WYBIERAM POLSKIE | O idei patriotyzmu gospodarczego, wartości polskich marek, a także innowacyjności rozmawiamy z Pawłem Łapą, Prezesem Zarządu Energop Sp. z o.o.

Rozmawiamy ze sobą w kontekście kampanii Wybieram Polskie. Czym zatem dla Państwa jest patriotyzm gospodarczy?

W obecnych czasach patriotyzm gospodarczy stał się zjawiskiem modnym i pożądanym. Niezwykle cieszy fakt, że świadomość konsumencka w Polsce wzrasta, na co wskazują badania CBOS w latach 2016-2017. Trzeba pamiętać, że inwestując w krajowe firmy, tak naprawdę inwestujemy w nas samych – konsekwentne wybieranie polskich towarów to rozwój gospodarczy, zamożniejsze państwo, wzrost PKB, wyższa konkurencyjność na rynku międzynarodowym. Patriotyzm ekonomiczny może być obecny w różnych sektorach gospodarki. Wygrany przetarg polskiej spółki w rodzimym kraju oznacza, że zwiększy ona lub utrzyma miejsca pracy, osiągnie zyski, przyczyni się do rozwoju lokalnych społeczności. W rezultacie będzie mogła wprowadzić do swojego procesu technologicznego innowacje, które następnie zwiększą jej możliwości w eksporcie swoich produktów. Jednocześnie, należy podkreślić, że Polska ma duży potencjał gospodarczy, a w perspektywie kilkunastu najbliższych lat jesteśmy postrzegani jako liderzy rozwoju gospodarczego w Europie. Świadomość konsumencka, która coraz mocniej akcentowana, napędza patriotyzm gospodarczy, nie jest zjawiskiem nowym na arenie międzynarodowej. Kraje europejskie już od dawna inwestują w rodzime firmy – np. Niemcy, gdzie działa Niemiecki Bank Rozwoju wspierający mikro- i średnich przedsiębiorców. Pamiętajmy, że polskie produkty cieszą się wysoką jakością i dobrą opinią wśród zagranicznych klientów. I właśnie dlatego powinniśmy kontynuować tworzenie sprzyjających warunków dla konkurencyjnego biznesu.

Czy pochodzenie kapitału ma dzisiaj jakiekolwiek znaczenie dla klienta?

Już w latach 90-tych rozpoczął się proces dynamicznego wzrostu obcego kapitału, ponieważ byliśmy atrakcyjnym miejscem dla zagranicznych inwestorów. Z jednej strony nie możemy się temu dziwić – efekt globalizacji, liberalne prawo oraz dobrze oceniana kadra wykształconego personelu tworzyły sprzyjające warunki do inwestowania. Jednakże, długoletnia dominacja kapitału zagranicznego nie dawała możliwości usamodzielnienia się polskich przedsiębiorstw oraz ich rozwoju. Doceniam, że obecne tendencje są nakierowane na promocję i zwiększenie konkurencyjności polskich podmiotów.

Czy polskie firmy potrzebują dzisiaj wsparcia ze strony rządzących poprzez działania promujące polską przedsiębiorczość, czy raczej zmiany zachowania konsumentów?

Uważam, że istotnym jest wspieranie polskiego patriotyzmu gospodarczego przez rządzących. Tylko kooperacja i wspólna wizja silnej gospodarki, może urzeczywistnić te plany.

Porozmawiajmy zatem o samej spółce. Jaka jest obecna struktura właścicielska ENERGOP-u?

W czerwcu bieżącego roku właścicielem 100 proc. udziałów spółki została Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Nadzór właścicielski ARP jest dużą szansą dla firmy, ponieważ dzięki temu, możliwym stało się dla nas pozyskiwanie kontraktów jako Generalny Wykonawca. Owocnym rozpoczęciem współpracy z naszym nowym właścicielem jest wygrany przetarg na remont i modernizację rurociągów parowych i wodnych bloku nr 2 w Elektrowni Bełchatów. Kontrakt podpisany z PGE GiEK przez sochaczewską spółkę jest istotny, ponieważ pozwoli na pozyskanie dodatkowych referencji i umocni pozycję firmy na rynku. W tym miejscu chce również podkreślić duże wsparcie naszego nowego właściciela zarówno w relacjach biznesowych, ale także promowaniu oferowanych przez nas produktów.

