statystyki

Komornicy zajmują coraz więcej domów. Liczą na zastraszenie dłużników

autor: Marek Chądzyński30.12.2013, 06:43; Aktualizacja: 30.12.2013, 12:21
dom-pieniądze-nieruchomości-podatki

Komornicy zajęcie domu traktują jako element naciskuźródło: ShutterStock

Na sprzedaż zostało wystawionych 11 tysięcy nieruchomości odebranych właścicielom, którzy nie byli w stanie spłacać długów. To trzykrotnie więcej niż przed rokiem

reklama


reklama


Według danych Krajowej Rady Komorniczej od początku roku do 6 grudnia pod młotek za niespłacone długi trafiło prawie 8,1 tys. mieszkań i ponad 3,1 tys. domów. Dla porównania w całym 2012 r. było to – odpowiednio – 3 tys. i 1,1 tys.

Robert Damski, rzecznik Krajowej Rady Komorniczej, mówi, że komornicy coraz częściej decydują się odzyskiwać należności od dłużników, zajmując ich domy i mieszkania, bo to jedyna szansa na odzyskanie pieniędzy w sytuacji, gdy dłużnik ukrywa inne składniki majątku. Komornicy wystawienie nieruchomości na licytację traktują też czasem jako element nacisku na dłużnika, licząc na to, że ten w strachu przed utratą domu zdecyduje się podjąć negocjacje i spłaci część zadłużenia.

Bo, jak wynika z informacji uzyskanych w KRK, to nie nieruchomości są najbardziej atrakcyjne z punktu widzenia wierzyciela. Licytacje domów i mieszkań stanowią nadal ułamek wszystkich egzekucji komorniczych. W pierwszym półroczu przeprowadzono ich prawie 2,6 mln. Najczęściej komornicy zajmują rachunki bankowe dłużników, ich wynagrodzenia lub wierzytelności. A w dalszej części składniki majątku ruchomego – w praktyce te, które wskazuje wierzyciel. Najbardziej poszukiwane są samochody, w dalszej kolejności sprzęt RTV. Ale, co podkreśla rzecznik rady, trzeba się spodziewać, że liczba licytacji nieruchomości w kolejnych latach będzie nadal rosła. – To wniosek na podstawie informacji o znacznej liczbie zajęć nieruchomości w toku egzekucji komorniczych – mówi.

Włodzimierza Szymczaka, dyrektora zarządzającego w Atradius Collections, nie dziwią dane KRK.

– My też jako firma windykacyjna o wiele częściej niż w poprzednich latach zabezpieczamy roszczenia klientów na hipotekach oraz prowadzimy egzekucję z nieruchomości. Bardzo często jest to jedyna możliwość odzyskania należności – mówi Szymczak. Jego zdaniem fakt zajmowania przez komorników coraz większej liczby mieszkań i domów trzeba wiązać ze zjawiskiem zatorów płatniczych. Zaburzenia płynności skłoniły przedsiębiorców do żądania zabezpieczeń kontraktów: firmy coraz częściej wybierają nieruchomości kontrahenta jako rodzaj takiego zabezpieczenia. W razie problemów z płatnościami to właśnie zabezpieczenia egzekwowane są w pierwszej kolejności.

Według informacji z KRK wraz z rosnącą liczbą licytacji komorniczych rośnie zainteresowanie nimi. Robert Damski uważa, że może to być wynik rosnącego popytu i wiąże to z poprawą koniunktury w gospodarce.

– Można to wiązać także z możliwością nabycia nieruchomości za cenę niższą niż rynkowa. Cena wywoławcza na pierwszej licytacji wynosi trzy czwarte wartości rynkowej. Na drugiej spada do dwóch trzecich tej wartości – mówi Damski.

Marcin Jańczuk z agencji nieruchomości Metrohouse potwierdza, że spora grupa klientów polując na okazje na rynku nieruchomości, korzysta z licytacji komorniczych.

– To może być jakaś konkurencja dla tradycyjnych ofert sprzedaży mieszkań i domów w agencjach nieruchomości, ale raczej lokalnie. Większego przełożenia na rynek wtórny całego kraju to nie powinno mieć. Liczba licytacji może wydawać się wysoka, ale w skali całego obrotu to ułamek – mówi Jańczuk.

I dodaje, że często komornicy próbują sprzedać nieruchomości mało atrakcyjne. – Często mają one różne obciążenia, na przykład są zamieszkane. Czasem komornik nie sprzedaje całości, tylko udział. Trzeba o tym wszystkim pamiętać i nie kierować się tylko niską ceną – uważa Jańczuk.

