statystyki

Opłata audiowizualna – wszystko, co wiemy o rewolucji w finansowaniu mediów publicznych

autor: Daniel Maikowski13.09.2013, 07:00; Aktualizacja: 13.09.2013, 09:09
 • Wyślij
 • Drukuj
Telewizja, rodzina

Telewizja, rodzinaźródło: ShutterStock

Gruntowne zmiany w sposobie finansowania mediów publicznych są już przesądzone. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowało projekt założeń do ustawy o opłacie audiowizualnej, który trafił na ręce Marszałek Sejmu Ewy Kopacz. Postanowiliśmy zebrać najważniejsze pytania i odpowiedzi dotyczące rewolucji w finansowaniu mediów publicznych.

reklama


Kto będzie zobowiązany do uiszczania opłaty audiowizualnej?

Opłata audiowizualna pobierana będzie od wszystkich gospodarstw domowych oraz przedsiębiorców, bez względu na ilość posiadanych odbiorników radiowych i telewizyjnych. Po pierwsze, oznacza to zerwanie z obowiązkiem rejestracji tych urządzeń. Po drugie, oznacza to, że opłatę audiowizualną uiszczą również osoby nie posiadające odbiorników, które dotychczas podlegały obowiązkowi rejestracji.

„Odrywamy opłatę od posiadania jakiegokolwiek sprzętu, bo dzisiaj, kiedy program możemy oglądać na wielu różnych urządzeniach, mówienie o tym, czy ktoś ma telewizor, to już jest po prostu anachronizm” – podkreślał prezes TVP Juliusz Braun w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria.

W praktyce oznacza to, że za dostęp do mediów publicznych zapłacą również ci, którzy w ogóle nie zamierzają z nich skorzystać.

W jaki sposób pobierana będzie opłata audiowizualna?

Istnieją dwa warianty pobierania opłaty audiowizualnej, które różnią się od siebie rozwiązaniami w zakresie uzyskiwania danych i identyfikacji podmiotów zobowiązanych do uiszczenia opłaty. Wariant pierwszy zakłada pobieranie opłaty wraz z rachunkiem za prąd. Wariant drugi zakłada pobieranie opłaty na podstawie przygotowanej bazy gospodarstw domowych.

„Rozstrzygnięcie tej kwestii jest kluczowe dla ostatecznego kształtu projektu założeń. Rozwiązania te nie mogą bowiem prowadzić do nałożenia nadmiernych obowiązków na obywateli i prowadzić do naruszenia ich prywatności” – mówi nam Centrum Informacyjne MKiDN.

Jaka będzie wysokość opłaty audiowizualnej?

Projekt przygotowany przez Ministerstwo Kultury zakłada opłatę w wysokości ok. 10 zł miesięcznie od gospodarstwa domowego. Z naszych wyliczeń wynika, że wprowadzenie opłaty audiowizualnej od każdego gospodarstwa domowego (13,5 mln gospodarstw domowych według Spisu Powszechnego z 2011 r.) nawet przy zwolnieniach przysługujących osobom w starszym wieku, to wpływy na konta radia i telewizji w wysokości ok. 1,5 mld zł.

Kwestia wysokości opłaty audiowizualnej nie jest jednak rozstrzygnięta. Propozycję Ministerstwa Kultury krytykuje m.in. prezes TVP, który w rozmowie z portalem Wirtualna Polska podkreślił, że opłata w wysokości 10 zł pozwoliłoby TVP jedynie na utrzymanie status quo. Jego zdaniem, tylko opłata w wysokości 20 zł będzie gwarancją zwiększenia produkcji o charakterze misyjnym w ofercie publicznego nadawcy.

Czy po wprowadzeniu nowych przepisów, Poczta Polska będzie kontynuować ściąganie zaległych opłat abonamentowych za poprzednie lata, a może projekt zmian w ustawie zakłada w tym wypadku abolicję?

Póki co, Ministerstwo Kultury milczy w tej sprawie. Jednocześnie zapewnia jednak, że przepisy ustawy o opłacie audiowizualnej odniosą się do sytuacji prawnej osób, które mają zaległości w uiszczeniu abonamentu. Abonamentowa abolicja będzie z pewnością jedną z opcji branych pod uwagę.

Czy po wprowadzeniu opłaty audiowizualnej z TVP znikną reklamy?

