Od dzisiaj osoby poszkodowane przez wcześniej obowiązujące rozwiązania mogą ubiegać się o ponowne ustalenie wysokości kapitału początkowego.
W życie wchodzi bowiem ustawa z 21 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2013 r. poz. 960). Na podstawie tych przepisów wysokość wspomnianego kapitału za każdy rok kalendarzowy będzie liczona wyłącznie za okres podlegania polskim przepisom ubezpieczeniowym. W praktyce oznacza to, że osoba zatrudniona w kraju przez pięć miesięcy będzie miała go liczonego za taki właśnie okres.
Na nowym rozwiązaniu skorzystają te osoby, które w okresie wskazanym do obliczenia kapitału początkowego pracowały przez niepełny rok. Najczęściej w takiej sytuacji były matki wracające do firmy po urlopach wychowawczych w trakcie roku kalendarzowego. Ich okres ubezpieczenia był bowiem na tyle krótki, że do ustalania tego kapitału musiały wskazywać także niepełne 10 kolejnych lat podlegania ubezpieczeniu (ubiegający się o świadczenie mieli obowiązek wskazać 10 kolejnych lat jako podstawę do ustalenia kapitału).
Na podstawie poprzednio obowiązujących przepisów dochody za taki nie w pełni przepracowany rok były sumowane, a następnie dzielone przez 12 miesięcy. Wskaźnik będący podstawą do liczenia kapitału był więc niższy, niż to wynikało z faktycznie zapłaconych składek. Teraz się to zmieni, bo wysokość kapitału początkowego liczonego za ten okres będzie mieć związek z wynagrodzeniem. Przykładowo dochód z pracy za cztery miesiące nie będzie już dzielony przez 12, lecz ustalany za okres faktycznego podlegania ubezpieczeniu. Tym samym wysokość kapitału początkowego będzie wyższa, więc w przyszłości ubezpieczony otrzyma wyższe wypłaty.
Wysokość tej części emerytury zawsze jest ustalona na 1 stycznia 1999 r., i to bez względu na termin złożenia wniosku. Stała jest także kwota bazowa będąca podstawą do ustalenia wysokości kapitału. Jest ona równa przeciętnemu wynagrodzeniu w II kw. 1998 r. i wynosi 1229,89 zł. Właśnie z tego powodu osoby, które już przebywają na emeryturze, a ich kapitał początkowy był ustalony na podstawie wcześniej obowiązujących, mniej korzystnych przepisów, mogą obecnie występować o jego przeliczenie. Aby skorzystać z takiej możliwości, konieczne jest złożenie wniosku do ZUS. Decyzję w sprawie ponownego ustalenia wysokości świadczenia, z uwzględnieniem przeliczonego kapitału początkowego, organ rentowy wyda w ciągu 60 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania nowej decyzji.
Z kolei osoby, które mają ustaloną wysokość kapitału początkowego, ale dopiero w przyszłości zakończą aktywność zawodową, mogą także już teraz złożyć wniosek o jego przeliczenie. Podpisany dokument należy przesłać pocztą lub dostarczyć osobiście do tej jednostki ZUS, która wydała decyzję o ustaleniu kapitału. Przekazując taki wniosek, należy podać znak sprawy (czyli ten, pod którym obliczono kapitał). Można także wykorzystać opracowany wzór wniosku o ponowne ustalenie tego świadczenia (druk ZUS Kp-3).
Etap legislacyjny
Wchodzi w życie 1 października 2013 r.