Komornicy zajęcie domu traktują jako element nacisku

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • BOPE(2013-12-30 23:43) Odpowiedz 10

    do 21 nie pal trawy, bo bredzisz.

    Komornik nikogo nie zastrasza. Wykonuje prawomocny wyrok RP na wniosek wierzyciela, który chce odzyskać to co się jemu zgodnie z prawem należy (np. firma należność za fakturę, pracownik wypłatę, dziecko alimenty, bank pożyczkę etc.).

    Przestańcie tolerować oszustów, kombinatorów, złodziei, leserów, cwaniaków, płaczków itp.
    Wierzyciel to nie caritas. Też ma rachunki do płacenia, a przez dłużnika-oszusta często sam staje się dłużnikiem, nie ma za co ubrać dziecka czy zapłacić swojemu pracownikowi.

    ZERO TOLERANCJI DLA DŁUŻNIKÓW i BANDYTÓW.

  • rafał(2014-01-10 09:20) Odpowiedz 10

    Bzdety, zarabiamy mało a żyjemy ponad stan, to mentalny problem. Daję to biorę ..ludzie sami sobie są winni. Długi trzeba spłacać.

  • oszukany Polak(2013-12-30 21:34) Odpowiedz 10

    Polskie sądy,wraz z komornikami,to mafia działająca z bankami,okradają teraz osoby fizyczne z tego co jeszcze zostało,bo państwowe zostało już rozkradzione i zrównane z ziemią ,a ta sprzedana,lub rozdana Kościołowi Kat.

  • maryna(2013-12-30 21:05) Odpowiedz 10

    komornicy zajmują domy i mieszkania,sprawdżcie,kto i za ile te dobra kupuje od komorników.Jak niska jest wycena zajętych mieszkań.

  • qaduq(2013-12-30 20:18) Odpowiedz 10

    Zasadniczy problem do rozstrzygnięcia . Czy kredyt hipoteczny spłacany przez dłużnika , którego hipoteka ma obniżona wartość powinien dodatkowo przedłożyć nowe gwarancje dla banku ? Dlaczego po stronie banku nie ma ryzyka bessy rynku ? I dlaczego licytacja następuje , kiedy kredyt jest spłacany ? Gdzie jest obłubne państwo , umoczone po uszy w bankowych kredytach . I wreszcie , kiedy można licytować majątek ? Czy w każdym przypadku , czy też dopiero na granicy wypłacalności ? Zwracam uwagę , że przez wiele lat urzędy skarbowe nie licytowały samochodu za niezapłacony mandat . Dzis wielu uważa , że jest to do przyjęcia . Podobnie z mieszkaniami ! Czy komuś coś się pod czaszką nie porąbało ?

  • SZARY(2013-12-30 18:00) Odpowiedz 00

    komornicy to grupy przestepcze cos co warte 1 ml wyceniaja na 100 tys i kupuje kuzyn to banda w bialych rekawiczkach

  • StAAbrA(2014-01-08 16:57) Odpowiedz 00

    Choć raz - posłuchajcie Donka .

  • AMNESTIA dla dłużników!(2013-12-30 23:20) Odpowiedz 00

    Czy w tym szaleństwie jest jeszcze miejsce dla CZŁOWIEKA???!!!
    A może by tak wreszcie komornicy zaczęli zadłużonym ludziom dawać godziwie płatną pracę, co?!!! Bo obecne śmiesznie opłacane prace na umowy śmieciowe to jeden wielki horror i skandal, że one wogóle istnieją!!! Sami zarabiają krocie, to nie rozumią ludzi biednych. Takich dłużników, którzy nie chcą zapłacić długu to na palcach jednej ręki można policzyć. Natomiast takich, którzy nie płacą bo z powodu biedy nie mają juz co do gara włożyć, to gros dłużników! Nikt nikogo tu nie zmusza do udzielania lichwiarskich kredytów! Nie chcesz mieć dłużników, to nie dawaj kredytu, i basta!
    Moim zdaniem powinno wprowadzić się AMNESTIĘ DLA WSZYSTKICH DŁUŻNIKÓW, a bezduszne firmy windykacyjne zlikwidować raz na zawsze! A ludziom dać PRACĘ, by mogli utrzymać siebie i swoje rodziny!!! Ręczę, że wówczas dłużników nie będzie wcale!
    I zakazać wreszcie pozbawiania ludzi ich jedynego dobra, jakim jest dach nad głową! To jest niepojęte, że w XXI wieku dzieją sie takie cuda i człowiek człowiekowi gotuje taki los! Gdyby mnie miało to spotkać, to już lepsza byłaby dla mnie EUTANAZJA zaraz po narodzeniu. BO TU JUŻ NIE DA SIĘ ŻYĆ. A potem płaczą, że Polki nie chcą rodzić dzieci, i że Polacy porzucają nasz kraj i wyjeżdżają za chlebem, a na urzędników nie ma komu harować, he he he...