Całkowita rezygnacja z reklam w mediach publicznych nie jest brana pod uwagę. W grę wchodzi jedynie ich ograniczenie. Wielu medioznawców podkreśla, że wprowadzenie opłaty audiowizualnej, przy jednoczesnym pozostawieniu TVP na rynku reklamy, może doprowadzić do finansowej nierównowagi na niekorzyść nadawców komercyjnych. 

W rozmowie ze stacją TVN CNBC, minister cyfryzacji i administracji Michał Boni powiedział, że częściowym rozwiązaniem tego problemu mogłoby być na przykład przeznaczenie części środków z opłaty audiowizualnej dla stacji komercyjnych, o ile poświęciłyby one część swojego czasu antenowego na audycje o charakterze misyjnym.

Jaka część wpływów z opłaty audiowizualnej zasili publiczne radio, a jaka trafi na konto TVP?

Zgodnie z założeniami projektu przygotowanego przez MKDiN, podział środków ma być zbliżony do tego, który funkcjonuje obecnie. Przypomnijmy, że w przypadku opłaty abonamentowej, decyzję o podziale środków podejmuje corocznie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. W 2014 roku Telewizja Polska ma otrzymać 54,5 proc. wpływów abonamentowych, a spółki publicznej radiofonii - 45,5 proc.

Kiedy wejdą w życie przepisy dotyczące opłaty audiowizualnej?

Początkowo Ministerstwo Kultury zakładało, że opłata audiowizualna może wejść w życie nawet w 2014 roku. Nastroje studził wówczas prezes KRRiT Jan Dworak, który podkreślał, że realną datą wprowadzenia zmian w finansowaniu mediów publicznych jest rok 2015.

„Po uchwaleniu nowej ustawy konieczne będzie przeprowadzenie prac związanych z wdrożeniem jej przepisów. Chodzi tu m.in. o przygotowanie nowego sposobu pobierania opłaty. Ponadto należy zwrócić uwagę, że regulacje dotyczące finansowania nadawców publicznych mogą wejść w życie wyłącznie z początkiem roku kalendarzowego” – mówi nam Centrum Informacyjne MKiDN.

Biorąc pod uwagę fakt, że Sejm nie rozpoczął jeszcze prac nad projektem ustawy, może się okazać, że na wprowadzenie opłaty audiowizualnej poczekamy nawet do 2016 roku.

Obecnie podstawą finansowania mediów publicznych jest wnoszenie abonamentu radiowo-telewizyjnego. Podstawą do jego naliczania jest liczba zarejestrowanych przez użytkownika odbiorników. Od 1 stycznia 2014 r. czeka nas podwyżka tej opłaty. Opłata abonamentowa za używanie odbiornika radiowego wyniesie 5,90 zł miesięcznie, a za używanie odbiornika telewizyjnego lub radiowego i telewizyjnego - 19,30 zł miesięcznie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:gazetaprawna.pl

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 139

 • 1: Jools z IP: 85.237.184.* (2014-02-11 22:20)

  Ja bym tylko prosił o podanie informacji o jakie "publiczne" media chodzi? TVP to spółka akcyjna więc nie należy im się nawet grosz z tych pieniędzy. A skoro tę forsę może dostać ktoś prywatny, to ja chcę kasę na mój kanał na YT, w którym przewiduję ważną misję publiczną.

 • 2: CITIZEN X z IP: 77.252.235.* (2014-01-30 14:54)

  Ja telewizji TVP 1,2,3 i innych regionalnych nie oglądam, tam po prostu nic niema, wyświetlają starocie, które człowiek dawno już widział na innych kanałach prywatnych, za które płace w ramach umowy z telewizja kablowa, która ma podpisane umowy z poszczególnymi kanałami, które ma w swojej ofercie ( notabene TVP 1,2,3 tez maja, wiec umowę redystrybucji z TVP na pewno maja podpisaną " można by się tu pokusić o stwierdzenie, ze co mam płacić dwa razy za to samo, mimo ze kanałów TVP nie oglądam ?" ), z racji ze mam dekoder można sprawdzić logii, ze nie kłamie mówiąc, ze z kanałów TVP nie korzystam, można je wyłączyć albo zakodować niech ogląda ten kto chce. Panie Ministrze nie będę płacił za coś, z czego nie korzystam, bo jak tak to ma wyglądać, że mam płacić za możliwość oglądania, to domagam się wprowadzenia ustawy, że każde domostwo w kraju zapłaci mi 1 zł ( widzi Pan jestem tańszy niż TVP ), za możliwość korzystania z usług mojej firmy i nie ważne czy będziecie korzystać czy nie. Po za tym pieniądze z abonamentu idą na wypłaty prezesów w setkach tysięcy złoty, ze o odprawach nawet po tygodniu pracy jednego czy drugiego nie wspomnę ( dla mnie banda darmozjadów i nierobów ). Dlaczego prywatne telewizje dają sobie rade i potrafią z wypracowanych pieniędzy właściwe wynagrodzić pracowników i realizować swoje programy.