Innowacja jest wyznacznikiem jakości. Czy zgadza się Pan z tą tezą?

Innowacje można śmiało określić mianem niezbędnego czynnika warunkującego rozwój firmy. Każdy przedsiębiorca chce modernizować i rewitalizować park maszynowy, unowocześniać i ulepszać proces technologiczny, know-how z zakresu oferowanych produktów. Sochaczewski ENERGOP również stoi przed dużą inwestycją. Dzięki wsparciu z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców, będziemy realizować kosztowny, ale niezwykle ważny projekt, którego założeniem jest przede wszystkim rewitalizacja parku maszynowego oraz budowa dwóch hal produkcyjnych. Inwestycja w nowe obiekty pozwoli zwiększyć moce przerobowe spółki, oraz wpłynie pozytywnie na wzrost konkurencyjności firmy na arenie krajowej i międzynarodowej. Firma będzie mogła realizować duże projekty dla klientów z sektora offshore, petrochemicznego, spożywczego jak również rynku energetycznego (w szczególności rynku energii pochodzącej z elektrowni atomowych). Jako wiodący producent rurociągów, jesteśmy ukierunkowani na poszerzanie zaplecza produkcyjnego i utrzymanie wysokiej jakości świadczonych usług.

Jesteście Państwo obecni na rynku od wielu lat i choć zmieniła się nazwa firmy oraz właściciele, to zrealizowane kontakty, wykonane prace, zadowoleni klienci pozostają. Proszę wskazać zatem najbardziej znaczące, zrealizowane przez firmę inwestycje w poprzednich latach?

Sochaczewski ENERGOP, jako firma z długoletnią tradycją oraz jeden z największych pracodawców w powiecie, brał udział przy realizacji wielu dużych projektów. Prefabrykowaliśmy rurociągi i podparcia na potrzeby budowy terminalu LNG w Świnoujściu, byliśmy odpowiedzialni za modernizację i renowację rurociągów parowych i wodnych bloków nr 7-12 w PGE Elektrownia Bełchatów, wykonywaliśmy instalacje odazotowania spalin dla Elektrociepłowni Siekierki, a także zbiorniki dla bloku energetycznego 858 MW w Elektrowni Bełchatów. Zakres naszej działalności to również kontrakty dla klientów zagranicznych, tj. Aker Egersund, Kvaerner Stord czy Ponticelli Freres SAS. W ramach kontraktów zagranicznych prefabrykowaliśmy rurociągi dla zakładu eksploatacji gazu Nyhamna na polu gazowym Ormen Lange oraz w ramach realizacji projektu Moho Nord Field Development. Sochaczewska spółka prefabrykowała również rurociągi na platformę morską w ramach projektu Edvard Grieg dla norweskiej firmy Aker Egersund. To tylko wycinek z dorobku firmy, ale warto zaznaczyć, że miarą sukcesu sochaczewskiego ENERGOPU jest fakt, iż Klienci do nas wracają. Jesteśmy rzetelni oraz profesjonalni w usługach, które świadczymy. Przyczynia się to do wysokiej jakości oferowanych produktów, a co za tym idzie, zadowolenia klientów i wysoko ocenianych referencji spółki na rynku krajowym i zagranicznym.

Rozmawiał: Tomasz Popławski

Przedmiotem działalności spółki ENERGOP jest przede wszystkim prefabrykacja kompletnych rurociągów wysoko-, średnio- i niskoprężnych oraz rurociągów przesyłowych dla energetyki, przemysłu petrochemicznego, gazowego i chemicznego, a także dla budownictwa przemysłowego oraz przemysłu wydobywczego na platformy wiertnicze. Zakres działalności obejmuje również wykonawstwo elementów rurociągowych tj. łuków, zawieszeń, podparć, zbiorników prostokątnych i cylindrycznych, ciśnieniowych i bezciśnieniowych ze stali węglowych, stopowych, austenitycznych oraz innych typu Duplex, absorberów dla Instalacji Odsiarczania Spalin, reaktorów dla Instalacji Odazotowania Spalin, konstrukcji stalowych, kanałów spalin i powietrza.