statystyki

Siła ośmiu znaków - jak stworzyć bezpieczne hasło

autor: Adam Wódz19.12.2015, 17:00
praca, komputer

Hasła – te bezpieczne – generowane są często przez automaty i próba ich zapamiętania stanowi nie lada wyzwanie dla użytkownikówźródło: ShutterStock

"Używaj bezpiecznego hasła” – to jedna z najczęstszych porad dotyczących bezpieczeństwa w świecie nowych technologii. Spotykamy się z nią tak często, w pracy jak i poza nią, że powinniśmy zdawać sobie doskonale sprawę z tego, jak takie hasło powinno wyglądać i jak należy z niego korzystać. Ale jak to wygląda w praktyce?

Powszechnie znany jest wzorzec dobrego hasła – powinno mieć nie mniej niż osiem znaków i zawierać zarówno małe, jak i wielkie litery oraz cyfry lub znaki specjalne. Wymóg taki jest określony m.in. w ustawie o ochronie danych osobowych i dotyczy kont użytkowników przetwarzających dane osobowe w systemach informatycznych podłączonych do internetu. Co więcej – ustawa wymaga, aby takie hasła były zmieniane nie rzadziej niż co 30 dni. I jest to z pewnością polityka gwarantująca używanie silnych haseł, ale... z punktu widzenia audytorów bezpieczeństwa ma ona jedną olbrzymią wadę!

Hasła – te bezpieczne – generowane są często przez automaty i próba ich zapamiętania stanowi nie lada wyzwanie dla użytkowników. Zwłaszcza jeśli potrzeba taka występuje przynajmniej raz w miesiącu. Oczywiste zatem staje się, że każdy użytkownik swoje bezpieczne hasło będzie chciał gdzieś zapisać. I tutaj można by mnożyć przypadki haseł zapisanych w sposób, który z bezpieczeństwem nie ma nic wspólnego: od karteczek samoprzylepnych na monitorze lub pod klawiaturą do wydruków upublicznionych na tablicach ściennych. W rezultacie mamy więc efekt całkowicie odwrotny do zamierzonego.

Aby zastanowić się nad tym problemem, należy przeanalizować najpierw jego źródło. Wzorzec silnych haseł został oparty na doświadczeniach płynących z analizy przeprowadzanych na nie ataków. Warto wiedzieć, że ataki takie mogą polegać na próbach odgadnięcia hasła lub też jego złamania.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane