, że tempo spadku stopy bezrobocia wyraźnie wyhamowuje" - uważa szefowa resortu finansów.

"Wyrównana sezonowo już szósty miesiąc z rzędu utrzymuje się na historycznie niskim poziomie, nieco przekraczającym 6 proc. Z kolei spadek wyrównanej sezonowo liczby zarejestrowanych bezrobotnych (w ujęciu m/m), który obserwowany jest już od połowy 2013 r. od wiosny br. jest już łagodniejszy (średnio 0,8 proc. wobec 1,6 proc. we wcześniejszych dwóch latach). Stopa bezrobocia (BAEL) już w ubiegłym roku obniżyła się poniżej naturalnej stopy bezrobocia. Dane te potwierdzają, że okres spektakularnego spadku bezrobocia powoli się kończy" - zaznaczyła minister.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało w zeszłym tygodniu, że stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 5,9 proc. i w porównaniu z czerwcem utrzymała się na tym samym poziomie. W porównaniu z ubiegłym rokiem bezrobocie spadło o 1,1 pkt. proc.

Jak wynika z szacunków ministerstwa stopa bezrobocia się nie zmieniła, ale liczba bezrobotnych w lipcu spadła o 6,4 tys. osób w porównaniu ze stanem w czerwcu i wyniosła 961,5 tys. osób. MRPiPS podkreśliło, że począwszy od 1991 r. wskaźnik bezrobocia w lipcu nigdy nie był tak niski.

Według danych resortu pracy, liczba bezrobotnych w lipcu była o 178,5 tys. osób niższa niż przed rokiem (spadek o 15,7 proc.). Z kolei liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy wyniosła 129 tys.

Liczba bezrobotnych zmniejszyła się w 12 województwach, przy czym najbardziej w zachodniopomorskim - o 1,8 proc. (0,8 tys. osób), śląskim - o 1,7 proc. (1,4 tys. osób), kujawsko-pomorskim - o 1,3 proc. (o 1,0 tys. osób), mazowieckim - o 1,3 proc. (o 1,8 tys. osób).

Stopa bezrobocia spadła w pięciu województwach: kujawsko-pomorskim, lubelskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim, przy czym najbardziej (o 0,2 punktu proc.) w kujawsko-pomorskim, a w pozostałych czterech o 0,1 pkt. proc. Oznacza to, że we wszystkich województwach stopa bezrobocia jest na jednocyfrowym poziomie.

MRPiPS podało, że najniższe bezrobocie - na poziomie 3,3 proc. - odnotowano w woj. wielkopolskim, a najwyższe - 9,9 proc. - w warmińsko-mazurskim.

W 10 województwach bezrobocie w odniesieniu do poprzedniego miesiąca się nie zmieniło. Jedynie w województwie świętokrzyskim stopa bezrobocia wzrosła o 0,1 pkt. proc.