statystyki

Zakaz zwolnienia nie dotyczy pracownika z rentą z tytułu niezdolności do pracy

autor: Marcin Nagórek08.10.2017, 14:30
zwolnienie, praca

Aby pracodawca mógł dopuścić pracownika do pracy na konkretnym stanowisku, musi otrzymać od niego orzeczenie o zdolności do tej pracy.źródło: ShutterStock

Mam problem z pracownikiem, który jest ślusarzem. W 2016 r. miał wypadek przy pracy, był na zasiłku, potem korzystał ze świadczenia rehabilitacyjnego. Następnie ZUS uznał, że jest częściowo niezdolny do pracy, i dostał rentę. Lekarz medycyny pracy stwierdził, że jest niezdolny do pracy na obecnym stanowisku. Teraz pracownik, powołując się przy tym na kodeks pracy, żąda, aby przenieść go na inne stanowisko. Twierdzi, że może pilnować mienia, ale takiego stanowiska nie ma w firmie. Zamierzam rozwiązać z nim umowę bez wypowiedzenia, ponieważ nie mam dla niego nic zamiennego (tylko prace wymagające wysiłku fizycznego). Czy może mnie pozwać do sądu o odszkodowanie?

Reklama


Koncepcja pracodawcy o zastosowaniu trybu przewidzianego w art. 53 par. 1 pkt 1 lit. b kodeksu pracy (dalej: k.p.) jest prawdopodobnie trafna. Istnieje uzasadnienie do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia bez winy pracownika, o ile faktycznie nie wystąpiły przesłanki z art. 231 k.p. W konsekwencji jego ewentualne powództwo o odszkodowanie z powodu zastosowania ww. mechanizmu rozwiązania stosunku prawnego prawdopodobnie nie odniosłoby pożądanego skutku. Jednak ostateczna ocena podanego stanu faktycznego należy do sądu, który będzie miał pełną wiedzę o wszystkich okolicznościach sprawy.

Warunki rozwiązania umowy

W art. 53 par. 1 pkt 1 lit. b ustawodawca postanowił, że pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową. Wydaje się więc, że, co do zasady, przesłanki z tej normy prawnej zostały spełnione w odniesieniu do pracownika, który zamierza wrócić do pracy, lecz na inne stanowisko. Jak bowiem podano, był na chorobowym, potem pobierał świadczenie rehabilitacyjne, a ostatnio ma przyznaną rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy. Niewątpliwie okres nieobecności pracownika był długi, być może ponadroczny. Z kolei lekarz medycyny pracy uznał, że jest on niezdolny do pracy na dotychczasowym stanowisku (ślusarza). Zatem istnieją podstawy prawne do zastosowania przez pracodawcę ww. trybu z art. 53 par. 1 pkt 1 lit. b k.p.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane

Reklama