W terminie 90 dni od złożenia wniosku uczelnia będzie zobowiązana do zakończenia postępowania nostryfikacyjnego – przewiduje nowy projekt resortu nauki.

Chodzi o projekt rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego w sprawie nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów za granicą oraz potwierdzania ukończenia studiów na określonym poziomie. Jego wydanie jest konieczne, bo wraz z wejściem w życie nowej ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym, utracą moc dotychczasowe przepisy regulujące to zagadnienie. Jednak przewidziane w projekcie regulacje bazują na dotychczasowych rozwiązaniach.
Projektowane rozporządzenie określa katalog dokumentów dołączanych do wniosku o nostryfikację (np. dyplom ukończenia studiów, dokumenty umożliwiające ocenę ich przebiegu oraz czasu trwania, świadectwo lub dyplom, na podstawie którego wnioskodawca został przyjęty na studia). Będzie możliwość składania kopii dokumentów uwierzytelnionych przez uczelnię nostryfikującą. Jednocześnie będzie ona mogła zażądać przedłożenia przez wnioskodawcę ich tłumaczenia na język polski.
Postępowanie powinno się zakończyć w ciągu 90 dni od złożenia wniosku. Po upływie tego terminu uczelnia podejmie uchwałę o uznaniu albo odmowie uznania dyplomu ukończenia studiów za granicą za równoważny odpowiedniemu polskiemu dyplomowi i tytułowi zawodowemu. W razie stwierdzenia różnic będzie mogła uznać, że konieczne jest zdanie określonych egzaminów lub odbycie praktyk. W takim przypadku uchwała w sprawie uznania dyplomu za równoważny powinna być podjęta w ciągu 30 dni od dnia złożenia egzaminów lub przedłożenia dokumentu potwierdzającego odbycie praktyk.
Rozporządzenie ma też określić sposób prowadzenia postępowania w sprawie potwierdzenia ukończenia studiów na określonym poziomie. Ta procedura ma szczególny charakter i może być zainicjowana tylko przez cudzoziemca, który nie dysponuje dyplomem ukończenia studiów, a uzyskał status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą. Regulacje dotyczące tego postępowania są analogiczne jak w przypadku postępowania nostryfikacyjnego. Z uwagi na specyficzną sytuację wnioskodawcy załączniki do wniosku zostały określone w sposób przekrojowy.
Rozporządzenie ma wejść w życie z 1 października 2018 r.
Etap legislacyjny
Projekt skierowany do konsultacji