statystyki

Wiek lub pensja mogą uzasadnić dobór osób do zwolnienia

autor: łg12.10.2017, 19:00
zwolnienie, praca

Żaden przepis nie wskazuje jednak kryteriów omawianego doboru.źródło: ShutterStock

W przypadku trudnej sytuacji ekonomicznej lub reorganizacji firmy pracodawca może podjąć decyzję o redukcji etatów. Problem pojawia się w sytuacji, gdy planuje zlikwidować tylko jedno spośród kilku podobnych stanowisk pracy. Którego podwładnego należy wówczas wytypować do zwolnienia?

W sytuacji gdy wymówienie dotyczy pracownika wybranego z większej liczby osób zatrudnionych na takich samych lub podobnych stanowiskach, przyczyna wypowiedzenia nie może ograniczać się tylko do wskazania zmian organizacyjnych lub redukcji etatów. Wytypowanie zatrudnionego do zwolnienia nie może być arbitralne. Dlatego firma powinna określić kryteria selekcji, którymi kierowała się przy takim wyborze. Tak ustaloną przyczynę powinno się następnie wpisać do wypowiedzenia umowy.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • korina(2017-10-12 19:51) Zgłoś naruszenie 81

    Rozumiem, czyli, kto więcej da w łapę, kto chla z dyrektorem, kto więcej donosi, kto lepiej oczernia i wygryza koleżanki i kolegów. Kryteria.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane