statystyki

Opłata audiowizualna – wszystko, co wiemy o rewolucji w finansowaniu mediów publicznych

autor: Daniel Maikowski13.09.2013, 07:00; Aktualizacja: 13.09.2013, 09:09
Telewizja, rodzina

Telewizja, rodzinaźródło: ShutterStock

Gruntowne zmiany w sposobie finansowania mediów publicznych są już przesądzone. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowało projekt założeń do ustawy o opłacie audiowizualnej, który trafił na ręce Marszałek Sejmu Ewy Kopacz. Postanowiliśmy zebrać najważniejsze pytania i odpowiedzi dotyczące rewolucji w finansowaniu mediów publicznych.

Reklama


Reklama


Kto będzie zobowiązany do uiszczania opłaty audiowizualnej?

Opłata audiowizualna pobierana będzie od wszystkich gospodarstw domowych oraz przedsiębiorców, bez względu na ilość posiadanych odbiorników radiowych i telewizyjnych. Po pierwsze, oznacza to zerwanie z obowiązkiem rejestracji tych urządzeń. Po drugie, oznacza to, że opłatę audiowizualną uiszczą również osoby nie posiadające odbiorników, które dotychczas podlegały obowiązkowi rejestracji.

„Odrywamy opłatę od posiadania jakiegokolwiek sprzętu, bo dzisiaj, kiedy program możemy oglądać na wielu różnych urządzeniach, mówienie o tym, czy ktoś ma telewizor, to już jest po prostu anachronizm” – podkreślał prezes TVP Juliusz Braun w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria.

W praktyce oznacza to, że za dostęp do mediów publicznych zapłacą również ci, którzy w ogóle nie zamierzają z nich skorzystać.

W jaki sposób pobierana będzie opłata audiowizualna?

Istnieją dwa warianty pobierania opłaty audiowizualnej, które różnią się od siebie rozwiązaniami w zakresie uzyskiwania danych i identyfikacji podmiotów zobowiązanych do uiszczenia opłaty. Wariant pierwszy zakłada pobieranie opłaty wraz z rachunkiem za prąd. Wariant drugi zakłada pobieranie opłaty na podstawie przygotowanej bazy gospodarstw domowych.

„Rozstrzygnięcie tej kwestii jest kluczowe dla ostatecznego kształtu projektu założeń. Rozwiązania te nie mogą bowiem prowadzić do nałożenia nadmiernych obowiązków na obywateli i prowadzić do naruszenia ich prywatności” – mówi nam Centrum Informacyjne MKiDN.

Jaka będzie wysokość opłaty audiowizualnej?

Projekt przygotowany przez Ministerstwo Kultury zakłada opłatę w wysokości ok. 10 zł miesięcznie od gospodarstwa domowego. Z naszych wyliczeń wynika, że wprowadzenie opłaty audiowizualnej od każdego gospodarstwa domowego (13,5 mln gospodarstw domowych według Spisu Powszechnego z 2011 r.) nawet przy zwolnieniach przysługujących osobom w starszym wieku, to wpływy na konta radia i telewizji w wysokości ok. 1,5 mld zł.

Kwestia wysokości opłaty audiowizualnej nie jest jednak rozstrzygnięta. Propozycję Ministerstwa Kultury krytykuje m.in. prezes TVP, który w rozmowie z portalem Wirtualna Polska podkreślił, że opłata w wysokości 10 zł pozwoliłoby TVP jedynie na utrzymanie status quo. Jego zdaniem, tylko opłata w wysokości 20 zł będzie gwarancją zwiększenia produkcji o charakterze misyjnym w ofercie publicznego nadawcy.

Czy po wprowadzeniu nowych przepisów, Poczta Polska będzie kontynuować ściąganie zaległych opłat abonamentowych za poprzednie lata, a może projekt zmian w ustawie zakłada w tym wypadku abolicję?

Póki co, Ministerstwo Kultury milczy w tej sprawie. Jednocześnie zapewnia jednak, że przepisy ustawy o opłacie audiowizualnej odniosą się do sytuacji prawnej osób, które mają zaległości w uiszczeniu abonamentu. Abonamentowa abolicja będzie z pewnością jedną z opcji branych pod uwagę.