  Dość utrzymywania nierobów - w końcu to my mali i średni przedsiębiorcy wypracowujemy PKB w tym kraju i to nie jest zasługa rządu, który tylko patrzy nakładać nowe podatki.

 • 3: Niewolnik Ż z IP: 83.5.64.* (2013-10-21 06:39)

  Dyktokracja jest i to wiecie.A twórcy "rządu polskiego za tej dyktokracji to *****.Kapiszi ?

 • 4: abc z IP: 92.20.114.* (2013-10-04 19:43)

  srututu,mam mieszkanie,mam licznik na prąd a mieszkam za granicą i co? nie mam możliwości oglądania tvp! niech no tylko nałożą na mnie jakąs opłatę!

 • 5: skończyło się na obiecankach ? z IP: 94.251.177.* (2013-09-24 09:28)

  A co na to jaśnie oświecony her Donaldus Tuskus ? Przeciez obiecywał zlikwidowanie tego haraczu na RTV ? Może PO prosi Angelę Merkel ,żeby płaciła z nas ten haracz ? Może Putin to za nas zrobi ? Będziemy w Polsce mieć telewizję niemiecko-rosyjską . Przecież wszystko do tego zmierza . Każą nam kochać nieprzyjaciół Polski !

 • 6: HUK z IP: 195.78.239.* (2013-09-24 08:05)

  TEN BRAUN NIE NADAJE SIę NAWET DO WYNOSZENIA GNOJU Z OBORY.

 • 7: asdf z IP: 46.186.77.* (2013-09-22 09:38)

  Nie interesuje mnie finansowanie telewizji publicznej, której działalność misyjna to kpina.

  Teatr telewizji w jakichś chorych godzinach zamiast o 20, wszechobecne telenowele, uwłaczające inteligencji teleturnieje i programy o polityce.

  Gdzie są materiały o historii Polski? Gdzie np. poczet miast Polskich, kalendarium historyczne omówione nieco gruntowniej niż 145 rocznica czegośtam wpleciona w 7 rocznicę pochówku jakiejś pop gwiazdki.

  Tak dlugo jak TVP nie będzie realizować swojej działaności statutowej to jest dla mnie zwykłe złodziejstwo. Chyba zostanie się wymeldować - wówczas formalnien ie będę prowadził gospodarstwa domowego i formalnie nie będę musial płacić tego bzdurnego quasi-podatku.

  ODMAWIAM.

 • 8: dfgrtd z IP: 93.105.26.* (2013-09-22 07:37)

  Sprywatyzować to ścierwo jakim jest telewizja państwowa !!!
  nie jest mi wo gule to potrzebne ani moim dzieciom !!!
  opłata medialna!!!hahahaha !!!dla najbiedniejszych te 20zł to dodatkowe obciążenie być albo nie być , a biednych jest co najmniej 50% społeczeństwa , a nie przepraszam w tvn-enie mówili że jakieś 3% to biedni ludzie - sorrryy nie oglądam telewizji

  W stanach już zbierają podpisy na zlikwidowanie propagandowej szkodliwej telewizji Polonia

 • 9: Bill 2000 z IP: 77.254.169.* (2013-09-21 07:08)

  W TV państwowej jest bardzo cienko i same odpady za które chcą od nas kasę a sami srają pieniędzmi/nagrody itp/.

 • 10: lolo z IP: 178.183.144.* (2013-09-18 15:39)

  a co z rencistami ktorzy byli zwolnieni od haraczu na tych kolesi ?ja mam 700 zl renty i mam placic na darmozjadow nigdy na to nie POZWOLeeeee!nigdy nawet mnie mozec debile zlodzieje psubraty wsadzic do kicia

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama