Pomniejszenie podstawy do opodatkowania o 50 proc. koszty uzyskania przychodu jest możliwe w przypadku wynagrodzenia twórców, o ile w roku podatkowym łączne koszty uzyskania przychodu nie przekroczyły połowy wysokości górnej granicy pierwszego przedziału skali podatkowej. W myśl ustawy o PIT będą to przychody z tytułu:
- zapłaty twórcy za przeniesienie prawa własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego,
- opłaty licencyjnej za przeniesienie prawa stosowania wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego, otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną,
- korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami, gdy od przychodu potrącone są przez pracodawcę odpowiednio wcześniej składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe za dany miesiąc.
Jak jednak poprawnie rozliczyć dochód twórcy w przypadku jednorazowego, dodatkowego wynagrodzenia, np. premii projektowej lub honorarium autorskiego, jakie pracodawca może przyznać twórcy za wykonane dzieła?
Wynagrodzenie nadprogramowe także ze stawką 50 proc.
Jak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 7 marca 2013 r., o sygn. akt II FSK 1378/11, podwyższone koszty z praw autorskich zastosować można także przy obliczaniu uznaniowych premii za wykonanie dzieła stanowiącego utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Sąd odrzucił stanowisko organu podatkowego, jakoby dodatkowe wynagrodzenie za udany produkt nie było powiązane z przeniesieniem na zatrudniającego praw autorskich do tego produktu, przez co, w celu obliczenia podatku dochodowego pracownika od takiej premii zastosować można było jedynie zwykłą stawkę kosztów uzyskania przychodu. Zdaniem Sądu udzielona pracownikowi gratyfikacja jest ściśle związana z rozporządzaniem przez pracownika majątkowym prawem autorskim do stworzonych utworów i stanowi jedną z części wynagrodzenia należnego z tytułu przekazania praw autorskich.
Zasadność uznania premii za bezpośrednio związaną z wynagrodzeniem za przeniesienie praw autorskich Sąd potwierdza również przepisami prawa autorskiego. Zgodnie z nimi w przypadku dysproporcji pomiędzy wynagrodzeniem pracownika za wytworzenie dzieła o charakterze utworu a korzyściami pracodawcy, który nabył do utworu prawa autorskie, pracownik może żądać podwyższenia swojego wynagrodzenia.
Żaneta Rowińska, księgowa Tax Care