Czy po wprowadzeniu opłaty audiowizualnej z TVP znikną reklamy?

Całkowita rezygnacja z reklam w mediach publicznych nie jest brana pod uwagę. W grę wchodzi jedynie ich ograniczenie. Wielu medioznawców podkreśla, że wprowadzenie opłaty audiowizualnej, przy jednoczesnym pozostawieniu TVP na rynku reklamy, może doprowadzić do finansowej nierównowagi na niekorzyść nadawców komercyjnych. 

W rozmowie ze stacją TVN CNBC, minister cyfryzacji i administracji Michał Boni powiedział, że częściowym rozwiązaniem tego problemu mogłoby być na przykład przeznaczenie części środków z opłaty audiowizualnej dla stacji komercyjnych, o ile poświęciłyby one część swojego czasu antenowego na audycje o charakterze misyjnym.

Jaka część wpływów z opłaty audiowizualnej zasili publiczne radio, a jaka trafi na konto TVP?

Zgodnie z założeniami projektu przygotowanego przez MKDiN, podział środków ma być zbliżony do tego, który funkcjonuje obecnie. Przypomnijmy, że w przypadku opłaty abonamentowej, decyzję o podziale środków podejmuje corocznie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. W 2014 roku Telewizja Polska ma otrzymać 54,5 proc. wpływów abonamentowych, a spółki publicznej radiofonii - 45,5 proc.

Kiedy wejdą w życie przepisy dotyczące opłaty audiowizualnej?

Początkowo Ministerstwo Kultury zakładało, że opłata audiowizualna może wejść w życie nawet w 2014 roku. Nastroje studził wówczas prezes KRRiT Jan Dworak, który podkreślał, że realną datą wprowadzenia zmian w finansowaniu mediów publicznych jest rok 2015.

„Po uchwaleniu nowej ustawy konieczne będzie przeprowadzenie prac związanych z wdrożeniem jej przepisów. Chodzi tu m.in. o przygotowanie nowego sposobu pobierania opłaty. Ponadto należy zwrócić uwagę, że regulacje dotyczące finansowania nadawców publicznych mogą wejść w życie wyłącznie z początkiem roku kalendarzowego” – mówi nam Centrum Informacyjne MKiDN.

Biorąc pod uwagę fakt, że Sejm nie rozpoczął jeszcze prac nad projektem ustawy, może się okazać, że na wprowadzenie opłaty audiowizualnej poczekamy nawet do 2016 roku.

Obecnie podstawą finansowania mediów publicznych jest wnoszenie abonamentu radiowo-telewizyjnego. Podstawą do jego naliczania jest liczba zarejestrowanych przez użytkownika odbiorników. Od 1 stycznia 2014 r. czeka nas podwyżka tej opłaty. Opłata abonamentowa za używanie odbiornika radiowego wyniesie 5,90 zł miesięcznie, a za używanie odbiornika telewizyjnego lub radiowego i telewizyjnego - 19,30 zł miesięcznie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • HUK(2013-09-24 08:05) Odpowiedz 00

  TEN BRAUN NIE NADAJE SIę NAWET DO WYNOSZENIA GNOJU Z OBORY.

 • ASDF(2013-09-15 13:21) Odpowiedz 00

  NIE BĘDĘ PŁACIŁ ZA COŚ Z CZEGO KORZYSTAĆ NIE CHCĘ.
  NIE POSIADAM ODBIORNIKA RTV.

  KORZYSTAM WYŁĄCZNIE Z INTERNETU. W SAMOCHODZIE GRAJĄ MOJE WŁASNE UTWORY MP3. W DRODZE DO PRACY SŁUCHAM AUDIOBOOKÓW.

  NIE IDZIE ŚCIĄGANIE ABONAMENTU TO WRZUCIĆ KOLEJNY ŚMIEĆ WSZYSTKIM?

