Organizacja po raz 11 przedstawiła listę barier utrudniających życie polskim przedsiębiorcom. Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan zaznaczyła, że od początku istnienia zestawienia pojawia się w nim problem niewłaściwie funkcjonującego prawa budowlanego i brak planów zagospodarowania przestrzennego. Od lat organizacja zwraca też uwagę na przewlekłość postępowań wymiaru sprawiedliwości - Jeremi Mordasewicz, doradca Zarządu Konfederacji Lewiatan, wyjaśnił, że w efekcie prowadzi to do rezygnacji z dochodzenia roszczeń przez przedsiębiorców. - Sytuacja, w której dochodzi się swoich należności przez 3 lata doprowadza do tego, że przedsiębiorca nieuczciwy staje się bezkarny, a uczciwy czuje się bezsilny – podkreślał podczas konferencji ekspert.
Wśród pozytywnych zmian organizacja wskazała modyfikację prawa pracy. Tutaj korzystnie został oceniony wydłużony okres rozliczeniowy czasu pracy, wprowadzenie ruchowych godzin jej wykonywania w porozumieniu z pracownikami oraz rozszerzenie możliwości świadczenia usług zagranicznym przedsiębiorstwom w dni świąteczne.
Jako źródło barier przedstawiciele Lewiatana wymieniają m.in. złą i niejednolitą interpretację przepisów, brak niektórych regulacji bądź nienależyte ich wykorzystywanie. Znaczenie ma tu też nierzetelne przeprowadzanie konsultacji społecznych czy niedokładne monitorowanie skutków wprowadzanych zmian.
Konfederacja przedstawiła zestawienie barier wraz z ich przyczyną prawną lub faktyczną oraz propozycją rozwiązania problemu. Oprócz wymienionych już wcześniej barier – w ocenie Konfederacji - rozwój przedsiębiorczości blokuje też m.in. brak implementacji unijnych przepisów o emisjach pyłów. Problem pojawia się też w dostępie przedsiębiorców prywatnych do rynku usług publicznych: komunalnych, zdrowotnych czy pocztowych.
Eksperci przedstawili bariery w kilkunastu grupach:
- Podatki i składki na ubezpieczenie – wciąż są zbyt wysokie, a przepisy niejasne;
- Nieelastyczne przepisy prawa pracy;
- Niedopasowanie systemu edukacji do bieżących potrzeb i trendów gospodarki, brak prognostyki rynku;
- Niestabilność regulacji w zakresie ochrony środowiska;
- Niska efektywność zamówień publicznych;
- Przewlekłe i kosztowne dochodzenie należności;
- Przewlekły i nieefektywny proces upadłości uniemożliwiający szybką restrukturyzację;
- Utrudniony dostęp przedsiębiorców prywatnych do rynku usług publicznych, m.in. komunalnych, pocztowych czy zdrowotnych;
- Nieefektywne wykorzystywanie funduszy UE;
- Bariery w realizacji inwestycji budowlanych i nieracjonalne zagospodarowanie przestrzeni;
- Bariery w obszarze ochrony zdrowia;
- Bariery rozwoju branży energetycznej;
- Bariery w sektorze telekomunikacyjnym i medialnym;
- Bariery w działalności instytucji finansowych (branża bankowa i ubezpieczeniowa).