  • emerytka.(2013-12-30 22:40) Odpowiedz 00

    To kolejny sukces gospodarczy Donalda zwanego prawdomównym.

  • kolose(2013-12-30 18:53) Odpowiedz 00

    Ten Damski jest idiotą do kwadratu ,jeżeli twierdzi że czym więcej licytacji tym lepsza koniunktura w gospodarce.Po prostu bieda w tym bandyckim kraju
    rządzonym przez mafię polityczną i układy.

  • Wujo(2013-12-30 18:50) Odpowiedz 00

    Ciekawe jak firma krzak "prowadzi egzekucję"? Jakaś zmiana w KPC? A może tylko bierze kasę za pośrednictwo?

  • kazik200(2013-12-30 18:28) Odpowiedz 00

    Tylko w ciągu pierwszego półrocza 2013 r. na życie targnęło się blisko 4,2 tys. osób, z tego 3 tys. skutecznie.

  • psps(2013-12-31 15:16) Odpowiedz 00

    Jakie państwo tacy komornicy. Kiedy wreszcie każdy prawnik, urzędnik, minister, komornik, i inne zawody żerujące na obywatelach będą odpowiadać za błędy ? Czy popełniają je nieświadomie ? Nie ! Kara powinna być dotkliwa, pamiętliwa i nieuchronna inaczej sami się unicestwimy jako naród.

  • Licytacje za lapowki(2013-12-30 18:17) Odpowiedz 00

    Kazdy wie,ze komornicy robia fikcyjne licytacje,w rzeczywistosci PO pobraniu lapowek za bescen daja zagarniete majatki "swoim" dawcom laowek,dzila sie majatkami.Tak bylo np: podczas przetargu w Babicach Starych,gdzie komornik przy sadzie rejonowym w Legionowie w dniu licytacji podjechal samochodem ale nie wystawil zadnej ruchomosci w ogloszonej licytacji,czekalo duzo ludzi z roznych miejsc Polski ale ten to komorniczek odjechal zbywajac pytajacych odpowiedzia,ze on nie wie gdzie sa ruchomosci z licytacji.POtem robi nastepna licytacje i obniza cene do minimum i odaje "dawcom w lape".Tak wygladaja wszystkie licytacje komornikow oszustow.To za POzwoleniem PO

  • jam ci ...(2013-12-30 22:38) Odpowiedz 00

    Dziś dostałem biuletyn PO, TAK FAJNIE! Jak w 1941 w III Rzeszy! Tam była wzrost dziś mamy dno.

  • demiurg(2013-12-30 09:13) Odpowiedz 00

    zastraszanie wierzycieli czy dłużników? zero kompetencji u autora tekstu

  • wolny(2013-12-31 01:46) Odpowiedz 00

    Kiedy sie weżmiecie za sprawcę waszej biedy? glosowaliscie to morda w kubeł.

  • Benek(2013-12-30 17:50) Odpowiedz 00

    W bardzo wielu przypadkach komornicy działają jak zorganizowane grupy przestępcze, co kilka razy pokazał w swoich programach "Państwo w państwie" Talkowski i pani Cecherz. I co dziwne i nie zrozumiałe, że do tej pory nie wzięła się za nich prokuratura.

  • człowiek(2013-12-30 17:33) Odpowiedz 00

    komornicy to hieny w ludzkiej skórze nasze panstwo jest chore nalezy po pierwsze tych ludzi ktorzy rzadza i ustanawiaja chore prawo odsunąc od władzy musi powstac w polsce stowarzyszenie ludzi poszkodowanych przez bezdusznych komorników,ktore bedzie bronic tych ludzi przed krwiopijcami.

  • tata2(2013-12-30 17:23) Odpowiedz 00

    Komornik działa na wniosek wierzyciela zgodnie z wyrokiem sądowym.