  DZIAŁALNOŚĆ MISYJNA TVP? WOLNA KPINA. SERIALE, TELENOWELE, PROGRAMY (DEBATY) POLITYCZNE. PROGRAMY HISTORYCZNE, PROGRAMY ETNOGRAFICZNE, PODRÓŻNICZE, FILMY KLASYKÓW SĄ (O ILE WYSTĘPUJĄ W OGÓLE W RAMÓWCE) PUSZCZANE O NIENORMALNYCH PORACH NP. PONIEDZIAŁEK 23.

  ODMAWIAM.

  PRZEPISY WYLĄDUJĄ W TK.

 • nie zadłużony, nie telewidz(2013-09-13 16:32) Odpowiedz 00

  PRECZ z reklamami w trakcie filmu czy innego programu!
  PRECZ dla wrzeszczących reklam!!!
  Abolicja bardzo wskazana społecznie!
  Jakim prawem miałoby to być przyłączone do opłat za prąd?!!!
  Jakim prawem mam płacić za towar, którego nie kupuję, bo z niego nie korzystam i nie chcę korzystać?
  Opłata w wysokości aż 10zł od każdego gospodarstwa? SZOKUJĄCO ZAWYŻONA cena! To dochody za dwie godziny pracy! Czy ci decydenci nie wiedzą, że ogromna rzesza ludzi w Polsce to już biedaki, którzy nie mają już co do gara włożyć? Oni zarabiają tak duże pieniądze, że dla nich 10 zł to niezauważalny pikuś. A dla biedaków to 2 dni wyżywienia.
  A na koniec: dość już mam tego chłamu. TV nie nadaje nic wartościowego, a jedynie chłam konkursów, gotowania, śpiewania, reklam i nieustannych powtórek!

 • kopnieta kopacz(2013-09-15 19:51) Odpowiedz 00

  jesli ktos ma dwa mieszkania w dwoch miastach w polsce, i mieszka raz tu , a raz tam, to ma placic podwojnie? druga sprawa - jesli ktos pracuje za granica i przyjezdza do Polski raz na rok , tez ma placic???

 • aljazeera(2013-09-15 18:48) Odpowiedz 00

  Do mieszkana w bloku nie mam podłączonego kabla aby oglądać tą nową tv więc nie mam fizycznej możliwości oglądania.
  Dlaczego mam płacić jeśli nie oglądam???
  To wyłudzenie pieniędzy!!!

 • mmlec(2013-09-13 16:07) Odpowiedz 00

  tylko opuszczenie kraju możę uchronić nas przed idiotyzmami tych palantów.

 • zwykły obywatel(2013-09-13 15:28) Odpowiedz 00

  Czy przeciętnemu Polakowi prowadzącemu firmę S.A. ktoś się dokłada?
  Na pewno nie. Jak sobie nie radzi - plajtuje.
  To , co się u nas wyprawia, to ustrój feudalny. Bogaci okopali się na swoich pozycjach i bezprawnie łupią społeczeństwo.
  Gdyby te opłaty były na naprawdę potrzebujących - dam (np. bezdomne zwierzęta), ale nie na bandę cwaniaków, którzy takimi maluczkimi gardzą.

 • RAMZES12(2013-09-13 15:36) Odpowiedz 00

  JA BĘDĘ PŁACIŁ 20 ZETA ,ŻEBY KRAŚKO ZARABIAŁ 50 .000 MIESIĘCZNIE, CHYBA BRAUN NA GŁOWĘ UPADŁEŚ.

 • dziadek(2013-09-15 16:18) Odpowiedz 00

  skoro podatek audiowizualny ma płacić także każda firma, rozumiem że także i kontraktowa pielęgniarka i lekarz. A to oznaczałoby ze zamiast zajmować się pacjentem to BĘDĄ MUSIELI obowiązkowo oglądać TV (każda firma ma mieć obowiązek opłaty podatku RTV), rozumiem że autorzy zapisu podjęli takowe decyzje w oparciu o osobiste doświadczenia z aktualnej pracy
  spodziewam się także, że transmisje z haratania w gałę będą teraz transmitowane na bieżąco a ich oglądanie będzie obowiązkowe

 • L(2013-09-14 18:42) Odpowiedz 00

  Panie Braun ,jeśli firma kuleje finansowo,to pracownikom oferuje "urealnienie płac",zróbcie ten manewr w TVP I PR i finanse się poprawią a NIE ZASŁANIAJCIE SIĘ MISYJNOŚCIĄ BO JEJ NIE MACIE ,jest "NĘDZOTA".

