W trzecim dniu testowania urządzeń stworzonych do ciężkiej pracy w biurze sprawdzamy model Kyocera ECOSYS M2040dn. Czarno-biały laser w takim środowisku czuje się jak w domu!

Inne

Trzecim urządzeniem w naszym teście maszyn drukujących dla biura jest Kyocera ECOSYS M2040dn – monochromatyczne urządzenie wielofunkcyjne laserowe 3 w 1 w rozmiarze A4. Jest ono nastawione na odbiorców, którzy drukują naprawdę sporo każdego miesiąca, a koszt i szybkość druku są sprawami pierwszorzędnymi. Sprawdźmy, jak ten model spisuje się w użyciu.

Budowa

Muszę przyznać się, że zwracam zazwyczaj sporą uwagę na wygląd urządzenia. Gdyby tylko taka cecha liczyła się w zestawieniach, M2040dn byłby moim faworytem. W przeciwieństwie do ogromnej liczby konkurencyjnych urządzeń, to wygląda naprawdę nowocześnie i elegancko.

Inne

Obudowa modelu marki Kyocera stanowi dosyć jednolita bryłę o standardowej budowie dla laserowych urządzeń wielofunkcyjnych (składa się tak naprawdę z dwóch scalonych części). Producent zdecydował się na zastosowanie czarnego i białego tworzywa sztucznego. Niestety, jasne części potrafią dość szybko łapać zabrudzenia. Urządzenie nie jest bardzo duże – jego wymiary (41,7 x 41,2 x 43,7 cm) możemy uznać raczej za jedne z mniejszych. Nie jest ono także bardzo ciężkie (19 kg) – bez większych problemów będzie mogło zostać przeniesione przez jedną osobę.

Z przodu znajdziemy dwa podajniki papieru – jeden znajdujący się w szufladzie i drugi (podajnik uniwersalny) znajdujący się pod klapką. Pierwszy jest w stanie pomieścić 250 arkuszy papieru A4 o gramaturze do 167 g/m2, zaś drugi do 100 arkuszy (gramatura do 220 g/m2). W tej części urządzenia znajdziemy jeszcze przycisk włączający maszynę. Warto dodać, że producent oferujemy możliwość dokupienia maksymalnie dwóch dodatkowych kaset w podajnikami mogącymi pomieścić do 250 arkuszy każdy. Razem urządzenie będzie mogło pomieścić więc 850 arkuszy standardowego papieru.

Inne

Pomiędzy dwoma częściami znajduje się przednia taca wyjściowa, gdzie trafiać będą wszystkie zadrukowane kartki. Niestety górnej części urządzenia nie da się odchylić, dlatego aby odebrać dokument trzeba sięgnąć po niego w to miejsce „na oślep” (lub się schylić).

W części górnej znajduje się panel sterowania z ogromem przycisków. Jest ich jeszcze więcej niż w poprzednio testowanym modelu firmy OKI. Pomiędzy nimi znajdziemy niewielki monochromatyczny ekran. Na górze urządzenia zlokalizowano klapę skanera, na której zlokalizowany został również automatyczny podajnik papieru ADF.

Z tyłu urządzenia znajdują się gniazda: zasilające, USB oraz Ethernet, a także tylna klapa.

Inne

Obsługa, systemy przesyłania danych

Do obsługi urządzenia służy rozbudowany panel znajdujący się na górze urządzenia – jego umiejscowienie jest raczej standardowe. Do dyspozycji użytkownika pozostaje bardzo duży zasób przycisków oraz niewielki ekran monochromatyczny. Sama obsługa jest prosta – za każdy tryb pracy odpowiada odpowiedni klawisz. Niektóre elementy, takie jak na przykład skanowanie do podpiętego urządzenia USB mogły zostać rozwiązane łatwiej. Elementem zasługującym na odnotowanie jest możliwość przypisania do 4 klawiszy predefiniowanych ustawień (takich jak kopia dowodu osobistego, czy inne zadanie), które pozwolą na skrócenie czasu zmiany ustawień kopiowania czy skanowania.

Inne

Menu urządzenia wyświetlane na ekranie dostępne jest m.in. w języku polskim. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że polski dystrybutor dostarcza także nakładkę na klawisze z polskimi podpisami (której wymiana jest bardzo łatwa), model ten można uznać za wzorowo dopasowany do naszego rodzimego rynku. Jego obsługa nie powinna sprawić problemów nawet osobom starszym, nie znającym języka angielskiego.

Inne

Do przesyłania danych służą standardowe metody podłączenia – poprzez przewód USB lub Ethernet. Łącząc się z siecią za pomocą routera udostępniającego sieć Wi-Fi zyskamy możliwość komunikowania się z urządzeniem wielofunkcyjnym także drogą bezprzewodową. Sam M2040dn nie posiada modułu WLAN. Po połączeniu z siecią będziemy mogli drukować bezpośrednio z urządzeń mobilnych drogą bezprzewodową za pomocą specjalnej aplikacji przygotowanej przez Kyocera na systemy iOS i Android.

Drukować można także bezpośrednio z przenośnego magazynu danych podłączonego przez port USB umieszczony z przodu obudowy. Oczywiście na nim z łatwością nagramy także wszystkie zeskanowane pliki.

Jakość i szybkość druku

M2040dn jest pierwszym urządzeniem monochromatycznym w naszym teście. MFP to maszyna, której system drukujący został oparty o klasyczną technologię laserową. Urządzenie drukuje w rozdzielczości 1200 dpi, która jest standardowa w modelach tego typu (i dwa razy większa, niż ta, stosowana np. w drukarkach laserowych LED). Jak urządzenie radzi sobie z wszelkimi zadaniami? Co tu dużo mówić – tak jak powinno, czyli bardzo dobrze.

W czasie drukowania użytkownik dostaje w swoje ręce możliwość druku w trzech trybach dokładności. Już pierwszy, najszybszy, daje bardzo dobrą jakość drukowania czerni. Tylko elementy w oryginale kolorowe, a szare w wydruku wydają się mieć dość mocno poszarpane krawędzie. Wraz z każdym bardziej dokładnym trybem jest coraz lepiej. Testowy wydruk w trzech trybach możecie zobaczyć na załączonej fotografii.

Inne

Jedną z największych zalet monochromatycznych laserowych urządzeń drukujących jest ich szybkość działania. Zgodnie z deklaracją producenta, model ten powinien być w stanie drukować z prędkością do 40 stron na minutę. W czasie testów rzeczywiście udało się uzyskać taką prędkość. Pod tym względem jest naprawdę przyzwoicie!

Całkiem dobrze prezentuje się czas rozruchu urządzenia wynoszący około 25 sekund. Trochę gorzej w testach wypadł czas druku pierwszej strony – około 13 sekund.

W czasie drukowania natrafiłem jednak także na jedną niedogodność – dość długi czas włączania panelu sterownika, który obsługuje urządzenie w systemie Windows. Co prawda jest on bardzo rozbudowany, a przy tym łatwy obsłudze, jednak w momentach, gdy się nam spieszy krótka chwila oczekiwania na włączenie może być denerwująca. Mimo to, pod względem drukowania urządzenie Kyocera stoi na najwyższym poziomie.

Skanowanie i kopiowanie

Funkcje skanowania i kopiowania to, oprócz samego druku, dwa ogromne atuty testowanego urządzenia. Wszystko to za sprawą funkcji jednoprzebiegowego dwustronnego skanowania dokumentów. O co chodzi? M2040dn został wyposażony w podwójny skaner, który jest w stanie wykonać obraz dokumentu z obydwu jego stron w jednym procesie przewijania strony. Oznacza to, że dwustronne skanowanie, czy kopiowanie nie wymaga obracania kartki i ponownego skanowania . Ogranicza to czas wykonania skanu i kopii co najmniej dwukrotnie. Jest to cecha, która bardzo mocno wyróżnia to urządzenie spośród konkurencji.

Inne

Skaner działa w maksymalnej rozdzielczości 600 dpi, która jest raczej standardowa. Przy najlepszej jakości skanów tworzy bardzo dobre obrazy, a tym samym bardzo dobre kopie. Prędkość tworzenia kolejnych kopii jest równa prędkości, z jaką urządzenie jest w stanie drukować – jest więc bardzo szybko.

Urządzenie pozwala na łatwe dostosowanie wszystkich aspektów kopiowania i skanowania za pomocą jednego przycisku. Menu ustawień jest wygodne w obsłudze – w bardzo przystępny sposób pokazuje jakie ustawienia zostaną zastosowane przy przeprowadzaniu zadania (dana opcja jest zaznaczana „ptaszkiem”). Jedyną uwagą z mojej strony jest samo „dojście” do funkcji skanowania do USB, która mogłaby być udostępniona w łatwiejszy sposób.

Dodatkowe funkcje

Podobnie jak poprzednio testowany model OKI MC363dn, urządzenie firmy Kyocera zostało wyposażone w szereg rozwiązań, które mają usprawnić i zabezpieczyć pracę w biurze.

Po pierwsze, także w tym urządzeniu możemy w łatwy sposób zarządzać tym, kto ma dostęp do jego możliwości. Służy do tego funkcja logowania, która pozwala na zablokowanie urządzenia w chwili, gdy nie zostaną podane odpowiednie dane logujące. Co więcej, identyfikacja użytkownika może być przeprowadza za pomocą specjalnego modułu (dostępny oddzielnie), który pozwala na odblokowanie urządzenia za pomocą karty. Urządzenie pozwala także na przesyłanie danych poprzez szyfrowane połączenie.

M2040dn pozwala na tworzenie plików PDF zabezpieczonych hasłem. Dzięki temu ważne dokumenty nie będą dostępne dla niepowołanych osób nawet w chwili gdy wyciekną z urządzenia. Ciekawy jest też tryb prywatny, który sprawia, że drukowanie ważnego dokumentu nie rozpocznie się do chwili, w której sami nie podejdziemy do urządzenia i nie zezwolimy na wykonanie zadania. To ważne szczególnie wtedy, gdy stanowisko pracy znajduje się daleko od urządzenia drukującego.

Często spotykaną cechą w tego typu urządzeniach jest także książka adresowa, w której zapiszemy najczęściej używane przez nas miejsca, w które ma trafiać plik po jego utworzeniu. Taka usługa jest dostępna także tutaj. Co więcej, dostęp do 22 adresów będzie szczególnie prosty ponieważ do wybrania jednego z nich wystarczy kliknięcie jednego z przycisków w panelu sterowania. Urządzenie jest w stanie przesyłać pliki na adresy email, do folderów udostępnionych w sieci, na urządzenia mobilne, a także komputery będące w sieci i inne miejsca.

Inne

Ważną cechą jest również obecność trybu cichej pracy, w którym znacznie ograniczany jest hałas wytwarzany przez drukarkę (praca skanera pozostaje bez zmian). Różnica jest zdecydowanie odczuwalna, choć niestety wpływa ona na szybkość wydruku.

Urządzenie zostało wyposażone w 512 MB pamięci RAM. Opcjonalnie, producent umożliwia dokupienie dodatkowych 1024 MB pamięci, co razem może nam dać 1,5 GB. Dzięki takiemu wynikowi MFP nie powinna mieć żadnych problemów z wydrukowaniem nawet bardzo „ciężkich” plików.

Ekonomia

Urządzenie marki Kyocera bardzo dobrze prezentuje się także pod względem ekonomii wydruków. Kupując największy toner, jaki oferowany jest dla tego modelu (wydajność 7200 wydruków) zapłacimy za jedną stronę około 5 groszy. Wynik jest bardzo atrakcyjny. Dołączony wraz z urządzeniem toner wystarczy jednak tylko na 3600 wydruków, dlatego jego zmiana prawdopodobnie będzie konieczna niedługo po zakupie.

Urządzenie zostało zaprojektowane z myślą o firmach, w których sporo się drukuje, a także kopiuje. Bęben urządzenia powinien wytrzymać druk nawet na maksymalnym poziomie 50 tys. stron miesięcznie. To bardzo wysoki wynik. Ta część urządzenia została objęta trzyletnią gwarancją producenta lub na wydrukowanie 100 tysięcy stron (w zależności od tego, co nastąpi wcześniej). Pod względem wytrzymałości ten model wyróżnia się na tle konkurencji w danej klasie.

Całe urządzenie jest natomiast objęte dwuletnią gwarancją. To standardowy okres jakim objętych jest większość konkurentów, choć niektórzy producenci decydują się na zaoferowanie 3 lat opieki gwarancyjnej po rejestracji maszyny.

Podsumowanie

Urządzenie Kyocera ECOSYS M2040dn to idealna maszyna do małych i średnich firm, w których miesięcznie powstaje sporo wydruków, a przede wszystkim kopii. To właśnie bowiem możliwość bardzo szybkiego kopiowania jest jedną z największych zalet tego modelu. Skaner oferujący jednoczesne rejestrowanie obrazu z dwóch stron arkusza jest niesamowicie wygodnym rozwiązaniem.

M2040dn jest modelem łatwym w obsłudze, z pełnym polskim menu – nie powinien na co dzień sprawiać najmniejszych problemów. Na uwagę zasługuje także bardzo niski koszt wydrukowania jednej strony i szybkość drukowania, której pozazdrościć może wielu konkurentów.
Za tak dobre możliwości i rozbudowane funkcje dodatkowe trzeba będzie jednak sporo zapłacić. Cena urządzenia wynosi około 2080 złotych – jest większa niż wszystkich dotychczas testowanych maszyn. Biorąc jednak pod uwagę wydajność oraz żywotność modelu Kyocera, jest ona uzasadniona.

Zalety: Wady:
- całkowicie polskie menu - długi czas włączania sterownika
- łatwy dostęp do ustawień druku - brak możliwości łączenia się przez Wi-Fi
- dodatkowy port USB
- wysoka jakość wydruków
- duża prędkość drukowania
- jednoprzebiegowe dwustronne skanowanie
- funkcja kontroli dostępu
- możliwość pracy w trybie cichym

*Wszystkie zdjęcia pochodzą z : www.conowego.pl