Pieniądze, jakie pracownik naukowy otrzymał w czasie urlopu szkoleniowego na pokrycie kosztów podróży oraz pobytu za granicą, gdzie ma prowadzić badania, mogą być zwolnione z podatku. Tak jest, jeśli naukowiec przekazuje sprawozdania jednostce naukowej, która wysłała go za granicę.
Sprawa dotyczyła podatnika, który uczestniczył w programie ministra nauki i szkolnictwa wyższego „Wsparcie międzynarodowej mobilności naukowców”. Naukowiec został wysłany do USA na dwa lata. Uważał, że jeśli na czas wyjazdu polska uczelnia udzieliła mu urlopu szkoleniowego, to może mieć zastosowanie zwolnienie przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn.zm.). Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, który udzielił interpretacji podatkowej, nie zgodził się z tym. Stwierdził, że urlop szkoleniowy nie jest równoznaczny z odbyciem podróży służbowej, a pieniądze, jakie podatnik otrzymał z tytułu uczestnictwa w programie, nie są dietami. Nie jest to też stypendium. Wobec tego od wszystkich tych kwot naukowiec musi zapłacić podatek.
Według NSA z przepisów nie wynika, aby udzielenie urlopu szkoleniowego pozbawiało prawa do zwolnienia z podatku z tytułu podróży służbowej. Przekazywanie sprawozdań oznacza, że jest wciąż zatrudniony.
Wyrok jest prawomocny.
ORZECZNICTWO
Wyrok NSA z 12 października 2012 r. sygn. akt II FSK 309/11.