Profil Zaufany z uwagi na planowane prace rozwojowe będzie niedostępny w najbliższy weekend. Osoby, które planowały w tych dniach załatwianie online spraw urzędowych powinny uwzględnić przerwę w dostępie do usługi Profilu Zaufanego.

Profil Zaufany - planowana przerwa techniczna

Jak poinformował Centralny Ośrodek Informatyki, z uwagi na planowane prace rozwojowe, Profil Zaufany będzie niedostępny od godziny 20:00 w piątek, 19 stycznia, do 16:00 w sobotę, 20 stycznia. - Ta przerwa techniczna jest niezbędna dla ulepszenia i zapewnienia lepszej stabilności usługi. Użytkownicy powinni zwrócić uwagę na te zmiany i zaplanować swoje działania online odpowiednio - czytamy w komunikacie.

Profil Zaufany - jakie usługi będą niedostępne?

W czasie przerwy serwisowej, dostęp do kilku kluczowych funkcji Profilu Zaufanego zostanie tymczasowo zawieszony. Dotyczy to między innymi logowania do systemów państwowych za pomocą aplikacji mObywatel, e-Dowodu oraz uwierzytelniania w bankowości internetowej. Oznacza to, że użytkownicy nie będą mogli realizować niektórych spraw urzędowych online, takich jak dostęp do Internetowego Konta Pacjenta czy składanie wniosków urzędowych.

Profil Zaufany - co oznaczają te zmiany dla użytkowników?

Podczas przerwy w dostępie do Profilu Zaufanego, użytkownicy nie będą mogli korzystać z różnych usług e-administracji. Ważne jest, aby osoby planujące załatwianie spraw online w tych dniach, uwzględniły te zmiany w swoim planowaniu.

Profil Zaufany - modernizacja

Celem przerwy serwisowej jest wprowadzenie usprawnień, które zwiększą stabilność i niezawodność systemów Profilu Zaufanego. Po zakończeniu prac, usługa zostanie wznowiona i będzie dostępna od godziny 16:00 w sobotę, 20 stycznia.

Jak Założyć Profil Zaufany?

Profil Zaufany można założyć i potwierdzić online, przy pomocy zewnętrznego dostawcy tożsamości, np. banku. Profil zaufany umożliwia elektroniczne podpisywanie dokumentów. Dzięki temu można złożyć np.: podanie, wniosek, odwołanie czy skargę bez konieczności drukowania dokumentu, jego ręcznego podpisywania i skanowania. Podpis elektroniczny ma taką samą wagę jak podpis odręczny.

Aby założyć Profil Zaufany należy wypełnić formularz o założenie Profilu Zaufanego w systemie bankowości elektronicznej banku. Następnie potwierdzić operację bankowym kodem autoryzacyjnym. W rezultacie na adres mailowy użytkownik otrzyma potwierdzenie założenia konta.

Można także potwierdzić swoją tożsamość w punktach potwierdzających, np. urzędach i niektórych bankach. Wniosek o założenie Profilu Zaufanego można automatycznie wysyłać przez Internet, podczas rejestracji konta. Natomiast swoje dane należy potwierdzić osobiście w wybranym punkcie potwierdzającym (również za granicą). Pracownik punktu potwierdzającego poprosi o okazanie dokumentu tożsamości, następnie wydrukuje złożony przez wniosek i poprosi o jego podpisanie.