 • s.a.(2013-09-15 15:18) Odpowiedz 00

  Jeżeli opłata będzie pobierana od osoby, to wyniesie około 2-3zł. Wydaje mi się, że jeżeli nie mamy wyjścia i musimy płacić nowy podatek , to niech będzie chociaż trochę bardziej sprawiedliwy.

 • s.a.(2013-09-15 15:11) Odpowiedz 00

  Ustawodawca stwierdza, że nie telewizor ma być opodatkowany, tylko widz. Ilość telewizorów jest według niego nieważna. Podatek powinien być w takim razie dopisany do PIT-u każdej pracującej osoby. Inaczej znowu najbardziej obciążone będą osoby samotne, często bardzo ubogie. Dostały one największą podwyżkę "śmieciową", a teraz mają dodatkowo sponsorować TVP?
  Kolejną pokrzywdzoną grupą będą osoby pracujące i mieszkające czasowo poza krajem, których mieszkania stoją puste. Podobnie sprawa będzie się miała np. ze skazanymi lub posiadającymi kilka mieszkań.

 • zorro(2013-09-15 14:53) Odpowiedz 00

  ..skoro rząd RP chce utrzymywać prywatną spółkę akcyjną TVP s.a. /co jest niezgodne z prawem i kodeksem handlowym / , niech robi to za składki jego ministrów ...

 • adni(2013-09-15 14:51) Odpowiedz 00

  w Polsce jest ponad trzy i pół miliona bezrobotnych w tym tylko niecałe pięć procent ma prawo do zasiłku które trwa pół roku. Mamy takze około trzysta tysiecy ludzi bezdomnych. pytam się: czy oni tez maja obowiązek płacenia za abonament. Jakoś nic na ten temat nie słyszałem.

 • Voyt.(2013-09-15 14:14) Odpowiedz 00

  Złodzieje! Złodzieje! Złodzieje! Złodzieje! Złodzieje! Złodzieje! Złodzieje! Złodzieje! Złodzieje! Złodzieje! Złodzieje! Złodzieje! Złodzieje! Złodzieje! Złodzieje! Złodzieje! Złodzieje! Złodzieje! Złodzieje! Złodzieje! Złodzieje! Złodzieje! Złodzieje! Złodzieje! Złodzieje! Złodzieje! Złodzieje! Złodzieje! Złodzieje! Złodzieje! Złodzieje! Złodzieje! Złodzieje! Złodzieje! Złodzieje!

 • babcia(2013-09-15 14:11) Odpowiedz 00

  Na ulice wyjdziemy i bedziecie mieli kolejny 81

 • tinka(2013-09-16 09:00) Odpowiedz 00

  mam 1510zl emerytury i mam placic aby np pan Lis bral 70tysiecy? Zgodze sie placic o ile placa w telewizji nie bedzie wyzsza niz placa premiera tj kilkanascie tysiecy i to dla najlepszych.Najlepiej zakodowac programy TVP i niech placa ci ktorzy z nich korzystaja, to byloby uczciwe

 • zły(2013-09-13 16:38) Odpowiedz 00

  jak wcześniej-złodzieje.

 • Misja TVP(2013-09-15 11:53) Odpowiedz 00

  ... trwa od chwili jej powstania http://youtu.be/vVEwa-y7Etc

  Szkoda nawet gadać! Przedaż wiązana! Jak za PRLu programy, które warto oglądać pojawiają się po godz. 23:00 a do tej godziny SZMIRA!

  Niech się w końcu zakodują a kto będzie chciał to będzie płacić i oglądać.

 • polka(2013-09-14 14:31) Odpowiedz 00

  Proponuje obnizenie sobie zarobkow do 3 tys. a nam dajcie zyc bo mamy juz dosc tej waszej telewizji panstwowej i prywatnej.Nie ma co ogladac same powtorki albo inne badziewia.Jedyna telewizja ktora mozna ogladac to jest telewizja regionalna .

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama